Šodien, 2012.gada 29.martā, izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pārstāvji tikās ar Nīderlandes vēstnieku Latvijā Juriānu Krāku (Jurriaan Kraak) un vairāku Nīderlandes institūciju vadošo amatpersonu delegāciju, lai iepazīstinātu ar Latvijas pieredzi pārmaiņu īstenošanā izglītībā un zinātnē.
Ministrs un IZM pārstāvji iepazīstināja ar situāciju Latvijā, īstenotajiem risinājumiem krīzes apstākļos un ieskicēja uzsākto un plānoto reformu norisi.
IZM pārstāvji ieskicēja galvenos pārmaiņu virzienus profesionālajā izglītībā, kas vērsti uz atbilstību darba tirgus prasībām un profesionālās izglītības iestāžu absolventu konkurētspēju. Saistībā ar augstāko izglītību Nīderlandes delegācijas pārstāvji tika iepazīstināti ar studiju programmu izvērtēšanas procesu, kā arī plānotajām izmaiņām saistībā ar augstākās izglītības kvalitātes vērtēšanu un finansēšanu. Zinātnes jomā tika akcentēta valsts nozīmes pētniecības centru veidošana un plānotās iniciatīvas zinātnes rezultātu komercializēšanas veicināšanā.
Tikšanās laikā abas puses apsprieda jautājumus, kas skar izglītības finansēšanu un kopējo tai atvēlēto budžetu Latvijā, iepazīstinot ar risinājumiem, kā nodrošināt valsts un pašvaldību funkcijas izglītībā ar būtiski samazinātiem resursiem, tostarp izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsta iespējas, uzsverot, ka Latvijā šie līdzekļi ieguldīti tādu projektu īstenošanā, kas nākotnē nodrošinās izglītības sistēmas un zinātnes attīstību.
R.Ķīlis uzsvēra, ka dažādu valstu pieredzes apmaiņa ir būtiska, kā piemēru minot Nīderlandes pieeju izglītības finansēšanā, izmantojot vaučeru sistēmu, kas ir noderīga pieredze, domājot par nepieciešamajām pārmaiņām Latvijas izglītības sistēmas finansēšanas mehānismu pilnveidošanā. Ministrs arī uzsvēra, ka, neraugoties uz būtisko finansējuma samazinājumu, Latvija ir atradusi veidu, kā nodrošināt izglītības pakalpojumu pieejamību, nesamazinoties izglītības kvalitātei, vienlaikus atzīstot, ka reformas izglītībā un zinātnē ir nepieciešams turpināt, un pašlaik par tām ir uzsāktas plašas diskusijas gan ekspertu darba grupās, gan sabiedrībā.
Nīderlandes delegācija, kuras dalībnieki ir dažādu institūciju, tostarp Nīderlandes Sociālo pētījumu institūta, Izglītības inovāciju centra, Nīderlandes Sociālo un ekonomisko lietu padomes, Nīderlandes Ekonomikas politikas analīzes biroja, lielo uzņēmumu un arodbiedrību vadošie speciālisti, Latvijā viesosies no 2012.gada 28. marta līdz 1. aprīlim. Vizītes mērķis ir iepazīties ar citu Eiropas valstu pieredzi dažādu nozaru politikas izstrādē un īstenošanā krīzes apstākļos. Iepriekšējos gados līdzīgu Nīderlandes delegāciju vizītes notikušas Budapeštā, Dublinā un Kopenhāgenā.