Eiropas Parlamenta prezidents aicina ES prezidenta amatam izraudzīties sievieti

Eiropas Parlamenta (EP) prezidents Ježijs Buzeks uzrunā Eiropas Savienības (ES) samitā ceturtdien aicināja bloka dalībvalstu līderus ES Padomes prezidenta amatam izraudzīties sievieti, vēsta laikraksts "European Voice".

"Es dotu priekšroku, ja mēs atrastu šim amatam sievieti, jo mums ir nepieciešama dzimumu vienlīdzība," norādīja Buzeks.

EP prezidents neapsprieda konkrētas kandidatūras, taču viņš piebilda, ka piemērotas kandidātes atrašana būtu vienkārša.

Starp līdz šim minētajām kandidātēm ir Latvijas bijusī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, ko atbalsta Baltijas valstis, un Somijas prezidente Tarja Halonena. Izskanējuši arī aicinājumi virzīt ES Padomes prezidenta amatam bijušo Īrijas prezidenti Mēriju Robinsoni, taču viņa pati ir noraidījusi šādu piedāvājumu.

Paredzēts, ka ES līderi piektdien, samita otrajā dienā lems par ES Padomes prezidenta pienākumiem un pilnvarām.

ES līderi samita pirmajā dienā formāli neapsprieda iespējamos kandidātus ES Padomes prezidenta un ārlietu koordinatora amatam, jo vēl joprojām pastāvēja neskaidrības par to, vai un kad Čehija ratificēs Lisabonas līgumu.

Kā jau ziņots, ES līderi vēlu vakarā samita pirmajā dienā vienojās par izņēmuma tiesību piešķiršanu Čehijai, kuras pieprasījis tās prezidents Vāclavs Klauss Lisabonas līguma ratifikācijai.

Eiroskeptiski noskaņotais Klauss vēlējās, lai ES piešķirtu Čehijai izņēmuma tiesības, kas garantētu, ka pēc Otrā pasaules kara no toreizējās Čehoslovākijas teritorijas izraidītie vācieši neizvirzīs Prāgai mantiskas pretenzijas.

Sagaidāms, ka ES līderi izraudzīsies tādu kandidātu, kas iepriekš ir piedalījies ES Padomes sanāksmēs. Līdz ar to nākamais ES prezidents, visdrīzāk, nāks no tādas valsts, kur valdības vai valsts vadītājam ir ietekme ārlietās.

Latvijā

Latvija tāpat kā Lietuva un Igaunija, nākamā gada 8. februārī atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas (BREL), lai pievienotos kontinentālās Eiropas sistēmai. Tā kā tīkla balansēšanas jaudu izmaksas Latvijā ir plānots uzlikt uz galalietotāju pleciem, elektrības tirgotāji brīdina par gaidāmu elektrības rēķinu pieaugumu. Savukārt Klimata un enerģētikas ministrija Neatkarīgo mierināja, ka nekādas būtiskas izmaiņas elektrības rēķinos nebūšot.

Svarīgākais