Zatlera partija par premjeru grib jaunu uzņēmēju

 
©f64

Tikai pirms trim nedēļām sanākuši uz partijas dibināšanas kongresu, Zatlera Reformu partijas (ZRP) biedri sestdien pulcējās jau uz nākamo kopsapulci. Tās darba kārtībā bija partijas premjera amata kandidāta nosaukšana un iepazīstināšana ar partijas priekšvēlēšanu programmu.

Atšķirībā no citām partijām, kuras virza spēcīgus līderus, ZRP premjera amatam pieteikusi plašākai sabiedrībai maz zināmo 31 gadu veco Edmundu Sprūdžu, savukārt finanšu ministra krēslā partija vēlas redzēt Vjačeslavu Dombrovski.

E. Sprūdžs ir uzņēmējs, kurš darbojas informācijas tehnoloģiju, grāmatvedības uzskaites un konsultāciju, viesmīlības un aktīvās atpūtas nozarēs. Viņš vairākus gadus nesekmīgi ir lobējis tā saucamā atvērtā koda lietošanu valsts pārvaldē, iepretim līdzšinējai praksei, kad lielākoties valsts iestādēs dominē amerikāņu Microsoft milža veidotās programmas. E. Sprūdžs ir Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis.

Ja valdības veidošanu uzticēs ZRP, tad tās premjera kandidāts sola orientēties uz ekonomisko problēmu risināšanu. «Valdības galvenais izdevums ir mazināt darbaspēka nodokļus un līdz ar to radīt jaunas darba vietas. Mēs ticam, ka tas ir iespējams,» cerību pauda E. Sprūdžs. Partijas programmas ekonomikas sadaļā gan ir norādīts, ka paredzēts celt virkni nodokļu un radīt papildu slogu nodokļu maksātājiem.

Par izvirzītā premjera amata kandidāta reālām iespējām iekļūt valdības ēkā šaubās politologs Filips Rajevskis, kurš uzsver, ka šī «nav pirmā reize, kad parādās premjera kandidāts bez politiskās pieredzes». «Jābūt ļoti lielam balsu skaitam, lai kandidāts kļūtu par reālu premjeru, jāizspēlē nopietna valdības veidošanas spēle, kas prasa augstu izpratni par politiku. Neatņemama sastāvdaļa ir koalīcijas partneru niķu un stiķu pazīšanu. Domāju, ka šim jaunajam cilvēkam šīs lietas trūkst, neskatoties uz to, ka viņš noteikti ir labs vadītājs un menedžeris. Politika nav tikai vadīšanas prasme, bet arī spēja tikt galā ar koalīcijas partneriem un atrast kopīgu valodu,» norāda F. Rajevskis.

Viņš uzsver, ka pirmie pārbaudījumi E. Sprūdžam būs jau pavisam drīz, kad sāksies premjera amata kandidātu publiskās debates. «Būs problēmas ar premjeru debatēm, kur prasa pieredzi un ļoti dziļas zināšanas, kas notiek valstī. Šajā gadījumā būs ļoti grūti saprasties ar tādiem cilvēkiem kā Dombrovskis un Lembergs, kuri šajā procesā ir gadiem. Tas, kas viņiem ir pašsaprotams, to ļoti grūti saprast tiem, kas tikko sevi piesaka,» uzsver politologs.

Pazīstamākais no ZRP ir finanšu ministra kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis. «Mēs varam būt pietiekami drosmīgi, lai pārņemtu labāko praksi no pasaules labākajiem. Mēs varam pierādīt gan visai pasaulei, gan arī sev. Un vissvarīgākais – sev, ka mēs esam pietiekami drosmīgi un gudri,» pauda V. Dombrovskis.

F. Rajevskis ir pārliecināts, ka, īstenojot ZRP ekonomikas plānu, tā būs «katastrofa Latvijai». «Mēs esam redzējuši nodokļu celšanu pat vairākas reizes gadā. Piedāvāt šīs zāles vēlreiz un, dievs pasarg, īstenot – tas sagrautu jebkādu ticību Latvijas sabiedrībā un uzņēmēju vidū, ka politiķi spēj pārvaldīt valsti normālā veidā. Mums jau tā ir visdārgākā valsts pārvalde Baltijā. Zatlera partija atkal skatās tajā pašā virzienā, kur ir skatījusies Vienotība – iebāzt roku nodokļu maksātāju kabatās un izgriezt tās ārā,» piebilst politologs.

ZRP pilnsapulce sestdien partijas valdē ievēlēja četrus partijas pārstāvjus no reģioniem. Darbam partijas valdē no Kurzemes tika apstiprināts uzņēmējs un Liepājas domes deputāts Jānis Vilnītis, no Latgales Juris Viļums, kurš ir biedrības Latgales Saeima valdes priekšsēdētājs, no Vidzemes Ineta Kļaviņa, bet no Zemgales reģiona darbam partijas valdē tika apstiprināts Viktors Valainis.

Līdz sestdienai ZRP bija apstiprināti 1048 biedri.