Latvijā puse iedzīvotāju ir konservatīvi noskaņoti

Lai gan tikai 16% respondentu pētījumu centra SKDS aptaujā sevi atzina par konservatīvi domājošiem, faktiski puse jeb 50% Latvijas iedzīvotāju ir konservatīvi noskaņoti, liecina pēc konservatīvo ideju institūta "Populares Latvija" pasūtījuma veiktais pētījums.

Šāds secinājums iegūts, apkopojot respondentu atbildes uz jautājumiem, kas ļauj novērtēt faktiskās iedzīvotāju vērtīborientācijas.

Līdzīgi kā par sabiedrības attieksmi pret kreisām un labējām idejām pētījuma dati liecina, ka Latvijas sabiedrībā valda ļoti liela neatbilstība arī starp iedzīvotāju priekšstatiem par to, vai viņu uzskati ir konservatīvi vai liberāli, un kādas ir viņu faktiskās ideoloģiskās orientācijas.

Pētījums parāda, ka 5% iedzīvotāju ir priekšstats, ka viņi ir galēji konservatīvi, un arī faktiskā situācija rāda, ka 5% cilvēku jāuzskata par ļoti konservatīviem. Šie procenti jau ir ierēķināti iepriekš minētajos 16% un 50%.

Novērtējot savu uzskatu sistēmu un vērtību orientāciju, 26% respondentu sevi atzina par liberāli noskaņotiem, turklāt 6% sevi uzskata par ļoti liberāliem. Savukārt, apkopojot respondentu atbildes uz jautājumiem, kur atbildes ietvēra konservatīvo un liberāļu vērtībuorientāciju atšifrējumu, atklājas, ka Latvijā ir tikai apmēram 9% liberāli domājošu iedzīvotāju, kur 8% būtu raksturojami kā drīzāk liberāli, bet apmēram 1% - kā galēji liberāli noskaņoti.

Aptaujas dati liecina, ka līdzīgi, kā runājot par kreiso - labējo orientāciju, neatbilstība starp pašvērtējumu un faktisko vērtību orientāciju pastāv gan grupā, kas sevi uzskata par konservatīviem, gan grupās, kas sevi uzskata par liberāļiem vai nav pieskaitījuši sevi ne vieniem, ne otriem. Vislielākās atšķirības starp pašidentifikāciju un faktisko situāciju ir grupai, kura sevi uzskata par liberāli domājošiem. Aptauja atklāj, ka patiesībā gandrīz puse (47%) no viņiem ir konservatīvo ideju piekritēji, bet 43% - centriski domājoši, un tikai katrs desmitais jeb 11% būtu uzskatāms par tiešām liberāli domājošu, tas ir, viņu priekšstats par sevi atbilst īstenībai.

Ievērojama neatbilstība starp pašvērtējumu un reālo noskaņojumu pastāv arī grupā, kas sevi uzskata par centriski orientētiem, tas ir, nepieskaita sevi ne pie liberāli, ne konservatīvi noskaņotiem. Saskaņā ar aptaujas datiem gandrīz puse jeb 48% šai grupai piederīgo būtu jāuzskata par konservatīvi domājošiem, 7% - par liberāli, bet 46% nav vērojama ne viena, ne otra noskaņojuma dominēšana. Aptaujas dati liecina, ka arī visai liela daļa no tiem, kas sevi uzskata konservatīvi domājošiem, drīzāk tādi nav: aptauja atklāj, ka 30% nav ne izteikti liberāli, ne konservatīvi, bet 8% ir drīzāk liberāli noskaņoti.

Kā ziņots, SKDS pētījuma mērķis bija noskaidrot un aprakstīt iedzīvotāju ideoloģiju jeb pasaules redzējumu. Šajā aptaujā pēc nejaušas izlases piedalījās 1001 iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Pētījums tika veikts visā Latvijā.

Biedrības "Populares Latvija" vadītājs Edgars Zalāns skaidroja, ka institūta pasūtītā SKDS pētījuma veikšanas mērķis ir pašiem gūt priekšstatu, kā arī informēt sabiedrību par to, kādus ideoloģiskos uzskatus pārstāv Latvijas iedzīvotāji.

Svarīgākais