Jaunajai valdībai jābūt rīt

Jaunās valdības sastāvam un deklarācijai šodien jānonāk līdz Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, rīt – Saeimā.

Partijas cenšas kompensēt ieilgušās sarunas par jaunās valdības izveidošanu un tādējādi kliedēt vēlētāju bažas, ka politiķi būtu bezcerīgi sapinušies savos solījumos un savstarpējos apvainojumos. Piektdien bez veidojamās koalīcijas un opozīcijā atstātajām partijām tika sadalīti Saeimas komisiju priekšsēdētāju un citu amatpersonu amati. Tas tika izdarīts vienbalsīgi vai gandrīz vienbalsīgi, tomēr nekliedējot aizdomas, ka tas varētu būt arī klusums pirms vētras.

Aizdomas par labu vētrai nosvēra fakts, ka ceturtdien uz Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdi neieradās bijusī Zatlera Reformu partijas deputāte Elīna Siliņa. Bijis jau sarunāts, ka šī deputāte pārstāvēs no partijas atšķēlušos deputātu grupu komisijas priekšsēdētājas amatā, bet viņa tieši tajā laikā devusies uz ārzemēm. Tur jau nedēļu atrodoties viņas ģimene, kurai tagad jātaisnojas kaut vai tikai par bērnu nelaišanu skolā. Viegli iedomāties šā notikuma saistību ar viņas mantiskā stāvokļa deklarācijas publiskošanu un jautājumiem, kā E. Siliņa uz pāris knapi dzīvību velkošu firmiņu rēķina pratusi iekrāt vairāk nekā pusmiljonu latu.

Ja nu šādi jautājumi tiek uzdoti vēl citiem deputātiem, tad nav zināms, cik daudzi no viņiem atnāks uz valdības apstiprināša nas sēdi un vai balsos tā, kā vajadzētu pēc partiju piederības. Ja neatnāks/nebalsos, tas atkārtosies situācija, kā pēc 6. Saeimas ievēlēšanas 1995. gadā, kad tika sastādīti un uzticības balsojumā izgāzti divi valdību sastāvi. Tas lika nodot valdības vadīšanu tobrīd ārpus partijām palikušajam Andrim Šķēlem, kurš šobrīd atkal ir bez savas partijas.

Nākamās valdības veidotājam Valdim Dombrovskim (Vienotība) pašlaik jāvada arī aizejošā valdība. Nepieciešamība pārstāvēt Latviju ES dalībvalstu vadītāju sanāksmē Briselē padarīja šādu darbu apvienošanu grūtāku, bet neizraisīja pieņēmumus, ka valdības apstiprināšanu nāktos atlikt. Valdības sastāva vētīšana turpinās. To paralēli dara gan topošās valdības vadītājs, gan Valsts prezidents, kurš nodevis ministru kandidātu sarakstu tiesībsargājošām iestādēm atzinumu saņemšanai. Šodien pusdienlaikā abas vadošās amatpersonas paredzējušas satikties un apmainīties ar informāciju, kas dotu pēdējos argumentus ministru sastāva grozīšanai vai negrozīšanai. Atšķirībā no valdības personālsastāva valdības deklarācija ir teksts, par kuru aizmirst tūlīt pēc tā sacerēšanas.

Vēl viens rituāls ir valdības deklarācijas saskaņošana ar sociālajiem partneriem. To godā tikusi Latvijas Darba devēju konfe derācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Ārvalstu investoru padome, Latvijas Pašvaldību savienība un Latvijas Brī vo arodbiedrību savienība. Saskaņošana šajā gadījumā nozīmē teksta atrādīšanu un pārliecināšanos, ka vienam partnerim nav apsolīts pārāk maz vai daudz salīdzinājumā ar citiem partneriem.

***

UZZIŅAI

Latvijas topošās valdības sastāvs līdz tā oficiālai pieteikšanai Valsts prezidentam un Saeimai:

• Ministru prezidents Valdis Dombrovskis,

• finanšu ministrs Andris Vilks,

• labklājības ministre Ilze Viņķele,

• aizsardzības ministrs Artis Pabriks,

• veselības ministre Ingrīda Circene,

• zemkopības ministre Laimdota Straujuma,

• vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs,

• izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis,

• iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis,

• ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs,

• ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts,

• tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš vai Jānis Bordāns,

• kultūras ministre Žaneta JaunzemeGrende,

• satiksmes ministrs Aivis Ronis.

Svarīgākais