Lai arī Saeimas deputāts Valdis Zatlers līdz šim pret Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) izturējies kā pret tārpiem, dzīve piespiedusi politiķi mīkstināt savus uzskatus, un viņš zaļzemnieku deputātus jau sācis godāt par saviem kolēģiem.
Zatlera reformu partijas (ZRP) mājaslapā joprojām lasāms oficiālais partijas pozīcijas izklāsts: «ZRP jaunajā Saeimā noteikti nesadarbosies ar «naudas partijām» jeb partijām, kuras atrodas būtiskā atsevišķu tās finansētāju ietekmē, ZZS.» Publiskajā telpā no V. Zatlera par ZZS izskanējušas ļoti nievājošas frāzes. Populārākā no tām ir izteikums par iespējamo Jāņa Dūklava aicināšanu valdībā V. Zatlers šajā sakarā teica, ka nevajadzētu “laist iekšā tārpus» koalīcijā.
Šoks par nievām
Šis izteikums radīja satraukumu pat no līdzsvara grūti izsitamajā Vienotības premjerā Valdī Dombrovskī, kurš Latvijas Radio paziņoja, ka tas ir ļoti neveiksmīgs komentārs. «Ar ZZS esam strādājuši daudzu gadu garumā, ZZS palīdzēja pārvarēt krīzi,» sacīja premjers, norādot, ka šāda veida izteikumi no V. Zatlera nav korekti un esot jādomā, kā tālāk strādāt.
V. Dombrovskis pauda, ka J. Dūklavs ir bijis profesionāls ministrs, tāpēc viņam neesot skaidrs, kāpēc V. Zatleram tik kategoriska attieksme pret J. Dūklava kandidatūru. Beigu beigās V. Dombrovskim tomēr nācās piekāpties V. Zatlera «tārpu» nīdēšanas pozīcijai un atturēties no J. Dūklava aicināšanas valdībā.
Kopā ar «tārpiem»
Taču tam sekoja likteņa ironija: jaunajā Saeimā ZRP frakcija tika izmitināta Saeimas ēkā tieši blakus ZZS frakcijai. Abu frakciju durvis atrodas cieši blakus, abas frakcijas dala vienu koridoru, kāpņu telpu, arī vienu tualeti. Pēc V. Zatlera loģikas, lai izvairītos no saskares ar «oligarhu partiju» jeb «tārpiem», ZRP deputātiem ļoti uzmanīgi jāvirzās pa šauro koridoru. Grūtāk ir ar tualetes izmantošanu. Tā ir vēl šaurāka, un tajā abu frakciju deputātiem izvairīties no saskarsmes ir ļoti grūti.
Vaicāts, kā izdodas vienā stāvā sadzīvot ar «oligarhu partiju» un «tārpiem», V. Zatlers atbildēja: «Citējiet mani pareizi! Bija runa par oligarhu korupcijas un interešu grupu ietekmes tārpiem. Sauksim viņus īstajā vārdā.» Tomēr sarunas turpinājumā atklājās, ka V. Zatlers savu attieksmi pret ZZS ir mainījis. Viņš ZZS deputātus cienīgi nodēvēja par kolēģiem: «Bet kādas problēmas? Mēs visi esam deputāti šajā ēkā. Mēs visi šeit jūtamies labi. Ar deputātiem nav problēmas.»
V. Zatleram ne tikai jālieto viens koridors un tualete kopā ar ZZS deputātiem, bet arī jāvada Saeimas Nacionālās drošības komisija, kuras viens no locekļiem ir ZZS deleģētais Raimonds Vējonis. V. Zatlers Neatkarīgajai strikti atkārtoja, ka viņam nebūšot nekādu problēmu sastrādāties ar kolēģiem deputātiem, tostarp R.Vējoni.
Līnija pa pisuāru
Turpretim R.Vējonis, daloties pārdomās par kopā sadzīvošanu ar ZRP, pauda sarūgtinājumu: «Brīžiem liekas, viņu pozīcija ir tāda, ka mūsu stāvā būs jānovelk sarkanā līnija, lai kāds tai nepārkāptu pāri arī tualete un pat pisuāri jāierobežo ar sarkano līniju. Tāds iespaids rodas no viņu sarunātā publiskā telpā. Man ar viņiem ir korektas attiecības, bet izteikumi, kādus viņi lieto publiskajā telpā, apvaino ne tikai Dūklava kungu, ZZS, bet arī tos vēlētājus, kuri balsojas par ZZS. Man nav pieņemami, ka bijusī augstākā valsts amatpersona, tagad Saeimas deputāts izsakās nievājoši un zaimojoši par citiem.»
Runājot par darbošanos komisijā, kuru vada V. Zatlers, R.Vējonis atgādināja: «Komisijā no pieciem tās locekļiem trīs ir koalīcijas deputāti. Kā viņi jautājumus būs izlēmuši, tā arī notiks. Opozīcijas pārstāvjiem nekādas nozīmes nebūs. Diemžēl viņi joprojām pieturas pie mītiem par oligarhu ietekmi. Pat Dombrovskis atzina, ka iepriekšējā valdība nekādus lēmumus tā dēvēto oligarhu labā nav pieņēmusi un, ja Zatleram šķiet, ka šādi likumi ir pieņemti, tad viņš pats tos ir atbalstījis, parakstot to pasludināšanu kā Valsts prezidents.»
R.Vējonis atzina, ka ir gatavs atkarībā no balsojuma komisijā V. Zatlers var viņu nosaukt par oligarhu ietekmes aģentu: «Es to neizslēdzu, jo pozīcijai būs jāuztur retorika par oligarhiem, un, ja viņi to nedarīs, tad tas būs apliecinājums, ka oligarhu saukļi bijusi tikai priekšvēlēšanu kampaņa pret konkrētiem cilvēkiem.»
Revidēs lēmumus?
Vaicāts, vai V. Zatlers varētu aicināt komisiju revidēt sava priekšgājēja bijušā ZZS deputāta, šobrīd Valsts prezidenta kancelejas vadītāja Gundara Daudzes pieņemtos lēmumus, R.Vējonis teica: «Es tam nebūšu atbalstītājs, bet tādus jautājumus var ierosināt. Viss atkarīgs no pārējiem komisijas locekļiem, vai viņi tam piekritīs. Pārskatīt lēmumus būtu muļķīgi, jo tad būtu jāpārskata arī Nacionālās drošības padomes locekļu lēmumi.»
Pats V. Zatlers uz šo pašu jautājumu atbildēja ļoti izvairīgi, vien norādot, ka, sākot darbu komisijas vadītāja amatā, viņš iecerējis iepazīties ar to, ko komisija darījusi pēdējā gada laikā, ar komisijas sēžu protokoliem, kādas tēmas skatītas. Tikai pēc tam viņš lemšot par komisijas darba prioritātēm.