Brauciens pie Antonova rada rīvēšanos koalīcijā

Nacionālie spēki neslēpj sašutumu, ka Latvijas Krājbankas (LK) krahā vainojamais Vladimirs Antonovs pirms nedēļas esot ticies ar Latvijas pārstāvju grupu, kuras sastāvā esošais Vienotības sponsors Gatis Kokins šajās sarunās it kā pārstāvējis valsts intereses. Vienotības līderi gan šādu scenāriju kategoriski noliedz, dodot mājienu, ka arī pašu nacionāļu nodomi Krājbankas kontekstā nebūt nav tik caurspīdīgi.

Atklātībā nonākusi informācija, ka Krievijas uzņēmējs Vladimirs Antonovs, kurš tiek vainots divu banku izzagšanā, 2. decembrī savā birojā Londonā uzņēmis četrus Latvijas pārstāvjus – Lattelecom padomes priekšsēdētāju un Vienotības sponsoru Gati Kokinu, uzņēmēju Bislanu Abdulmuslimovu, kā arī advokātus Ventu Vidžu un Gintu Gžibovski. G. Kokins apgalvo, ka šajās sarunās esot pārstāvējis Latvijas valsts intereses.

Ministru prezidents Valdis Dombrovskis Neatkarīgajai gan kategoriski noliedza, ka G. Kokins būtu saņēmis šādu deleģējumu. Premjers neesot informēts nedz par sarunu saturu un iznākumu, nedz par sastāvu, kādā uzņēmēji devušies pie V. Antonova. Līdzīgu viedokli sarunā ar Neatkarīgo izteica arī Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, apliecinādams, ka nedz partijas Vienotība valdē, nedz koalīcijas padomē neesot apspriests jautājums par G. Kokina nosūtīšanu uz Londonu. «Visticamāk tā bijusi Gata Kokina privāta vēlme piedalīties procesos, iespējams, mēģinot aizstāvēt kādas individuālas intereses,» komentēja politiķis. Taču aizsardzības ministrs Artis Pabriks esot zinājis par šo braucienu. Ministrs medijiem vakar atzinis, ka viņam neesot pamata «bažīties vai nosodīt Kokinu. Tam, ko viņš līdz šim darījis, vajadzētu būt atbilstošam valsts interesēm. Ja mums izdosies panākt kādu labvēlīgāku risinājumu, tas nāks visai valstij tikai par labu.»

Vienotības koalīcijas partneri ir neizpratnē par notiekošo. Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars Neatkarīgajai akcentēja: «Koalīcijas padomē šis jautājums nekad nav skatīts. Arī kuluāros nekas tāds netika minēts. Tikmēr Gata Kokina saistība ar partiju Vienotība ir nenoliedzama, jo viņš ir aktīvs Sabiedrība citai politikai biedrs, partijas sponsors un valsts uzņēmuma pārstāvis. Tāpat aizdomīgs ir fakts, ka politiskā spiediena rezultātā no LK administratora amata atsauca neatkarīgu institūciju ieteikto Aigaru Lūsi, bet viņa vietā maksātnespējas procesu uzraudzīs ar Vienotību saistīts uzņēmums. Visa šī kopaina rada milzīgas bažas, un esam informējuši premjeru, ka tuvākajā koalīcijas padomē vēlamies atklātu diskusiju.»

Pagājušajā nedēļā Finanšu un kapitāla tirgus komisija atsauca iepriekš izvirzīto LK maksātnespējas procesa administratoru Aigaru Lūsi, pret kuru iebilda premjers V. Dombrovskis. Drošības dienestu rīcībā bijusi informācija par vairākiem smagiem pārkāpumiem, kādus savulaik maksātnespējas procesos esot pieļāvis A. Lūsis. Piemēram, pirms sešiem gadiem Finanšu policija arestēja A. Lūsi un Jelgavas mēru Andri Rāviņu saistībā ar kāda Jelgavas siltumtīklu uzņēmuma maksātnespēju.

Šobrīd A. Lūša vietā par maksātnespējas administratoru tiek virzīts Ints Goldmanis. Vienotība uzskata, ka Latvijas Krājbankas kontekstā jautājumus var uzdot arī Nacionālajai apvienībai. Piemēram, pie V. Antonova esot devies ne vien G. Kokins, bet arī uzņēmējs Bislans Abdulmuslimovs, kurš savulaik saistīts ar atbalstu vislatvijiešiem. R. Dzintars gan Neatkarīgajai atgādināja, ka saikne vienmēr bijusi vairāk teorētiska un baumu līmenī, bet tieša sadarbība ar uzņēmēju apvienībai neesot bijusi. Vienotības līderis Dz. Zaķis atgādināja, ka atsauktais LK administrators A. Lūsis ir Nacionālās apvienības valdes loceklis un savulaik tika virzīts kā šā politiskā spēka kandidāts iekšlietu ministra postenim. «Latvijas Krājbankas administrēšanas uzticēšana kādas partijas biedram radītu milzīgas aizdomas par procesa politizēšanu,» atzina deputāts.

Svarīgākais