Opozīcija prasa Kristovskim skaidrot ĀM rīcību Sudānā nolaupīto Latvijas pilsoņu atbrīvošanā

"Par labu Latviju" (PLL) un "Saskaņas centra" deputāti iesnieguši pieprasījumu ārlietu ministram Ģirtam Valdim Kristovskim ("Vienotība") skaidrot Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcību Sudānā nolaupīto Latvijas pilsoņu atbrīvošanā.

Šodien Saeima opozīcijas pieprasījumu Kristovskim nodeva Pieprasījumu komisijai, kurai tas saskaņā ar Saeimas kārtības rulli jāizskata divu nedēļu laikā.

Opozīcijas deputāti norāda, ka publiski izskanējuši pretrunīgi viedokļi par Latvijas pilsoņu atbrīvošanu. ĀM oficiālie paziņojumi vēsta, ka ķīlnieki atbrīvoti vērienīgā operācijā. Tajā pašā laikā medijos izskanējusi informācija, kas liecina, ka Latvijas pilsoņiem par savu dzīvību bija jācīnās pašiem un nekādas atbrīvošanas operācijas nav bijis.

Pieprasījuma iesniedzēji lūdz ārlietu ministru Kristovski sniegt precīzu Sudānā nolaupīto Latvijas pilsoņu atbrīvošanas izklāstu.

Kristovskim tiek jautāts, kāpēc viņa vadītās ministrijas pozīcija un Sudānā nolaupīto Latvijas pilsoņu versijas par atbrīvošanas apstākļiem atšķiras? Vai nepatiesas un sagrozītas informācijas izplatīšana nav necieņas izrādīšana Latvijas sabiedrībai un Sudānā nolaupītajiem Latvijas pilsoņiem un viņu tuviniekiem? Vai komunikāciju stils, kas novērojams, Kristovskim esot esot ārlietu ministra amatā, nav uzskatāms par tādu, kas grauj ārlietu ministrijas ilgstoši un rūpīgi veidoto profesionālas un uzticamas iestādes tēlu?

Kā LETA jau ziņoja, 18.decembrī portāls "kasjauns.lv" rakstīja, ka Sudānā nolaupītie Latvijas lidotāji no gūsta ir izlauzušies paši, kā trillerī - ar ieročiem rokās.

Portālā rīcībā nonākusi versija, ka nekādas pilotu atbrīvošanas operācijas nemaz nav bijis.

4.novembrī Sudānā, nemierpilnajā Dārfūrā, bruņoti kaujinieki nolaupīja Latvijas helikoptera apkalpi - kapteini Artjomu Nalbandjanu, otro pilotu Jāni Gindru un mehāniķi Kasparu Reihleru. Sudānā viņi strādāja ANO Pārtikas programmā.

Latvijā izveidoja Krīzes koordinācijas centru ĀM vadībā, tajā darbojās pārstāvji no Drošības policijas Pretterorisma centra, Satversmes aizsardzības biroja, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta, Aizsardzības ministrijas. Uz Sudānu devās ĀM pārstāvis un Pretterorisma centra amatpersona.

Saskaņā ar oficiālo versiju 8.decembrī norisinājās ķīlnieku glābšanas operācija, kā rezultātā visi trīs Latvijas pilsoņi tika nogādāti drošā vietā ANO bāzē.

Tikmēr "kasjauns.lv" ir saņēmis neoficiālu informāciju, kas liecina par pavisam ko citu - atbrīvošanā nav nekādu ne ANO, ne Latvijas valsts iestāžu nopelnu. Iespējams, tāpēc ĀM neorganizēja neseno gūstekņu tikšanos ar plašsaziņas līdzekļiem, skaidrojot, ka tāda ir viņu un tuvinieku vēlme.

Kā raksta "kasjauns.lv", nolaupītie piloti bija aizvesti uz kādu nomaļu ciemu, kur viņus uzraudzījuši seši cilvēki. Jau kopš pirmās dienas gūstekņi rūpīgi analizējuši situāciju, pēc dažādām pazīmēm pētījuši, kur atrodas, piemēram, kurā virzienā pēc ūdens dodas un cik ilgu laiku ceļā pavada sievietes. Turklāt sagūstītāji nebija atņēmuši pilotiem kartes.

