Saeimas komisija skatīs vairākus iesniegumus par deputātu iespējamiem ētikas pārkāpumiem; par ko tiek apsūdzēti politiķi? [papildināts]

© f64.lv, Kaspars Krafts

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā šodien bija paredzēts skatīt dažādus vairāku deputātu iesniegumus, kuros prasīts vērtēt kolēģu iespējamos ētikas pārkāpumus.

Kvoruma trūkuma dēļ komisijai neizdevās izskatīt vairāku deputātu iesniegumus, kuros prasīts vērtēt kolēģu iespējamos ētikas pārkāpumus.

Kvorums nebija jau pirmajā balsojumā par to, vai ētikas pārkāpums saskatāms parlamentārieša Kaspara Ģirģena (R) izteikumos parlamenta sēdē, kurā tika skatīts jautājums par padomju laiku pieminekļu demontāžu.

Jau vēstīts, ka sēdē bija paredzēts izvērtēt deputātu Jāņa Iesalnieka (NA) un Kaspara Ģirģena (R) izteikumus parlamenta sēdē, kurā tika skatīts jautājums par padomju laiku pieminekļu demontāžu. Lieta ierosināta pēc opozīcijas deputātes Regīnas Ločmeles (S) iesnieguma.

Tikmēr deputāti Uldis Budriķis (K), Marija Golubeva (AP) un Iveta Benhena-Bēkena (JV) aicināja ierosināt lietu pret parlamentārieti Aldi Gobzemu (KuK) par deputāta Sanda Riekstiņa (K) apsaukāšanu par kretīnu un citos rupjos vārdos, kā arī uzkliegšanu Riekstiņam paklusēt Saeimas sēdē. Deputāti aicināja piemērot atbilstošu sodu, lai atturētu Gobzemu no turpmākiem pārkāpumiem.

Savukārt Gobzems savā atbildē apgalvo, ka vārdu pārmaiņa notikusi Riekstiņa regulāro starpsaucienu dēļ, kas bijuši provocējoši un traucējuši debatēt. Politiķis arī uzskata, ka deputāti savā iesniegumā nav korekti atspoguļojuši notikušo, tāpēc aicina vērtēt, vai Budriķa, Golubevas un Benhenas-Bēkenas iesniegums nav vērtējams kā Ētikas kodeksa pārkāpums. Gobzems arī pauž, ka divi citi deputāti gatavi liecināt par to, kā Riekstiņš sēdē ir rīkojies.

Opozicionāri Gobzems, Ēriks Pucens (R), Jūlija Stepaņenko, Ļubova Švecova, Karina Sprūde (KuK) un Ralfs Nemiro (LPV) Ētikas komisijā vērsušies par Riekstiņa izteikumiem un rīcību. Politiķi apgalvo, ka Riekstiņš Saeimas sēdē bļaustījies, traucējis debašu runu un ņirgājies. Parlamentārieši arī aicina vērtēt Riekstiņa it kā izteiktos draudus un vēlmi nodarīt fizisku miesas bojājumus Gobzemam.

Deputāte Līva Kreituse (K), Andrejs Judins (JV) un Mārtiņš Šteins (AP) vērsušies Ētikas komisijā gan par Gobzema izteikumiem pret Riekstiņu, gan arī ar aizdomām, ka deputāte Stepaņenko kādā no balsojumiem varētu būt nobalsojusi Gobzema vietā. Iesniegumam pievienoti deputātu Jura Pūces (AP) un Judina apliecinājumi, ka balsojuma laikā Gobzems neatradās savā vietā.

Savukārt Gobzems aicina vērtēt Kreituses rīcību attiecībā uz viņas iesnieguma atbilstību ētikas normām.

Jau vēstījām, ka Saeimas 9.jūnija sēdē Gobzema uzstāšanās laikā Riekstiņš viņam veltījis kādas replikas. Pēc tam Gobzems Riekstiņu nosauca par kretīnu. Atsevišķi deputāti norāda, ka Gobzems Riekstiņam arī veltījis vārdu "pidarasts" - attiecīgais apzīmējums arī esot dzirdams publiskotā video.

Uz to reaģējot, Riekstiņš, rādot ar pirkstu Gobzema virzienā, sacīja: "Šitā tu pa muti dabūsi!", pēc kā Riekstiņš piecēlās un piegāja pie Gobzema. Pie abiem konfliktējošajiem parlamentāriešiem piesteidzās arī apsardzes darbinieks. Nekāda fiziska izrēķināšanās nesekoja, viss beidzās ar vārdu apmaiņu starp deputātiem.

Latvijā

Dzelzceļa "Rail Baltica" projektā ir jāņem vērā, ka privātās un publiskās partnerības (PPP) modeļa izveide ir sarežģīta un laikietilpīga, trešdien "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijā sacīja Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Baiba Bāne.

Svarīgākais