Koalīcijas politiķi nesteidz nosaukt Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātus

© Dmitrijs Suļžics / F64

Koalīcijas politiķi pašlaik vēl nesteidz nosaukt Satversmes tiesas (ST) tiesneša amata iespējamo kandidātu vai kandidātus, reizē kā optimālāko risinājumu redzot iespēju valdību veidojošām partijām panākt vienošanos par atbalstu vienam pretendentam.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA) šodien pēc koalīcijas sanāksmes skaidroja, ka pašlaik nedz Nacionālajā apvienībā (NA), nedz koalīcijā vēl šis jautājums nav skatīts. Politiķis norādīja, ka ST kandidātu kā ierasts vajadzētu atrast konkursam līdzīgā procedūrā. Kandidātus amatam ir tiesības izvirzīt vismaz desmit Saeimas deputātiem.

Līdzīgi Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) skaidroja, ka valdību veidojošajām partijām vēl nav bijusi diskusija par ST tiesneša kandidātu, arī šodienas koalīcijas sanāksmē par to nav ticis runāts.

"Jaunās vienotības" (JV) deputāti vēl nav vienojušies, kura persona tiks virzīta kā ST tiesneša amata kandidāts, sarunā ar aģentūru LETA atklāja JV Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis. Kā norādīja politiķis, frakcijā ir notikušas neformālas apspriedes par ST tiesneša kandidāta virzīšanu, taču lēmums vēl nav pieņemts, un iespējas esot dažādas. Arī par amata kandidātiem notiekot sarunas ar koalīcijas partneriem.

Šadurskis pauda, ka šādi lēmumi partiju starpā mēdz būt sarunāti - ja vienai partijai tiek kāds amats, tad citai partijai tiks cits. "Tagad vēl ir pirmsvēlēšanu laiks, kad visi ir ļoti dāsni uz neesošas naudas dalīšanu, tā kā tas ir pietiekami sarežģīts jautājums," piebilda deputāts.

"Konservatīvo" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Krišjānis Feldmans aģentūrai LETA līdzīgi norādīja, ka līdz šim nekas konkrēts par potenciālo kandidātu neesot runāts. Politiķis atzīmēja ST būtisko lomu Latvijas demokrātiskas valsts procesos, kā arī nepieciešamību, lai pretendentam būtu praktiskā pieredze par dzīvi Latvijā un izpratne par izaicinājumiem, ar ko saskaras sabiedrība.

Feldmans vērsa uzmanību, ka ST tiesneša apstiprināšanai nepieciešama vismaz 51 balss, un viņa ieskatā būtu optimāli, ja par kopīgu kandidātu izdotos vienoties koalīcijai. Tomēr parlamentārietis norāda, ka tas nebūtu viegli, ņemot vērā atšķirīgos viedokļus šajā jautājumā starp valdību veidojošām partijām.

Kā ziņots, "Attīstībai/Par!" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce aģentūrai LETA iepriekš pauda, ka, lai saņemtu pēc iespējas plašāku Saeimas deputātu atbalstu, ST tiesneša amatam būtu labi virzīt akadēmiskās jomas pārstāvi vai tiesnesi.

Vaicāts par ST kandidātu izvirzīšanu, politiķis norādīja, ka 13.Saeimā ir iezīmējušās ļoti asas domstarpības par to, kāds kandidāts jāvirza ST tiesneša amatam. AP frakcijas vadītājs norādīja, ka pēdējā laikā ar ST tiesnešu ievēlēšanu nav gājis viegli, tāpēc nepieciešams plašs atbalsts, piemēram, koalīcijas līmenī, lai potenciālais kandidāts būtu gatavs pretendēt uz šo amatu.

Jau vēstīts, ST tiesneša pilnvaras šodien beidzas Daigai Rezevskai, tāpēc parlamentā plānots rīkot jauna tiesneša vēlēšanas, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Parlamenta Prezidijs un Frakciju padome nolēmusi, ka kandidatūras ST tiesneša amatam izvirzāmas līdz 27.maijam. Tiek pieļauts nepieciešamības gadījumā šo termiņu pagarināt.

Latvijā

Pēc Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās un pirmajām ziņām par tehnoloģiju gigantu dibinātāja Īlona Maska izredzēm nokļūt ASV prezidenta administrācijas vadībā lietotāji masveidā sāka pamest Maskam piederošo “X” platformu. Jaunā platforma “Bluesky”, kas ir ļoti līdzīga kādreizējam “Twitter”, tagad piesaista miljoniem jaunu lietotāju. “Neatkarīgās” žurnālistu raksti un portāla NRA ziņas tagad ir lasāmas arī šajā platformā.