Valdība aiz budžeta neklupšot

© Lauris Vīksne F64

"Valdības stabilitāti nekas neapdraud. Latvijas politiķi un Latvijas sabiedrība krīzes apstākļos konsolidējas, un tas ir labi," vakar, nododot budžeta projektu ar to pavadošo likumu paketi Saeimas priekšsēdētājam Gundaram Daudzem (ZZS), ar pārliecību pauda finanšu ministrs Einars Repše.

To, ka budžeta dēļ valdība nekritīs, sola arī pārējie koalīcijas pārstāvji, norādot, ka pirmajā lasījumā, kas plānots šo ceturtdien, to noteikti atbalstīs bez jebkādām problēmām, jo nopietnu domstarpību neesot.

Vakar to vairākkārt uzsvēra arī premjers Valdis Dombrovskis, pēc koalīcijas partiju sanāksmes norādot, ka neviena partija pretenzijas vai konkrētus priekšlikumus par izmaiņām budžetā nav iesniegusi. Stīvēšanās gan esot par tehniskiem jautājumiem – vai un kā atsevišķas lietas var izdarīt, norādīja Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Piemēram, par nākamgad plānoto subsīdiju maksājumu lauksaimniekiem 42 miljonu latu apmērā pārcelšanu uz šo gadu. "Taču tas ir tikai tehnisks jautājums. Citādi – nē, nebūs problēmu," viņš prognozēja.

"Ja nu vienīgi uz otro lasījumu varētu būt grūtāk, ja aizdevēji gribēs vēl jaunus nodokļus vai tamlīdzīgi. Tad gan varētu būt problēmas," vakar gan sacīja Tautas partijas Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Vents Armands Krauklis. Neoficiāli zināms, ka aizdevēji budžeta saskaņošanas procesā tiešām norādījuši, ka ir atsevišķi nodokļi, kuri būtu jāpārskata. Arī finanšu ministrs atzina, ka par sagatavotā budžeta atsevišķu izdevumu un ieņēmumu daļu ir iebildumi starptautiskajiem aizdevējiem. Pašlaik Latvijā viesojas aizdevēju tehniskā misija un turpina strādāt pie iespējamiem iebildumiem un korekcijām.

Otrajā lasījumā diskusijas varētu būt asākas arī tādēļ, ka paši deputāti varēs iesniegt savus priekšlikumus, kas tradicionāli arī aktīvi tiek darīts. Turklāt lielākā opozīcijas frakcija – Saskaņas centrs – norāda, ka valdības sagatavotais budžets ir tik slikts, ka sola tuvākajā laikā sagatavot un Saeimā iesniegt savu – alternatīvo – budžeta projektu.

Tikmēr, formāli apliecinot vienotību budžeta sakarā, koalīcijas partiju starpā – jo sevišķi Tautas partijas un Jaunā laika – gan jūtami asumi, un par to, ka valdība neizjuks pēc budžeta pieņemšanas jau citu iemeslu dēļ, nevarot galvot ne viena, ne otra politiskā spēka pārstāvji. Tiesa, kamēr vairāki Tautas partijas politiķi sarunā ar Neatkarīgo izsakās, ka Jaunais laiks varētu būt tas, kas varētu nolēkt no budžeta vai izprovocēt, ka to izdara Tautas partija, neatbalstot tai būtiskus jautājumus, Jaunā laika politiķi saka, ka to plānojot pati Tautas partija un politiskajos kuluāros jau mēģināts uztaustīt iespējamos risinājumus un scenārijus, ja mainītos valdība.

Ja partijas turēs solījumu un budžeta izskatīšanas laikā politikā asus pavērsienus nerealizēs, ātrāk par gada nogali vai nākamā gada sākumu valdībā gan visdrīzāk nekas nemainīsies. Tiek prognozēts, ka galīgajā lasījumā budžetu pieņems decembrī.

Svarīgākais