Elīna Siliņa: Esam izdarījuši lielu pakalpojumu ZRP
 
©F64 Photo Agency

Par iemesliem un aizdomām, kas gulstas uz sešiem Zatlera Reformu partijas (ZRP) deputātiem saistībā ar viņu negaidīto izstāšanos no partijas dienu pirms jaunās Saeimas deputātu pilnvaru apstiprināšanas, Neatkarīgā sarunājās ar «šķeltnieci» Elīnu Siliņu.

– Vai jums ir kaut kāda telepātija, ka visi seši reizē, tikai dienu pirms jaunās Saeimas apstiprināšanas, izlēmāt izstāties no ZRP? Vai tomēr bija viens iniciators?

– Nav noslēpums, šie un arī citi jaunie cilvēki bijām uztaisījuši kopīgu priekšvēlēšanu kampaņu.

– To ar krustiņu vilkšanu sev?

– Es gribēju šo privāto kampaņu, iepriekš arī visiem deputātu kandidātiem kopīgā tikšanās Rīgā vairākkārt jautāju, vai varu to taisīt, kā tā jāsaskaņo. Partija teica, ka varam ņemt visu materiālus, kas atrodas mājaslapā, drukāt.

– Kāpēc trešā persona, SIA Engine Communication apmaksāja jūsu reklamēšanu reģionālajos laikrakstos?

– Par reklāmu reģionālajos laikrakstos, es iepriekš nebiju informēta, bet ir no partijas puses slēgts līgums caur kompāniju. Tie, kas organizēja partijai kopīgo kampaņu, bija izdarījuši lēmumu un ielikuši šīs reklāmas. Piekrītu, ka tas nav ētiski. Jebkādi izdevumi, kas partijai radušies šādās privātās kampaņās, jāsedz pašiem cilvēkiem.

– Kas tieši nav ētiski? Apmaksas veids vai tas, ka uz citu fona izceļat sevi?

– Privātā priekšvēlēšanu kampaņa nav neētiska. Katrs, kas taisa savu privāto kampaņu, izceļ sevi.

– Bet kāpēc šī firma izcēla tieši jūs un vēl dažus?

– Tā ir privāta kampaņa, kuru var organizēt arī caur partijas kasi, – ziedo partijas kasē, kas tālāk aiziet privātai kampaņai. Mēs [ar krustiņiem atzīmētie] bijām vairāk cits citu iepazinuši. Tas veidojās no tā, ka mums nebija kontakta ar valdi, un valde arī necentās to ar mums veidot.

– Klāvs Olšteins taču ir valdē!

– Viņš ir bijis atstumtais valdē no laika gala.

– Kopš kura brīža? Valdis Zatlers pats viņu atbalstīja un bīdīja, partijas dibināšanas kongresā aicināja par viņu balsot.

– Par to jājautā Klāvam. Cik saprotu, vilšanās notikusi jau pirms vēlēšanām. Lēmums pēc lēmuma...

– Ja jūs būtībā neuzticaties V. Zatleram kā partijas priekšsēdētājam, kāpēc esat gatavi, kā teicāt, atbalstīt viņu Saeimas priekšsēdētāja amatā?

– Es nesaku, ka neuzticos tieši V. Zatleram. Viss šajā partijā ir tik neskaidri, ka nav pārliecības, ka es, esot ZRP, pārstāvu V. Zatleru.

– Ko tad?

– Tiešām nezinu, bet aizdomas, ka es nepārstāvu V. Zatleru, man ir pārāk lielas, tādējādi nevaru būt godīga pret savu vēlētāju.

– Presē jau iepriekš tika minēts, ka ir pārāk liela vienas apsardzes firmas ietekme, ka partijai ir ietekmīgu cilvēku finansējums, arī ka K. Olšteins, iespējams, tiek ietekmēts.

– Man nav resursu, lai to izpētītu. Bet nedrošības izjūta man ir.

– Bet kāpēc pašā pēdējā brīdī, pirms šīs Saeimas apstiprināšanas, izlēmāt izstāties no partijas?

– Pēdējās trīs naktis un dienas, par to domājot, neesmu gulējusi. Svarīgākais tomēr ir, lai Valdi Dombrovski nominē par premjeru un apstiprina viņa valdību. Man nav tik lielas politiskās pieredzes, bet domāju, ja viņa valdība tiktu apstiprināta un mēs tad izietu pēkšņi ārā, un paliktu valdība ar 50 deputātu atbalstu, tas varētu likt šai valdībai krist. Man likās, ir godīgi, ka šie apstākļi ir zināmi iepriekš. Esam gan V. Zatleram, gan Valdim Dombrovskim apliecinājuši, ka turpināsim atbalstīt reformas, jaunizveidoto koalīciju, ka parakstīsim valdības deklarāciju kā neatkarīgi deputāti. Atbalsts V. Dombrovska valdībai joprojām ir 56 balsis.

