Kariņš Vitenbergam pārmet pakļaušanos uzņēmēju interesēm Covid-19 laikā

 
©Gints Ivuškāns /F64

Bijušais ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) pārāk pakļāvās uzņēmēju lobija interesēm, īpaši Covid-19 krīzes risināšanas jautājumos, Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" norādīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Premjers pauda, ka Covid-19 krīzē, kad uzņēmēji lūdza sniegt atbalstu, Ekonomikas ministrija (EM), iespējams, ne līdz galam izvērtējot, kā tas būtu vispareizāk izdarāms, steidzās šo atbalstu sniegt.

"Tas atspoguļojas arī, ka mēs redzam, ka uzņēmēju lobija organizācijas labi izsakās [par Vitenbergu]. Protams, viņi labi izsakās, jo viņiem bija valdības loceklis, kas faktiski vienmēr atskaņoja viņu viedokli. Manuprāt, tas nav gluži pareizi, jo ministram ir jāvada nozare, nevis nozarei ir jāvada ministrs," sacīja Kariņš.

Vienlaikus viņš pauda, ka Vitenbergs aktīvi iesaistījies energokrīzes risināšanā.

Kopumā vērtējot pēdējās nedēļas notikumus koalīcijā, Kariņš pauda uzskatu, ka šāda situācija, kurā Nacionālā apvienība (NA) ar "šantāžu" pieprasīja iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisiju, neatkārtosies, jo tagad ir pilnīgi skaidrs - ja kāds to mēģinās atkārtoti, notiks tieši tas pats.

"Kā valdības vadītājs es jau nevaru strādāt apstākļos, kur viens šantažē otru vai vēl kāds sāk šantažēt mani. Vai nu mēs vienojamies uz vienlīdzīgiem principiem strādāt, vai nu nav sadarbības. Šādos apstākļos es uzskatu, ka tas ir bezatbildīgi ļaut valdībai vienkārši sabrukt. Man liekas, ka šis bija diezgan bezatbildīgi vispār šādā veidā rīkoties," norādīja Kariņš.

Premjers skaidroja, ka NA ir bijušas tiesības prasīt kāda konkrēta ministra demisiju, tomēr tas bijis jādara aiz slēgtām durvīm. Kariņš arī īpaši izcēla koalīcijas darbu publiskajā vidē, paužot, ka aiz slēgtām durvīm sadarbība esot laba un konstruktīva, reizē arī izslēdzot riskus, ka valdība turpmāk nevarēs sadarboties, lai pieņemtu valstiski svarīgus lēmumus.

"Ironija ir tā, ka aiz slēgtām durvīm visi ir mierīgi. Visi ir konstruktīvi, visi konstruktīvi runā par lietu, un viens otram neko nepārmet. Iziet publiskā telpā - viss sākas. Faktiski, tas ir tieši pretēji kā varētu domāt, ka publiskā telpā visi nogludina asumus, bet aizkadrā notiek stīvēšanās," sacīja Ministru prezidents.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā valdošajā koalīcijā ietilpstošā NA pieprasīja nu jau bijušās iekšlietu ministres Golubevas demisiju saistībā ar policijas darbu Uzvaras parkā nedēļas sākumā. NA draudēja, ka gadījumā, ja Golubeva paliks amatā, NA ministri pametīs valdību.

Golubeva šonedēļ paziņoja, ka ir zaudējusi premjera uzticību, tāpēc pati atkāpjas no amata. Savukārt Ministru prezidents Kariņš NA veiktā "šantāžas mēģinājuma" dēļ pieprasīja amatu atstāt arī ekonomikas ministram Vitenbergam.