Saskaņas centra popularitāte aug arī uz latviskā vēlētāja rēķina

Lai gan labējās partijas, kā arī lielākā daļa sabiedrības kategoriski iestājas pret kreisā flanga iesaistīšanu koalīcijā, ievērojams ir arī to vēlētāju skaits, kas atbalsta Saskaņas centra (SC) nonākšanu valdībā.

Turklāt – ja vēl pirms pieciem sešiem gadiem varēja runāt par pamatā krieviski runājošu SC elektorātu, šobrīd kreisā spārna nonākšanu pie varas atbalsta arī liela daļa latviešu vēlētāju.

Vairākums socioloģisko aptauju liecina, ka gandrīz līdzvērtīgs ir tādu respondentu skaits, kuri nevēlas SC dalību valdībā, un to vēlētāju daudzums, kas labprāt redzētu šo partiju valdošajā koalīcijā. Turklāt gan eksperti, gan paši SC politiķi viennozīmīgi atzīst, ka viņu atbalstītāji nav tikai krievvalodīgie Latvijas iedzīvotāji, bet arī latviskais elektorāts.

Ekonomists Uldis Osis sarunā ar Neatkarīgo uzsver: SC popularitātes pamatā ir šīs partijas pretnostatīšana labējā flanga spēkiem. «Visām pārējām partijām, kas reiz jau bijušas valdībā, ir kāds skelets skapī. Bet Saskaņas centrs ir vienīgais, kuram nav nekā, ko pārmest. Domāju, šis aspekts saista visu tautību vēlētājus. Paralēli tam latviskais balsotājs, manuprāt, cer, ka, nonākot valdībā, Saskaņas centrs pakāpeniski atteiksies no nacionālo jautājumu aktualizēšanas un mūsu politiskajā vidē notiks tas integrācijas process, par kuru tiek runāts arī visas sabiedrības kontekstā,» komentē eksperts.

To, ka SC popularitāte aug proporcionāli vēlētāju nepatikai pret labējo partiju darbību, Neatkarīgajai apliecina arī viens no SC līderiem Valērijs Agešins. «Esmu daudz ticies ar latviski runājošiem balsotājiem Talsos, Kuldīgā, Liepājā, un visur man ir nācies dzirdēt līdzīgu viedokli, proti, divdesmit gados savējie tautu ir bezkaunīgi aplaupījuši, tādēļ cilvēki vairs nevēlas uzticēties labējām partijām. Savukārt Saskaņas centram var pārmest visu, bet ne valsts izzagšanu un izsaimniekošanu. Šķiet, sabiedrībai šobrīd tas ir ļoti būtiski,» komentē politiķis. Viņš arī atzīst, ka viens no būtiskiem faktoriem SC popularitātes kāpumam latviskajā vidē ir arī Nila Ušakova personība. «Neviens šo gados jauno, spējīgo līderi neasociē ar vēsturiskajiem problēmjautājumiem, kas ir pastāvējuši starp latvisko un krievisko kopienu. Nils Ušakovs ir jaunās paaudzes politiķis, kurš ar darbiem Rīgas domē pierāda, ka kreisā partija pie varas – tas nav pasaules gals, bet gan labas saimniekošanas piemērs,» akcentē V. Agešins. Arī SC parlamentārietis Andrejs Klementjevs ir pārliecināts, ka tieši N. Ušakova darbība Rīgas pašvaldībā, kā arī SC gatavība iestāties par sociāli jutīgiem jautājumiem ir tie iemesli, kāpēc arvien lielāka latviski runājošo balsotāju daļa gatava atbalstīt SC iesaistīšanos koalīcijā. «Saskaņas centrs ir vienīgā parlamentārā partija, kas ieņem sociāldemokrātu nišu. Pēdējos gados esam praktiski atteikušies no etniskajiem balsojumiem, pamatā pievēršoties pensiju, pabalstu un algu problemātikai. Vēlētāji to novērtē neatkarīgi no tautības,» atzīst SC pārstāvis. Tiesa, ekonomists U. Osis šādam ambiciozam apgalvojumam piekrīt tikai daļēji, uzsverot: «Sociāldemokrātisku ideju elementi piemīt gandrīz visām Latvijas partijām, un arī Saskaņas centra programmā ir tikai atsevišķas šādas idejas, kas kreiso flangu tomēr vēl nepadara par sociāldemokrātisku kustību.».

Latvijā

Ogres novada pašvaldība plāno atbalstīt zemessargus un brīvprātīgos, kuri uzsākuši dienestu Ukrainas bruņotajos spēkos. Pašvaldības priekšsēdētājs Egils Helmanis (NA) apliecināja domes atbalstu zemessargiem – novadā viņu ir ap 300, kā arī novada karavīriem un mediķiem, kuri patlaban atrodas Ukrainā. Šiem cilvēkiem pašvaldība piešķirs 50% atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN). Kāds ir atbalsts zemessargiem, karavīriem un mediķiem citās pašvaldībās?

Svarīgākais