Eklons piekritis kandidēt uz iekšlietu ministra amatu vairāku, tostarp privātu iemeslu dēļ

 
©f64.lv, Dāvis Ūlands

Iekšlietu ministra amata kandidāts, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons, kļūstot par ministru, iecerējis turpināt savas priekšgājējas Marijas Golubevas (AP) iesāktos darbus un iespēju robežās virzīt arī savas iniciatīvas.

Eklons sacīja, ka piekritis kandidēt uz ministra posteni vairāku, tostarp privātu iemeslu dēļ. Tāpat viņš piekritis kandidēšanai, jo uzskata, ka nepieciešams pievērst lielāku uzmanību drošībai. Regulāri komunicējot ar Ukrainas kolēģiem, Eklons vēl skaidrāk sapratis cik liela nozīme ir iekšējai drošībai valsts noturības aspektā.

Eklons nenoliedza, ka ir aizdomājies par to, vai, paliekot esošajā amatā VUGD, viņš spētu sniegt lielāku ieguldījumu iekšlietu sistēmas attīstībā. "Bilde, kas jādara, kāpēc jādara, ir gana skaidra, tikai visu laiku "atsitāmies" pret totālu resursu trūkumu un zināmā mērā izjutām iztrūkumu komunikācijā ar valdību. Tas arī lika aizdomāties, vai, paliekot esošajā amatā, es spēšu sniegt lielāku ieguldījumu, vai arī ir vērts pieņemt šo izaicinājumu," norādīja Eklons.

VUGD bijusi ļoti laba sadarbība ar iepriekšējo ministri un skaidra ceļa karte ar konkrētiem uzdevumiem, tomēr liela daļa to neesot pabeigti, piemēram, jaunu depo būvniecība. Tāpēc Eklona kā topošā ministra prioritātes būs turpināt Golubevas iesāktos darbus un iespēju robežās virzīt iniciatīvas vēl no savas puses.

Eklons uzskata, ka nepieciešama vispārējās iekšējās drošības attīstība caur civilās aizsardzības stiprināšanu. Jau pirmdien, tiekoties ar premjeru Krišjāni Kariņu (V), viņš guvis pārliecību, ka arī premjers saskata nepilnības civilās aizsardzības sistēmā un ir gatavs šo jomu stiprināt.

Civilās aizsardzības sistēmā ir faktiski visas valsts un pašvaldību iestādes, un Eklons saredzot lielas nepilnības katra individuālā subjekta darbībā. "Esam šim jautājumam pievērsuši nepietiekamu uzmanību, jo šobrīd jau ir zināmas krīzes atsevišķos jautājumos, un kopējā apdraudējuma fonā iezīmējas šīs nepilnības. Piemēram, arī Ukrainas bēgļu jautājumā sāk atspoguļoties iztrūkumi," norādīja topošais ministrs.

Eklons apzinoties, ka ir ministrs "bez naudas", jo iekšlietu resora budžets šim gadam jau apstiprināts, tomēr viņš norāda, ka pastāv arī citi rīki iekšlietu jomas attīstībai, piemēram, administratīvie, mēģinot "mazliet pārkārtot finansēšanas kārtību iekšējā sistēmā".

"Es drīzāk vēlētos nest to drošības un stabilitātes sajūtu iekšlietu sistēmā, lai mēs varētu mierīgi un skaidri strādāt pie tiem uzdevumiem, kas ir izvirzīti. Nav jau tā, ka visi gulējuši uz lauriem un neko nav darījuši, tomēr ir nepieciešams koriģēt detaļas un pilnveidoties," norādīja ministrs.

Lai arī līdzšinējās iekšlietu ministres demisijas iemesls bija notikumi ap padomju pieminekli Pārdaugavā un nākotnē gaidāma tā demontāža, Eklons nevēloties šauri skatīties uz pieminekļa jautājumu. Tā vietā viņš saredzot nepieciešamību vērtēt masu pasākumu pārvaldīšanas kārtību un tieši šajā jautājumā tuvākajās dienās viņš plānojot tikties ar Valsts policijas un Valsts drošības dienesta pārstāvjiem.

Ar abu dienestu pārstāvjiem Eklons vēlas pārrunāt, kādas ir nepilnības šajā jomā, un vai pastāv iespējas šo pārvaldīšanu pilnveidot. Par šo tēmu Eklonam jau esot atsevišķas pārdomas, tomēr vispirms viņš vēloties satikties ar minēto dienestu pārstāvjiem.

"Ir nepieciešama savlaicīgāka prognoze. Var laicīgi sagatavoties, lai sekas šādos notikumos mazinātu. Pilnībā novērst praktiski jau nav iespējams, jo, kā bija redzams, pat ASV notika iebrukums Kapitolijā, neskatoties uz šajā valstī pieejamiem drošības resursiem," norādīja Eklons.

Ministra amata kandidāts arī atklāja, ka viņa birojā darbu turpinās līdzšinējā Golubevas biroja vadītāja Daiga Holma un parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins (AP).

Nobeigumā vaicāts, vai plāno iestāties partiju apvienībā "Attīstībai/Par" (AP) un rudenī startēt parlamenta vēlēšanās, Eklons atbildēja, ka notikumu gaita, kandidējot uz ministra posteni, bijusi tik strauja, ka pat īsti nav bijis laika apdomāt šo jautājumu.

"Vēlos saprast, kā es sevi jūtu un redzu šajā vietā, un tad pieņemt tālākos lēmumus. Tuvākajās nedēļās, redzot, kādas ir bijušas iepriekšējās dienas un kādas būs nākamās, man nebūs laika apsvērt visus nākotnes plānus," piebilda Eklons.

Jau ziņots, ka AP nolēmusi vakantajam iekšlietu ministra amatam virzīt VUGD priekšnieka vietnieku, ģenerāli Eklonu.

Valdošajā koalīcijā ietilpstošā Nacionālā apvienība (NA) premjeram pieprasīja līdzšinējās iekšlietu ministres Golubevas demisiju saistībā ar policijas darbu Uzvaras parkā 10.maijā. NA draudēja, ka gadījumā, ja Golubeva paliks amatā, NA ministri pametīs valdību.

Golubeva pēc tam paziņoja, ka ir zaudējusi premjera uzticību, un pati atkāpās no amata.

Ceturtdien, 26.maijā, Saeimā gaidāms balsojums par Eklona apstiprināšanu iekšlietu ministra amatā.