Valsts prezidents uzklausa priekšlikumus nākamās valdības darbam

© f64

Šodien, 3.oktobrī, Valsts prezidents tikās ar valdības sociālajiem un sadarbības partneriem, lai uzklausītu viņu viedokli par pamatprincipiem nākošās valdības darbam. Sarunas gaitā Valsts prezidents aicināja partnerus arī turpmākajā valdības veidošanas un darbības laikā aktīvi sadarboties ar Valsts prezidenta kanceleju, lai panāktu iespējami efektīvāku un kvalitatīvāku valdības darbu, akcentējot būtiskākos uzdevumus.

Sociālie partneri piedāvāja septiņus principus, kas būtu jāiekļauj valdības darba programmā un pēc kuriem tai būtu jāstrādā. Valsts prezidentam sarunas gaitā tika izklāstīti šie principi un tikšanās dalībnieki tos apsprieda. Sociālo partneru piedāvātais motivācijas princips paredz izveidot mazu un efektīvu pārvaldi, kuras darbinieki ir ieinteresēti rezultātu sasniegšanā, ko iespējams panākt daļu no ietaupījumiem novirzot darbinieku motivācijas un pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai. Piedāvātais tiesiskas reformas princips paredz normatīvā regulējuma samazinājumu, to panākot ar likumdošanas normu izvērtējumu un to kopapjoma samazināšanu. Sociālo garantiju princips paredz sociālās drošības sistēmas stabilitāti un tās ilgtspējīgu attīstību, lai ievērotu sociālo taisnīgumu un saglabātu darbaspēka resursus. To, kā uzskata sociālie partneri, iespējams panākt samazinot nodokļu slogu darbaspēkam un palielinot neapliekamo minimumu. Sociālie partneri ieteica arī ieviest mērķtiecīgas attīstības principu, kas panākams apvienojot politikas, budžeta un attīstības plānošanu, tos pielīdzinot Eiropas Parlamenta vēlēšanu periodam. Savukārt fiskālās disciplīnas un attīstības interešu saskaņošanas princips paredz fiskālās un Latvijas tirgus atvērtības pasākumus saskaņot ar saņemto atbalstu Eiropas Savienības kohēzijas politikas ietvaros. Salīdzinošo priekšrocību princips ietver ideju, nodrošinot kapitāla piesaisti, panākt Latvijai salīdzinošas priekšrocības Baltijas reģionā, ko var sasniegt nodrošinot Latvijā mazāko nodokļu slogu un administratīvos šķēršļus investīcijām visā Baltijā. Bet piedāvātais zinātnes un inovāciju veicināšanas princips paredz kompleksa atbalsta veidošanu augstākajai izglītībai, zinātniskajiem pētījumiem un kvalificēta darbaspēka piesaistei.

Sarunā piedalījās Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Pēteris Krīgers, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Juris Ekmanis un Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidents Ivars Strautiņš un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Svarīgākais