VID medī deputātu kandidātus

Skaļais paziņojums, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID), pārbaudot 10. Saeimas deputāta amata kandidātu ienākumu deklarācijas, 246 no tām konstatējis dažādas neatbilstības, nav vainagojies ar tikpat skaļu rezultātu, ka tiešām atklātas kliedzošas nelikumības. Krimināllikumā par to paredzēts pat cietumsods. Tomēr 76 cilvēki joprojām atrodas zem VID lupas, un, ja kāds no viņiem ir kļuvis par parlamenta deputātu, tad līdz pārbaudes beigām viņš būs nostrādājis jau pusgadu.

Tikai šā gada vidū varētu parādīties precīzāka informācija par tiem, kuri ir (vai arī nav) samelojušies, piemēram, par iespējamo interešu konfliktu, jo VID nepieciešams sagaidīt kārtējās valsts amatpersonu deklarācijas, ko iesniedz līdz 1. aprīlim. Pēc tam tiks pasludināts galīgais verdikts.

Līdz šim VID konstatējis nenozīmīgas nesakritības 170 valsts amatpersonām. Tās jau precizētas, un nolemts, ka nav lietderīgi turpināt pārbaudi, – deputāta kandidātiem lielākoties misējies ar rēķināšanu vai arī viņi nav pievērsuši uzmanību attiecīgo likumu prasībām, kas nosaka gan deklarācijā uzrādāmās summas, gan laika periodu, par kādu jāatskaitās.

Tomēr attiecībā uz pārējām 76 valsts amatpersonām informācija atkārtoti tiks izvērtēta un salīdzināta tikai pēc kārtējo valsts amatpersonas deklarāciju par 2010. gadu saņemšanas. Tad arī pieņems lēmumu par to, kādā veidā radušās nesakritības deklarācijās un vai amatpersonas sodāmas. VID informē, ka šo informāciju iespējams izvērtēt un salīdzināt vien pēc 1. aprīļa, jo grozījumi likumā Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā paredz, ka deklarācijas par 2010. gadu var iesniegt no 15. februāra līdz 1. aprīlim.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikts naudas sods līdz 250 latiem par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, savukārt Krimināllikumā paredzēta pat brīvības atņemšana uz laiku līdz četriem gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods līdz 100 minimālajām mēnešalgām (20 000 latu), ja ienākumu, īpašuma, darījumu vai citā mantiska rakstura deklarācijā uzrādītas nepatiesas ziņas par mantu vai citiem ienākumiem lielā apmērā.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais