Ģimenes politika: jāsāk īstenot

Bērnu tiesību aizsardzība nenoliedzami ir cieši saistīta ar ģimeņu situāciju Latvijā un valsts īstenoto ģimenes politiku. Diemžēl, un par to liecina arī Labklājības ministrijas (LM) ziņojums par rīcības plāna koncepcijas Valsts ģimenes politika īstenošanai no 2004. līdz 2013. gadam pasākumu izpildi 2011. gadā, vairums pasākumu ģimeņu situācijas uzlabošanai nav izpildīti vai pildīti tikai daļēji.

Brīdī, kad Saeima diskutē par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu par vienu procentu, pavisam aizmirsts ir visu pēdējo valdību solījums ekonomiski aktīvām ģimenēm – palielināt IIN atvieglojuma likmi par apgādājamajiem. Jau pirms vairāk nekā pieciem gadiem tika nosprausts mērķis – «līdz 2010. gadam neapliekamā minimuma apmērs veido

50 procentus no mēneša minimālās algas un nodokļa atvieglojuma apmērs par apgādībā esošu personu ir ne mazāk kā puse no neapliekamā minimuma apmēra».

Jauns rīcības plāns

LM izstrādājusi rīcības plānu ģimenes valsts politikas pamatnostādņu 2011.–2017. gadam īstenošanai, kurā paredzēti konkrēti pasākumi, ko plānots īstenot no 2012. līdz 2014. gadam, lai atbalstītu ģimenes ar bērniem un veicinātu labvēlīgu vidi ģimeņu veidošanai. Šo plānu drīzumā varētu apstiprināt valdība. LM speciālisti stāsta, ka rīcības plāna mērķis «ir veicināt valsts atbalstu ģimenēm, sekmējot to rašanos, noturīgumu un labklājību, stimulēt dzimstību u.c.». Šādus plānus ministrijas izstrādā, lai ieviestu dzīvē koncepcijās un citos plānošanas dokumentos izceltās idejas, šajā gadījumā – ģimenes politikas jomā.

Viens no būtiskākajiem pasākumiem joprojām ir materiālā atbalsta palielināšana ekonomiski aktīvām ģimenēm, piemēram, paaugstinot IIN atvieglojumus par apgādībā esošu bērnu, norāda LM speciāliste Zane Brīvmane.

Tikai plāno…

Izpētot iepriekšējos plānus un jaunos, diemžēl jāsecina, ka gan vienu, gan otru saturs ir tāds pats, kas norāda uz faktu – plānos rakstītais dzīvē nerealizējas. Piemēram, arī pašlaik spēkā esošais rīcības plāns (tas sarakstīts līdz 2013. gadam) paredz, ka jau līdz 2010. gadam bija jāpalielina IIN atvieglojumi par apgādībā esošu bērnu.

Pašlaik mēneša neapliekamais minimums ir 45 lati, bet atvieglojumu apmērs mēnesī ir 70 latu. LM savu iespēju robežās gadu no gada plānos raksta: lai veicinātu dzimstību un atbalstītu ekonomiski aktīvas daudzbērnu ģimenes, būtu nepieciešams izvērtēt iespēju paaugstināt IIN atvieglojuma likmi par apgādībā esošām personām vai ieviest diferencētos – paredzot par katru nākamo bērnu lielāku atvieglojumu.

…bet nepilda

Ziņojumā par rīcības plāna izpildi 2011. gadā LM atzīst, ka diemžēl vairums aktivitāšu ir tikušas pārtrauktas pilnībā vai īstenotas daļēji. Finansiālu apsvērumu dēļ nebija iespējams īstenot virkni pasākumu: izveidot jaunus rotaļlaukumus, ieviest atbalsta mehānismu ģimenes mājokļa problēmu risināšanai, pārskatīt ģimenes valsts pabalsta apmēru, pārskatīt attaisnoto izdevumu par izglītību un veselības aprūpi apmēru un citus.

Pašreizējās valdības deklarācijā kā prioritāte noteikta demogrāfiskās situācijas uzlabošana – solīts radīt atbalsta veidus otrā, trešā un katra nākamā bērna piedzimšanai ģimenē, tostarp fiskālus stimulus. Tomēr pērn, kad Saeimā un arī valdībā tika diskutēts par ideju palielināt ar ienākuma nodokli neapliekamo minimumu par apgādājamajiem, kas dotu tiešu labumu strādājošiem vecākiem ar bērniem, valdība to noraidīja. Klusums valda arī pašlaik.

Latvijā

Ja standarta dienā traumpunkta apmeklētāju skaits ir aptuveni 60 līdz 70, tad ziemas periodos, it sevišķi slidenajā laikā, tas var sasniegt 100 un pat vairāk pacientu, norāda Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) galvenais ārsts Andris Džeriņš.

Svarīgākais