Šķēlem ambīcijas vadīt valsti

© Dāvis Valbaks, f64

"Tad, kad tautai tas būs nepieciešams, un to jūs sajutīsiet ar saviem maciņiem," – tāda bija Andra Šķēles atbilde uz jautājumu, kad viņš plāno ceturto reizi iesēsties premjera krēslā: pēc vai jau pirms nākamajā oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām.

Katram Tautas partijas biedram esot jārēķinās ar iespēju kandidēt vēlēšanās, un "esmu gatavs arī kļūt par Latvijas premjeru", teica A. Šķēle, kurš iepriekš intervijā Neatkarīgajai klāstīja, ka nevēlas atgriezties politikā, lai "dzenātu mušas", tas ir, ieņemtu otršķirīgu lomu.

To, ka ekonomiskā situācija valstī ir iemesls viņa lēmumam atgriezties publiskajā politikā, pirmdien uzsvēra gan pats Tautas partijas dibinātājs, gan pašreizējais partijas līderis Mareks Segliņš, kurš 21. novembrī gaidāmajā kongresā atkāpsies no amata par labu A. Šķēlem. "Šis nav juristu laiks, šis ir laiks tautsaimniekiem, finansistiem, ekonomistiem. Priekšplānā jābūt cilvēkiem, kuri var parādīt ceļu, pa kuru ir jāiet Latvijai," pamatojot šo lēmumu, skaidroja M. Segliņš. Vienlaikus daudzi TP biedri Neatkarīgajai pēdējos mēnešos pauduši uzskatu, ka A. Šķēles atgriešanās, lai gan argumentēta ar valsts ekonomisko situāciju, ir arī partijas izdzīvošanas jautājums.

TP līderu problēmas uzsver arī koalīcijas partneri, kas bieži neoficiālās sarunās teikuši, ka no kādreiz vadošās partijas pārstāvjiem apspriedēs par ekonomikas un finanšu jautājumiem nejūt kompetenci. Daudziem arī radies iespaids, ka M. Segliņš un TP Saeimas frakcijas vadība – Vineta Muižniece un viņas vietnieks Vents Armands Krauklis – nav patiesie lēmumu pieņēmēji partijā.

Jau iepriekš A. Šķēle bija norādījis, ka atgriezīsies politikā, kad situācija ekonomikā samilzīs un "cilvēki paši klauvēs pie manām durvīm, lai aicinātu atpakaļ". Pirmdien TP valde savu aicinājumu dibinātājam atgriezties balstīja partijas reģionālo nodaļu nostājā. A. Šķēle paziņoja, ka lēmumu pieņēmis, "balstoties uz tām realitātēm, uz to milzīgo darba apjomu, kas ir darāms, uz to kompetenci, kas šobrīd, manuprāt, visvairāk prasās no politiķiem, atsaucoties partijas biedru aicinājumam".

To, ka patlaban A. Šķēles atgriešanās partijā ir jautājums numur viens un reģionos dzirdams viennozīmīgs atbalsts šādam lēmumam, Neatkarīgajai apstiprināja arī viens no redzamākajiem TP politiķiem Māris Kučinskis, kurš pabijis vairākās nodaļu kopsapulcēs, kas tradicionāli pirms rudeņos gaidāmā kongresa notiek reģionos. "Ja kāds domā, ka atnāks viens pats Andris Šķēle un viss uzreiz Latvijas valstī iestāsies kā senajos labajos laikos, tad šoreiz vis tik viegli nebūs. Katram Tautas partijas biedram būs jāizdara savs darbs," norādīja pats A. Šķēle.

Iepriekš TP dibinātājs kā savu atgriešanās brīdi politikā partijas biedriem bija minējis pavasari, kā to Neatkarīgajai apstiprinājuši vairāki avoti partijas valdē, tomēr situācijas attīstība valstī un partijā šo procesu pasteidzinājusi. "Ir pilnīgi skaidrs, ka atgriezties pavasarī, par ko runā pats Šķēle, jau būs par vēlu. Pirmkārt, tad partijai kongresā būtu jāievēl pagaidu līderis, un tauta to nesaprastu. Otrkārt, Šķēles iesaistīšanās vajadzīga jau šobrīd. Uz to norāda gan procesi partijā, gan valsts ekonomikā," Neatkarīgajai skaidroja kāds TP biedrs.

***

VIEDOKĻI

Andris Runcis, politologs:

– Atgriežoties aktīvajā politikā, Šķēle uzņemsies neformāli formālo līdera lomu, nonākot sabiedrības un masu mediju uzmanības centrā, bet pašreizējie apstākļi valstī padara strīdīgu jautājumu par to, cik lielā mērā Šķēlem izdosies šo mesijas lomu īstenot. Šķēle visspēcīgākais līderis bija tad, kad Tautas partija vēl nebija dibināta un viņš darbojās ar savu biroju, kamēr pārējās partijas bija pietiekami vājas. Patlaban politisko spēku samērs ir citāds nekā Šķēles ziedu laikos, un bijušajam priekšsēdētājam tagad nāksies darboties kardināli atšķirīgā sociālajā, politiskajā, ekonomiskajā un finansiālajā vidē.

Juris Rozenvalds, politologs:

– Šķēles atgriešanās ir pēdējais partijas glābiņš, ņemot vērā reitingu un popularitātes krišanos. Būtībā ir izgāzies TP mēģinājums sevi nostādīt mazā cilvēka aizstāvju lomā, jo nav noslēpums, ka arī šīs partijas pārstāvji ir zinājuši par nepieciešamību valsts budžetu samazināt vēl par 500 miljoniem latu. Šis drīzāk ir mēģinājums sabiedrībai pārdot to, kas īsti nav realizējams, un, ņemot vērā diskusijas par stiprā līdera nepieciešamību, Šķēles atgriešanās varētu būt signāls vēlētājiem, kas gaida kungu, kas visu atrisinās.

Avots: LETA

Latvijā

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais