EP Ministru komiteja pozitīvi vērtē Latvijas progresu sabiedrības integrācijā

Eiropas Padomes (EP) Ministru komiteja atzinīgi novērtē Latvijas sasniegto progresu sabiedrības integrācijā un nacionālo minoritāšu tiesību aizsardzībā, informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Tā teikts EP Ministru komitejas rezolūcijā par EP Vispārējās konvencijas par nacionālo minoritāšu aizsardzību izpildi Latvijā, ko trešdien pieņēmusi Ministru vietnieku komiteja.

ĀM norādīja, ka līdz ar MK rezolūcijas pieņemšanu ir beidzies pirmais minoritāšu konvencijas izpildes uzraudzības cikls Latvijā.

Ministru komiteja atzinīgi novērtējusi Latvijas sasniegto progresu sabiedrības integrācijā un nacionālo minoritāšu tiesību aizsardzībā, tostarp nacionālo minoritāšu etniskās savdabības un kultūras identitātes attīstīšanu, valsts finansētas bilingvālās apmācības nodrošināšanu astoņās minoritāšu valodās un konvencijā paredzēto tiesību attiecināšanu arī uz nepilsoņiem.

Komiteja atzinusi, ka latviešu valodas kā valsts valodas stiprināšana un tās apguves veicināšana ir leģitīms sabiedrības integrācijas instruments. Vienlaikus Ministru komiteja aicina Latviju veikt arī turpmākus pasākumus dažādās jomās, lai veicinātu nacionālo minoritāšu tiesību efektīvu īstenošanu.

Minoritāšu konvencija ir programmatisks dokuments, paskaidroja ministrijā. Tā nenosaka valstīm konkrētus risinājumus nacionālo minoritāšu tiesību īstenošanai, kā arī neregulē pilsonības politikas vai citus konstitucionālus jautājumus. Līdz ar to pilsonības politikas, valsts valodas lietojuma un politiskās līdzdalības jautājumus Latvija arī turpmāk risinās atbilstoši Satversmē un citos spēkā esošajos normatīvajos aktos noteiktajiem principiem.

Latvija informēs par Ministru komitejas rezolūcijā ietverto secinājumu īstenošanu nākamajā uzraudzības ciklā, kas sāksies šā gada beigās. Šajā procesā Latvija turpinās dialogu ar Minoritāšu konvencijas ekspertu komiteju un šīs konvencijas uzraudzības institūciju – Ministru komiteju.

EP Vispārējā konvencija par nacionālo minoritāšu aizsardzību Latvijai stājās spēkā 2005.gada 1.oktobrī. 2006.gada oktobrī Latvija iesniedza savu pirmo nacionālo ziņojumu par šīs konvencijas izpildi. Minoritāšu konvencijai pievienojušās 39 no 47 Eiropas Padomes dalībvalstīm.

Svarīgākais