Ušakovs: Saskaņas centrs ir vienots

Pēc tam, kad kļuva skaidrs – referendumam par otru valsts valodu būt, aizvien biežāk dzirdamas runas, ka Saskaņas centrā un tajā ietilpstošajā Saskaņā nevalda vienprātība par pozīciju Saeimas balsojuma laikā.

Daži politisko norišu vērotāji lēš, ka nesaskaņas var pārvērsties atklātā konfliktā un pat partijas iziršanā vairākās grupās. Saskaņas centra līderis Nils Ušakovs apgalvo, ka tās ir tikai nelabvēļu baumas un partijai briesmas nedraud.

Ļoti tieši par Saskaņas iekšējām nesaskaņām un prognozēm par tās iziršanu pirmdien izteicās kādreizējais Tautas saskaņas partijas līderis Jānis Jurkāns. Pēc viņa rīcībā esošās informācijas, Saskaņā nav vienotas nostājas par krievu valodas kā otras valsts valodas ieviešanu Latvijā. Šā iemesla dēļ esot iespējama pat dalīšanās Rīgas domes Saskaņas centra (SC) frakcijā. Tās dalīšanās Rīgas domē gan neapdraudēšot SC frakcijas pastāvēšanu Saeimā, jo daļai saskaņiešu tomēr nav zudušas ilūzijas par iespējamo iekļaušanos valdībā.

Pieredzējušais politiķis uzskata, ka N. Ušakovs ir pārāk tuvredzīgs, jo aizrāvies ar nākamajām pašvaldību vēlēšanām, neaizdomājoties par partijas pārstāvniecību Saeimā. J. Jurkāns uzskata, ka SC, sekojot N. Ušakova vīzijai, var pazust no lielās politikas skatuves.

Pats Rīgas mērs gan uzskata, ka par SC izplatītās baumas ir politisko konkurentu inspirētas.

«Tās ir atsevišķu politisko oponentu un dažu mediju cerības un sapņi, kas nesakrīt ar realitāti,» jautāts par nesaskaņām partijas iekšienē, kas varētu izraisīt partijas sadrumstalošanos, teica N. Ušakovs.

Faktu, ka partijas iekšienē patiešām nav vienotas pozīcijas par nepieciešamību krievu valodu atzīt par otru valsts valodu, N. Ušakovs neslēpj. «Partijas iekšienē noris diskusijas un debates. Cilvēki taču mēdz sarunāties un dalīties viedokļiem. Tā nevar būt, ka visiem ir viens viedoklis. Tas būtu dīvaini, ja tik svarīgā jautājumā viedokļi neatšķirtos. Turklāt mēs taču neesam nekāds komunistisks veidojums, kurā valda tikai viens viedoklis,» skaidro politiķis, piebilstot, ka mēļošana par nesaskaņām partijas iekšienē ir apzināti inspirēta.

SC Saeimas frakcijā arī ir vērojama atšķirīga nostāja šajā jautājumā, taču tā tiek slāpēta, lai nesamazinātu jau tā niecīgo iespēju pēc opozicionāru pareģotās valdības krišanas pavasarī iekļūt valdībā. Visticamāk ar Zaļo un zemnieku savienību. Tomēr politikas eksperti uzskata, ka SC un tajā esošajām partijām iekļūt valdībā vairs nepalīdzēs pat šķelšanās.

«Tā iekšējā šķelšanās, ja tāda patiešām ir, notikusi krietni par vēlu. Tam būtu kaut kāds efekts, ja tā notiktu pirms parakstu par referendumu savākšanas. Bet tagad tas referendums būs, un lielā mērā pateicoties Saskaņas centra darbībai,» saka politologs Ivars Ījabs. Turklāt partijai šķelties, ja tā visu laiku ir opozīcijā, neesot vērts.

Viņš norāda, ka kuluāros jau labu laiku zināms, ka visi SC biedri, tajā skaitā Saeimas deputāti, nav sajūsmā par N. Ušakova parakstīšanos par referendumu, kurā krievu valodu varētu atzīt par otro valsts valodu. «Tas gan nav brīnums, jo tīri emocionāli šo soli var saprast – viņus kārtējo reizi atstāja ārpus koalīcijas. Tomēr ir skaidrs, ka, piemēram, Dolgopolovs [Sergejs] nesajūsminās par to,» saka politologs.

Eksperts norāda, ka šajā situācijā jāvēro otrs SC redzamākais cilvēks – Jānis Urbanovičs, jo viņš vairāk nekā desmit gadus bijis Tautas saskaņas partijas vadībā un nepieļaus nepārdomātus gājienus.

Latvijā

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir jāļauj ieviest atšķirīgus un konkrētās valsts klimatiskajiem apstākļiem atbilstošus pasākumus, aģentūrai LETA pauda biedrības "Zemnieku saeima" ārpolitikas eksperts un Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi valdes loceklis Valters Zelčs.