"Progresīvie": Valsts budžeta pieņemšanas sēde bija koalīcijas uzspiests darba formāts

© Dmitrijs Suļžics / F64

2023.gada valsts budžeta pieņemšanas sēde bija koalīcijas uzspiests darba formāts, kas nav uzskatāms par kvalitatīvu likumdošanas praksi, uzskata Saeimas opozīcijā esošā frakcija "Progresīvie".

Vienlaikus frakcijā uzsver, ka sēdes laikā netika pieņemts neviens no opozīcijas, tostarp "Progresīvo", priekšlikumiem. Visi sēdē klātesošie "Progresīvo" deputāti balsoja pret budžeta projektu.

Frakcijā skaidro, ka tā iestājās par papildu ieguldījumiem veselības aprūpē, nevalstiskajā sektorā, latviešu valodas apguvē pieaugušajiem, jaunuzņēmumu attīstībā, augstākajā izglītībā un zinātnē, paraolimpiskajā sportā un citās jomās.

Piemēram, "Progresīvo" Saeimas deputāts Andris Šuvajevs sēdes laikā aicināja koalīciju padomāt par to, ka cilvēki veido valsts budžetu, un depresijai un psihiskām saslimšanām ir izteikti negatīva fiskālā ietekme.

Jau ziņots, ka Saeima ceturtdien pēc aptuveni diennakti ilgas sēdes, debatēs pavadot arī visu nakti, galīgajā lasījumā pieņēma šā gada valsts budžetu un budžeta ietvaru nākamajiem trim gadiem.

Saskaņā ar valdības sākotnēji virzīto variantu 2023.gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti ap 12,7 miljardiem eiro, savukārt izdevumi - ap 14,7 miljardiem eiro. Salīdzinājumā ar 2022.gada budžetu 2023.gadam paredzēts ieņēmumu palielinājums 2,025 miljardu eiro apmērā un izdevumu palielinājums 2,233 miljardu eiro apmērā. Šis ir vēsturiski finansiāli lielākais valsts budžets.

Latvijā

Kadagā (Ādažos), pie Nacionālo bruņoto spēku militārās bāzes, tiek veidota “militarizētās tēlniecības kompozīcija” – uz betona pamatnes izvietots savu laiku nokalpojis kāpurķēžu bruņutransportieris CVR(T). Šī “monumentālās mākslas” objekta izveidošanas izmaksas esot aptuveni 183 000 eiro.