Rinkēvičs attiecībās ar Krieviju aicina nevis sabozties, bet meklēt kopīgo

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs aicina attiecībās ar Krieviju nevis sabozties, bet gan meklēt kopīgo un pakāpeniski veidot tādu savstarpējo attiecību klimatu, lai nākotnē varētu risināt jautājumus, kuros ir atšķirīgas nostādnes.

Rinkēvičs, Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem trešdien atbildot uz jautājumu par attiecībām ar Krieviju, uzsvēra, ka jāstrādā uz to, lai atšķirības abu valstu vidū ar laiku varētu mazināt.

"Protams, mēs varam sabozties vai domāt par smagām politiskām konsekvencēm, tomēr vēsture rāda, ka tas nekad nav palīdzējis," norādīja ministrs.

Vienlaikus Latvijai dažādos formātos ir pastāvīgi jāatgādina par atšķirībām, taču ir jārod iespēja strādāt tajos virzienos, kur tas ir iespējams, un "pakāpeniski veidot tādu attiecību klimatu, lai ejam soli pa solim uz priekšu tajās lietās, kur ir atšķirības," klāstīja Rinkēvičs.

"No tā, ka mēs diendienā izsniegsim kādu preses relīzi, nekas nemainīsies," piebilda ministrs.

Viņš arī pastāstīja, ka Latvija ir ieinteresēta, lai Krievija pievienotos Pasaules tirdzniecības organizācijai (PTO), jo tādējādi tiks mainīts tirdzniecības režīms un tas paliks caurredzamāks un godīgāks. "Krievijas pievienošanās PTO uzlabos kopējo ekonomisko sadarbību," atzina Rinkēvičs.

Latvija arī vēlas, lai Krievija un Eiropas Savienība spēlētu lielāku lomu iesaldēto konfliktu risināšanā, piemēram, Piedņestrā. "Mēs vēlamies aktīvāku Krievijas un Eiropas Savienības iesaisti Piedņestrā," teica ministrs.

Tāpat Rinkēvičs sacīja, ka Latvija neatzīst un neatzīs Abhāzijas un Dienvidosetijas neatkarību, jo tās ir uzskatāmas par Gruzijas teritorijām.

Savukārt, vērtējot Krievijas izstāšanos no līguma par konvenciālo bruņojumu, ministrs aicināja meklēt jaunu drošības režīmu.

"Pretraķešu aizsardzības sistēma nav veidota pret Krieviju, par ko tā izsaka bažas, bet pret tām problemātiskajām valstīm un draudiem, kas var reāli apdraudēt NATO un Eiropas Savienību. Mūsu pieeja komandstruktūras ziņā ir jāskata nevis drauds pret Krieviju līmenī, bet sadarbība ar Krieviju līmenī," paskaidroja Rinkēvičs.

"NATO kā organizācijas aizsardzības politika ir absolūta prioritāte, un tas ir jāsaprot arī mūsu partneriem," norādīja ārlietu ministrs.

Saeimas Ārlietu komisijas deputāti ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, pārrunāja Latvijas ārpolitikas aktuālos jautājumus, tostarp, Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžeta veidošanas sarunas un Ārlietu ministrijas finansējumu nākamajam gadam.

Iepazīstinot deputātus ar Ārlietu ministrijas 2012.gada budžeta projektu un atbildot uz deputātu jautājumu, kādas būtu sekas, ja finansējumu nāktos samazināt, E.Rinkēvičs pieļāva iespēju pārskatīt Latvijas vēstniecību tīklu ārvalstīs. Nepieciešamības gadījumā varētu tikt rūpīgi izvērtēta iespēja uz laiku apturēt kādas vēstniecības darbu, pieļāva ārlietu ministrs. E.Rinkēvičs uzsvēra, ka vēstniecību darbības apturēšana būtu labāks risinājums par kārtējo algu samazinājumu. Vienlaikus tikšanās laikā puses pauda cerību, ka šāda nepieciešamība neradīsies un Latvijas vēstniecību tīkls tiks saglabāts.

Komisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks sarunā pauda gandarījumu, ka ministrijas 2012.gada budžeta projektā attīstības sadarbībai paredzēti 50 tūkstoši latu. „Būtiski, ka arī finansiālu grūtību laikā paredzēts finansējums mūsu valsts reformu pieredzes nodošanai Moldovai, Gruzijai, Ukrainai, kā arī dažādiem civilajiem projektiem Afganistānā. Tas ir nozīmīgs politisks lēmums, ņemot vērā, ka iepriekšējā gada budžetā attīstības sadarbībai bija atvēlēts niecīgs finansējums,” uzsver R.Ražuks.

Runājot par ES daudzgadu budžeta 2014.-2020.gadam sarunu gaitu, puses bija vienisprātis par nepieciešamību Latvijas nostāju par ES lauksaimniecības tiešmaksājumu un kohēzijas finansējuma sadali ES dalībvalstīs saskaņoti skaidrot visām iesaistītajām pusēm – diplomātiem, ministriju pārstāvjiem, Saeimas deputātiem un lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām.

Deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) rosināja Latvijas nostājas skaidrošanā aktīvāk izmantot tieši mūsu valsts lauksaimniekus. „Mūsu zemnieku protesti Briselē varētu labāk atainot veco dalībvalstu divkosību, kad mutiski tiek atzīts, ka tiešmaksājumu sadale ir netaisnīga, tomēr praktiski tiek darīts pretējais,” teica deputāts.

Savukārt deputāts Atis Lejiņš (Vienotība) vērsa uzmanību uz Vācijas izšķirošo lomu sarunās par ES jauno daudzgadu budžetu. Deputāts pauda viedokli, ka tā dēvētās neto maksātājvalstis, tostarp Vācija, nebūs gatavas iemaksāt vairāk ES budžetā, tomēr tās būtu iespējams pārliecināt par nepieciešamību ES lauksaimniecības un kohēzijas finansējumu pārdalīt taisnīgāk.

Arī ārlietu ministrs akcentēja Vācijas īpašo lomu sarunās par jauno ES daudzgadu budžetu un informēja, ka tieši šie jautājumi bija vieni no galvenajiem sarunu tematiem viņa nesenās vizītes laikā Vācijā. Tāpat ministrs atgādināja, ka patlaban sarunas ES ir tikai sākuma fāzē un izšķirošais būs tieši nākamais gads, kad sāksies aktīvākais sarunu posms, lai 2013.gadā censtos panākt jau galīgo vienošanos par finansējuma sadali jaunajā daudzgadu budžetā.

Latvijā

"Pastaigājoties savos piemājas mežos, mēs atklājām šausminošu skatu. Staltbriedis — sašauts un atstāts ar brutāli nogrieztu pakaļējo un priekšējo kāju— bija pamests uz zemes. Tika redzēts bariņš ar medniekiem, pirms paši atradām un ieraudzījām šo briesmīgo skatu," vietnē "Facebook" raksta Tatjana.

Svarīgākais