Dienvidū, kad saule uzkāpusi augstu un pārāk karsējusi, sargi atgājuši tālāk no mājas ēnā. Šai vietai bieži lidojuši pāri helikopteri, un kādā izdevīgā brīdī, sargiem nemanot, pilotiem izdevies pa rāciju nodot helikoptera ekipāžai precīzas savas koordinātas. Turklāt izstāstīts, kā veikt glābšanas operāciju, cik ir sargu, kā viņi bruņoti.

Tā vietā notika pavisam kas cits. Nākamajā dienā atlidojis bulgāru helikopters, nostājies gandrīz vai virs viņiem un karājies gaisā, kas, protams, radījis paniku nolaupītājos. Tā arī neko citu neiesākot, helikopters aizlidoja, pametot gūstekņus aci pret aci ar saniknotiem bandītiem.

"Viņus gandrīz nošāva," stāsta zinātāji. Noziedznieki sprieduši, ka ķīlnieki nodevuši savas koordinātas. Laimīgā kārtā viņi paši bija, neko daudz nejēdzot, spaidījuši atņemtās aparatūras pogas, un lidotāji ieskaidroja, ka tādējādi pēc tā arī varēja viņus atrast. Tas vīrus izglābis.

Pēc tam naktī viņi pārvesti citur, tālāk no helikopteru ceļa. Sakaru vairs nebija, piloti sapratuši, ka citu cerību nav, jāpaļaujas tikai pašiem uz sevi. Viņi aplēsa, ka līdz tuvākajai ANO bāzei ir ap 30 kilometru. Vīri izstrādājuši bēgšanas plānu, rakstīja portāls.

Bēgt izlemts 6.decembrī agri no rīta vēl tumsā, lai ceļā kalnos varētu pavadīt visu dienu. Tad sargi sildās pie ugunskura un tumsā ne pārāk labi var redzēt. Tomēr norunātajā dienā piloti pārvesti uz ciematu, kur varējuši būt salīdzinoši brīvāki. Viņiem ēšanai atvestas kārtējās makaronu kastes un apsardzei pielikti vēl divi cilvēki, kas lika mainīt plānu.

Tomēr 7.decembra rītā izlemts bēgt. Rīta tumsā piloti paķēruši ieročus un pavērsuši pret bandītiem. Paši sev par nelaimi, tie nevis klausījuši pavēlēm, bet metušies bēgt. Nekas cits neatlicis, kā atklāt uguni, divi nošauti, tomēr pārējie seši aizbēguši. Lidotāji savākuši visus ieročus un munīciju, taču bandītiem bija palikuši telefoni un rācijas - viņi varēja sazināties ar savējiem.

Piloti pajautājuši vietējiem ciematā pareizo virzienu un devušies ceļā - tikai ar septiņu kilometru cilpu, jaucot pēdas. Pirmajā dienā, slēpjoties no jebkura gana un citiem cilvēkiem, pareizajā virzienā nogājuši tikai piecus kilometrus. Līdz bāzei bija 30 kilometru, jo tuvāk, jo vairāk cilvēku un ne jau savējo. Reiz pat trīs stundas gulējuši slēptuvē pie ceļa, jo uz tā bijusi pārāk liela kustība.

Kad tikuši kalna galā, mobilajā tālrunī parādījusies zona un piezvanījuši bāzei. Bija atlikuši tikai desmit kilometri, bet helikopters atlidojis pēc divām stundām. Šajā vietā esot aizliegti lidojumi, un tik ilgs laiks pagājis, lai saņemtu saskaņojumus lidojumiem.

Kā rakstīja "kasjauns.lv", kāpēc lidotāji sagūstīti, īsti skaidrs nav. Nolaupītāji savā starpā runājuši, ka kāds viņiem sola izpirkuma naudu - 400 miljonus ASV dolāru (208 miljoni latu) -, un sprieduši, kā katrs saņemto izpirkuma daļu tērēs.

Bijušie gūstekņi cietuši no pastāvīga ūdens un ēdiena trūkuma, tomēr nav pavisam novārguši un nav arī psiholoģiski sagumuši. Tikai viņos ironiju raisot oficiālā versija par varonīgu ķīlnieku glābšanas operāciju.

Kā ziņoja Latvijas Radio, ĀM norādīja, ka šī ir viena no notikušā versijām, ko izmeklē starptautisko un Latvijas drošības institūciju pārstāvji. Sīkākus komentārus ārlietu resors nesniedza.

Svarīgākais