– Ja jau jūs atbalstāt šā vai tā, kā šī valdība varētu krist?

– Iepriekš varbūt tas nebūtu bijis noformēts, tāpēc.

– Jums ir bijušas sarunas ar citu partiju cilvēkiem, piedāvājumi iestāties kādā citā partijā?

– Mums nav mērķis iestāties citā partijā.

– Bet tas, ka lēmums nenāca agrāk, tikai finiša taisnē, kad amati tiek dalīti, vedina domāt par šo amatu lomu, jo īpaši, ja izskanējusi informācija par K. Olšteina vēlmi ieņemt iekšlietu ministra amatu, kuram, starp citu, viņu minēja kandidātu lokā jau tad, kad viņš bija Vienotības deputāts.

– K. Olšteina kā iekšlietu ministra kandidāta pieminēšana bija mūsu frakcijas iekšējās diskusijās, lai izprovocētu valdi apspriest vairākus kandidātus, ko pēc tam frakcijā vēlētu un virzītu to, kas gūst frakcijas vairākuma atbalstu. Tā vietā mums tika paziņoti cilvēku uzvārdi, dažus no kuriem zinājām, kas bija mūsu komandā strādājuši, bet dažus uzvārdus dzirdējām pirmo reizi, un mums vienkārši teica, ka mums nav kompetences šos cilvēkus izvērtēt, mums par viņiem jābalso.

– Piemēram, par kuriem?

– Piemēram, par Edgaru Rinkeviču man kā ierindas deputātei nebija nekādas informācijas, ne es viņu iepriekš biju redzējusi, ne dzirdējusi par viņu.

– Interesējoties par politiku, par viņu gan vajadzēja kaut ko dzirdēt.

– Kā mūsu partijas pārstāve, kā mūsu programmas veidotāja es tiešām nebiju dzirdējusi. Danielu Pavļutu es pazīstu, bet par viņu kā mūsu partijas pārstāvi man bija liels pārsteigums.

– No jūsu sešnieka nāca piedāvājums K. Olšteinu nominēt iekšlietu ministra amatam?

– Tā nebija pretestība tikai no mums sešiem. Mēs gribējām ierosināt to, ka mums ir iespēja apspriest šīs kandidatūras, vismaz iepazīties ar tām.

– Domājat, ka jūsu pulciņam varētu vēl kāds piebiedroties?

– Es negribu provocēt. Domāju, ka esam izdarījuši ļoti lielu pakalpojumu ZRP, jo viņi beidzot sapratīs, ka ir jāklausās cilvēki, kurus viņi ir pieņēmuši, un demokrātiski lēmumu procesi beidzot ieviesīsies.

– Tā ir sakritība, ka aiziet tieši seši – tieši tik, lai veidotajai koalīcijai vairs nebūtu vairākuma?

– Noteikti ne.

– Nav sakritība? Apzināta plānošana?

– Tā nebiju par to domājusi. Ļoti grūti katru piespiest un vairāk ne vai mazāk ne, tas ir katra cilvēka individuāls lēmums, sagadīšanās.

– Bet ir vēl līdzīgi jums domājoši cilvēki ZRP?

– Protams!

– Viņu aiziešana ir laika jautājums?

– Domāju, laika jautājums ir tas, ka šī partija varētu kļūt demokrātiskāka.

– Tad jūs varbūt varētu atgriezties?

– Mūs jau droši vien neņems atpakaļ.

– Kā jūs redzat savu tālāko politisko nākotni? Trīs gadus vienkārši noturēties vai veidot savu politisko spēku, pieslieties kādam citam? Saskaņā ar jauno Saeimas kārtības rulli jūs pat savu frakciju nevarat izveidot!

– Jā, nevaram izveidot frakciju. Mēs turēsimies kopā, šobrīd turamies pie ZRP programmas, ar ko strādājam. Bet nebūtu jēga arī nolikt mandātu, par ko esmu domājusi, jo manā vietā nāktu cilvēki, kas ir reklamējušies avīzē – Vidzemē Reinis Freimanis un Jānis Ābele. Neuzticības process turpināsies. Ja tiešām iegrozīsies, ka uzticība man nebūs, esmu gatava nolikt deputāta mandātu, bet šobrīd jūtos pietiekami stipra, lai spiedienu uzņemtu uz sevi.

– Jūsu lielie parādi tika minēti kā deputāta korupcijas risks.

– Esmu jau skaidrojusi, ko nozīmē jauniem cilvēkiem kredītsaistības. Ir hipotekārie kredīti, ir jāiegādājas mājoklis, jo nav tādu ieņēmumu, lai par to norēķinātos uzreiz. Šobrīd arī bankas ne vienmēr gatavas aizdot naudu uzņēmumam biznesa veidošanai, ir jādod personiskie galvojumi. Attīstīt biznesu tikai ar saviem līdzekļiem nav perspektīvi.