Pūce: Iekšlietu ministra izvēles procesā AP neraugās uz apvienības partiju līnijām

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Tāpat kā pārējos jautājumos, arī iekšlietu ministra kandidāta izvēles procesā partiju apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) neraugās uz apvienību veidojošo partiju līnijām un atbildību par šo jomu uzņemas kopīgi, saka AP Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Juris Pūce.

Tā politiķis atbildēja uz jautājumu, vai iekšlietas paliks partijas Kustība "Par!" pārraudzībā vai arī uz ministra amatu tiks virzīts AP citas partijas, "Latvijas attīstībai", pārstāvis.

Pūce skaidroja, ka pēc būtības AP iekšējās sarunas par pretendentu sākas šodien un lielāka skaidrība varētu iezīmēties ceturtdien vai piektdien. Pēc tam vēl vajadzēs laiku, lai ar kandidātu iepazītos koalīcijas partneri, un paredzams, ka par abiem gaidāmajiem vakantajiem ministru posteņu kandidātiem balsojums varētu notikt nākamnedēļ, pieļāva politiķis.

Pēc iekšlietu ministres Marijas Golubevas (AP) demisijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) paziņojis, ka plāno prasīt arī ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga (NA) demisiju, lai atjaunotu politisko līdzsvaru koalīcijā.

Plašāk atbildot uz jautājumu, kuras no AP partijām pārstāvis drīzāk būs iekšlietu ministra kandidāts, Pūce skaidroja, ka partiju apvienība ministru amatus nedala kā tādus lēņus, kuri pienākas vienai vai otrai partijai, un uzsvēra, ka AP pārraudzītās jomas ir visu apvienības partiju kopīgā atbildība.

Reizē AP rūpējas par iekšējās politiskās ietekmes līdzsvara saglabāšanu, ko iespējams panākt arī ar citu, piemēram, amatu Saeimā atbilstošu sadalījumu, skaidroja AP frakcijas vadītājs.

Taujāts, vai iekšlietu ministra amatam varētu izvirzīt bezpartejisku kandidātu, Pūce pauda, ka politiskais spēks iekšējās sarunas nesāks ar šāda varianta izskatīšanu. Politiķis piebilda, ka ministram jābūt ar politiskām spējām pieņemt lēmumus.

Vaicāts, vai AP mudināja vai ieteica Kariņam līdz ar Golubevas demisiju prasīt kāda Nacionālās apvienības (NA) ministra demisiju, AP frakcijas vadītājs atbildēja noraidoši. Pūce uzsvēra, ka AP nav premjeram prasījusi no amata atbrīvot Vitenbergu vai kādu citu NA ministru.

Piektdien notikušajā sarunā ar Kariņu AP pārstāvji gan ir uzsvēruši savu uztraukumu, ka koalīcijā tiek izmantota ultimātu pieeja, un vaicājuši premjeram, ko viņš darīs, lai šādu ultimatīvo pieeju nesāktu izmantot arī citi koalīcijas partneri.

Tāpēc AP saprot, ka Kariņa lēmums prasīt NA ministra demisiju ir ar mērķi neļaut attīstīties šādai ultimatīvai pieejai un pārraut "šantāžas apli", pauda Pūce.

Vaicāts, vai valdība un koalīcija ir stabila, politiķis norādīja, ka, spriežot pēc sarunām koalīcijā, partijas ir orientētas uz aktuālo uzdevumu izpildi, un ka viņa vērtējumā politiskā krīze savu potenciālu ir "izsmēlusi".

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā valdošajā koalīcijā ietilpstošā NA pieprasīja iekšlietu ministres Golubevas demisiju saistībā ar policijas darbu Uzvaras parkā nedēļas sākumā. NA draudēja, ka gadījumā, ja Golubeva paliks amatā, NA ministri pametīs valdību.

Golubeva šonedēļ paziņoja, ka ir zaudējusi premjera uzticību, tāpēc pati atkāpjas no amata. Savukārt Kariņš NA veiktā "šantāžas mēģinājuma" dēļ pieprasīja amatu atstāt arī ekonomikas ministram Vitenbergam.

Svarīgākais