Eksperti aicina veikt konkrētus uzlabojumus valsts uzņēmumu pārvaldībā

8.decembrī Amerikas Savienoto valstu vēstniecība un Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts organizēja augsta līmeņa paneļdiskusiju par labas korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu Latvijas valstij piederošajos uzņēmumos.

Diskusijas mērķis bija rosināt publiskās debates un centienus, lai uzlabotu Latvijas ekonomisko perspektīvu, veicinātu caurskatāmību, cīnītos pret korupciju, meklējot atbilstošus risinājumus valsts uzņēmumu pārvaldības jomā.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta direktors Kristians Kāss Mortensens (Kristian Kaas Mortensen) teica: "Valsts uzņēmumi ir nozīmīgi gan no ekonomikas, gan arī no politiskā un sociālā viedokļa. Tie ir pārāk nozīmīgi, lai tiktu pieļauta to neefektivitāte un tie tiktu izmantoti politiskās spēlēs. Pārvaldības uzlabošanai būs labvēlīga ietekme uz valsts budžetu un uz sabiedrības attieksmi pret valdību, kā arī uz pakalpojumu un infrastruktūras kvalitāti šo uzņēmumu darbības jomās."

Paneļdiskusiju vadīja Institūta valdes locekle un biržas NASDAQ OMX Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne. Viņa atzina: "Lai uzņēmumos ieviestu pienācīgu pārvaldību, nepieciešamas depolitizēt lēmumu pieņemšanu un nodalīt valsts kā īpašnieka uzraudzības funkcijas no tās nozares politikas veidotājas un regulatora funkcijām.“

ASV vēstniece Džūdita Gārbere (Judith Garber) uzsvēra: "Valsts uzņēmumu pārvaldība daudzās valstīs, arī Latvijā, ir sarežģīts uzdevums. Valdībai viens no galvenajiem izaicinājumiem ir īstenot savas īpašnieka funkcijas bez pārmēru liela politiskā spiediena un iejaukšanās uzņēmuma vadīšanā".

Vēl runātāju vidū bija Zviedrijas valdības īpašais padomnieks Finanšu ministrijas valsts uzņēmumu departamentā Larss-Ēriks Frederiksons (Lars-Erik Frederiksson), airBaltic vadītājs Martins Gauss (Martin Gauss), LR Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce un Lietuvas Ekonomikas ministra padomnieks Adoms Audiks (Adomas Audikas).

Pasākumā galvenā vērība tika veltīta labākajai starptautiskajai praksei, no kuras tika izdarīti šādi secinājumi:

- Valstij jāvadās pēc rakstiskas īpašumtiesību politikas. Tajā jādefinē: mērķis, kādēļ uzņēmums ir valsts īpašumā; kuras institūcijas pārstāv valsts intereses; gaidāmie rezultāti no uzņēmuma atrašanās valsts īpašumā; ar kādiem paņēmieniem plānots šos rezultātus sasniegt.

- Ir būtiski, lai uzņēmumus pārvaldītu profesionālas valdes un padomes, kā priekšā uzņēmuma vadība nestu atbildību. Valdēs un padomēs jāstrādā profesionāliem un kompetentiem locekļiem un nevis tādiem, kas iecelti, vadoties no politiskiem apsvērumiem.

- Komercuzņēmumus visveiksmīgāk vada profesionāli vadītāji. Viņiem jāpiešķir patstāvība uzņēmumu vadīšanā, vienlaikus uzliekot par pienākumu uzņemties pilnu atbildību par darba rezultātiem.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts (BKPI) ir bezpeļņas organizācija, kas pievēršas korporatīvās pārvaldes jautājumiem Baltijas valstīs. BKPI Baltijas valstīs apmāca un sertificē profesionālus padomes locekļus un kā arī piedāvā vadlīnijas korporatīvās pārvaldības jautājumos Baltijas valstu privātā un sabiedriskā sektora, kā arī valsts uzņēmumiem, tiecoties uzlabot izpratni par labu korporatīvo pārvaldību un labumu, ko dod iedibinātu korporatīvās pārvaldības principu ievērošana.

Svarīgākais