Saeima kļūst arvien "vīrišķīgāka"; pieaudzis deputātu - vīriešu skaits parlamentā

© Vladislavs Proškins / F64

Notiekot izmaiņām Saeimas sastāvā, šī sasaukuma laikā pieaudzis deputātu - vīriešu skaits parlamentā.

2018.gada novembrī, kad 13.Saeima uzsāka savu darbību, parlamentā lielākā daļa jeb 69 deputāti bija vīrieši, savukārt 31 vietu bija ieguvušas sievietes.

2021.gada janvārī Saeimā strādāja jau 72 parlamentārieši un 28 parlamentārietes, bet pašlaik vīriešu - deputātu skaits ir sasniedzis 73, bet sieviešu - 27.
Izmaiņas parlamenta sastāvā šo gadu laikā notikušas dažādu iemeslu dēļ - atsevišķi deputāti kļuvuši par ministriem, kāds politiķis lēmis savu mandātu nolikt, bet vēl daži negaidīti devās mūžībā.

Piemēram, pērn par deputātes mandāta nolikšanu paziņoja Linda Liepiņa. Viņas vietā nāca Māris Možvillo ("Neatkarīgie"). Kamēr izglītības un zinātnes ministres pienākumus pilda Anita Muižniece (JKP), viņas vietā nācis deputāts Ainars Bašķis (JKP), savukārt Mārim Mičerevskim izdevās iegūt deputāta mandātu, jo par iekšlietu ministri kļuva Marija Golubeva (AP).

Šo nedaudz vairāk kā trīs gadu laikā vairāki deputāti ir devušies mūžībā. Šovasar pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas (AP) nāves Viesturs Liepkalns (AP) kļuva par 13.Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pilda Artis Pabriks (AP). Savukārt pēc Jaunās konservatīvās partijas līderes Jutas Strīķes nāves 2020.gadā parlamentā iekļuva deputāte Eva Mārtruža (JKP). Šogad mūžībā devās politiķis Ojārs Ēriks Kalniņš (JV), un deputāta mandātu ieguva Kārlis Šadurskis (JV).

Jau ziņots, ka 13.Saeimas vēlēšanas notika 2018.gada 6.oktobrī. Vēlēšanās kandidēja 16 saraksti un tajās nobalsoja 54,59% balsstiesīgo pilsoņu.

Latvijā

Dzelzceļa "Rail Baltica" projektā ir jāņem vērā, ka privātās un publiskās partnerības (PPP) modeļa izveide ir sarežģīta un laikietilpīga, trešdien "Rail Baltica" parlamentārās izmeklēšanas komisijā sacīja Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāre Baiba Bāne.

Svarīgākais