Zatlera partijas kasē ienāk neskaidras izcelsmes ziedojumi

 
©f64

Vairāki mazpazīstami cilvēki vecumā no 22 līdz 27 gadiem bez vērā ņemamiem ienākumiem augusta sākumā spējuši Zatlera reformu partijai (ZRP) saziedot 1000 latu katrs.

Partija neatklāj, vai tā ir pārliecināta, ka gados jaunie ļaudis tai ziedojuši pašu uzkrātos līdzekļus, taču kāds paziņojis, ka ziedojumu maksājumi notikuši, jo solīta maksa par starpniecības pakalpojumu.

Vismaz septiņi mazpazīstami cilvēki vecumā no 22 līdz 27 gadiem un bez vērā ņemamiem īpašumiem, kapitāldaļām un amatiem uzņēmējsabiedrībās augusta sākumā dažu dienu laikā spējuši Zatlera reformu partijai (ZRP) saziedot 950–1050 latu katrs. Partija neatklāj, vai tā ir pārliecināta, ka gados jaunie ļaudis tai ziedojuši pašu uzkrātos līdzekļus.

Četri gados visjaunākie tūkstoš latu ziedotāji amatā nepārvēlētā Valsts prezidenta Valda Zatlera dibinātajai partijai ir 1988. gadā dzimušie Edgars Indrāns, Ilze Štromberga, Edgars Logins un Mikus Freimanis: pirmie divi ziedojuši 1050 latu katrs, divdesmit divus gadus vecais E. Logins partijai atvēlējis 1000 latu, bet M. Freimanis – 950, ziņo pietiek.com. No šiem ziedotājiem tikai I. Štromberga, kura šā gada februārī nodibinājusi mikrouzņēmumu GST Plus ar viena lata pamatkapitālu, ir uzņēmēja.

LNT ziņo, ka ZRP, iespējams, saņēmusi vairākus prāvus ziedojumus no cilvēkiem, kuri partijai nav atvēlējuši savu naudu, bet gan izmantoti kā starpnieki pārskaitījuma veikšanai. Notikušo izvērtē gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), gan pati partija.

Pie LNT vērsies kāds jaunietis, norādot, ka viņam piedāvāts nopelnīt 20 latu, veicot pārskaitījumu uz ZRP kontu. Pārskaitījums noticis Citadeles bankas filiālē un bijis aptuveni tūkstoš latu liels. Ziedotājam naudu nodevis cits jaunietis. Savu vārdu un detalizētāku notikušā izklāstu jaunietis gan neatklāj, norādot, ka baidās par savu drošību, tomēr viņš ticies ar LNT pārstāvjiem. Viņš pats uzsver, ka nav nevienas partijas biedrs vai atbalstītājs.

Par šādu pārkāpumu draud sods – līdz 5000 latiem pašai partijai, bet līdz 200 latiem – ziedotājam, kā arī starpniekam. Aizdomīgo ziedojumu lietu izmeklējusi arī pati partija, un kā vainīgais šāda pārkāpuma izdarītājs minēts kāds ZRP biedrs.

KNAB datu bāze liecina, ka ZRP 5. un 6. augustā saņēmusi virkni 1000 latu ziedojumu no divdesmitgadniekiem.

«Ētikas komisija tikās ar cilvēku, kura vārds tika nosaukts LNT žurnālistam saistībā ar naudas piedāvāšanu studentam ziedojuma veikšanai ZRP. Tikšanās laikā partijas biedrs kategoriski noliedza jebkādu saistību ar šo gadījumu un bija pārsteigts par iemeslu, kāpēc ticis uzaicināts uz sarunu ar ētikas komisiju. Pēc tikšanās komisija veica arī papildu faktu pārbaudi, lai maksimāli objektīvi izvērtētu situāciju. Šobrīd ētikas komisijai nav pamata uzskatīt, ka ir pārkāptas ētikas vai likuma normas,» norāda ZRP ētikas komisijas locekle Daina Kazāka.

Viņa aicina turpmāk aizdomu gadījumā par nelikumīgiem ziedojumiem vērsties pie ZRP. «Partija rīkosies izlēmīgi saskaņā ar likumu un ētikas kodeksu, ja tiks konstatētas jebkādas nelikumības. Partija rūpīgi pārbaudīs katra ziedojuma likumību un tos atmaksās gadījumā, ja tiks konstatēta neskaidras naudas izcelsme,» piebilst D. Kazāka.

Kā liecina KNAB datu bāze, ZRP saņēmusi 26 ziedojumus, no kuriem mazākais – 13 santīmu – bijis no V. Zatlera bijušās padomnieces, partijas pārstāves Ineses LībiņasEgner. Kopumā ZRP no 28. jūlija līdz 6. augustam ziedoti 16 645,39 lati.