Pensiju samazināšanu apspriež slepeni

Pagaidām visai slepeni uzsāktas sarunas par iespējamām izmaiņām pensiju sistēmā, tostarp pensiju samazināšanu. Labklājības ministrijā Neatkarīgajai nenoliedz, ka ir piedāvāti vairāki varianti attiecībā uz izmaiņām pensiju sistēmā jau nākamgad.

Labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) pirmdien atzina, ka Labklājības ministrija (LM) ir aicināta piedalīties sarunās ar starptautiskajiem aizdevējiem. «Aizstāvēsim savu pozīciju, un tā ir nemainīga: šajos ekonomiskajos apstākļos pensijas samazināt nav iespējams, vismaz ne tādā veidā, kā to piedāvā Finanšu ministrija. Tas nav atbalstāms.» Tiekot norādīts, kāda summa ir jāsamazina sociālā budžeta izdevumos, tiek runāts par pensiju samazināšanu. Ja šie priekšlikumi tiktu īstenoti, tie skartu ne tikai lielās pensijas. «Šā brīža piedāvājumā tas skartu visas pensijas, mēs nevaram to atbalstīt un to norādīsim sarunās ar aizdevējiem,» saka labklājības ministre.

Strādājot pie 2012. gada valsts budžeta, Finanšu ministrija ir sagatavojusi variantus par iespējamām izmaiņām pensiju sistēmā, Neatkarīgajai norāda LM. Taču tā ir ierobežotas pieejamības informācija, tātad slepena.

Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta speciāliste Agnese Beļkeviča apgalvo, ka Finanšu ministrija nav nekādus variantus piedāvājusi. Šis ir politisko diskusiju jautājums. Konkrētāka atbilde – «Finanšu ministrija gatavo budžetu atbilstoši politiskajiem lēmumiem» – diemžēl nesekoja.

Iepriekš apsvērti vairāki varianti, kā samazināt sociālā budžeta, tostarp speciālā valsts pensiju budžeta, izdevumus. Vairāki no tiem ir starptautisko aizdevēju rosināti, piemēram, samazināt pensiju neapliekamo minimumu, kas pašlaik ir 165 lati, kā arī pārtraukt maksāt pensiju piemaksas pensijām, kuras lielākas par 140 latiem.

Labklājības ministre vakar arī norādīja, ka, iespējams, nākamgad 2. pensiju līmenim varētu atvēlēt mazāk līdzekļu, nekā plānots, proti, 6% vietā 4 vai 2% kā šogad. Šī nauda paliktu pensiju sistēmas pirmajā jeb solidaritātes līmenī.

Svarīgākais