Ceturtdiena, 22.februāris

redeem Adrians, Ārija, Rigonda

arrow_right_alt Latvijā \ Politika

Šadurskis: Mediķu pieprasītā Pavļuta demisija nav mēģinājums gāzt valdību

© Vladislavs Proškins / F64

No mediķu puses pieprasītā veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) demisija nav mēģinājums gāzt valdību, uzskata Saeimas deputāts un bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (JV).

Viņaprāt, demisijas pieprasījums ir radies apmulsuma un sašutuma rezultātā, jo mediķiem "pēkšņi galdā nolikta mobilizācija".

Šadurskis stāstīja, ka ir tikai normāli, ja ministrija komunicē ar nozari un lielas, nopietnas lietas izlemj kopā. Ministrijai arī varot būs atšķirīgs viedoklis no profesionālajām organizācijām, bet tas, ka iespējams pieņemt lēmumu par tādu jautājumu, neapspriežoties ar nozari, ir klaja necieņa, uzskata parlamentārietis.
"Tas ir nācis kā pēdējais piliens, jo ministrijas komunikācija ar profesionālajām organizācijām bijusi diezgan vāja," akcentēja politiķis.

Vaicāts, vai ir iespējams nomainīt veselības ministru, nenogāžot valdību, Šadurskis teica, ka šajā gadījumā "visi varianti ir iespējami". Šodien premjers Krišjānis Kariņš (JV) tiekas ar Latvijas ārstu biedrību (LĀB), kura pieprasījusi Pavļuta atkāpšanos, un, Šadurskis uzskata, ka premjeram tagad jāsaprot, vai starp nozari un ministru ir iespējams izlīgums, kā arī - vai Pavļuts ir gatavs iet uz šo izlīgumu.

Kā ziņots, LĀB pieprasa veselības ministra Pavļuta demisiju, pārmetot viņam "Veselības ministrijas (VM) ilgstoši pieļautās kļūdas krīzes vadībā un plānoto mediķu mobilizācijas izsludināšanu".

Kā apstiprināja LĀB valdes loceklis Kārlis Rācenis, LĀB valdes balsojums "bijis vienbalsīgs", jo neviens nav balsojis pret. LĀB viceprezidents Roberts Fūrmanis līdzīgi norādīja, ka lēmums pieņemts ar valdes vairākuma atbalstu.

LĀB aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus.

LĀB pauž visas mediķu sabiedrības sašutumu par veselības ministra Pavļuta un VM neprofesionālo pieeju Covid-19 radītās krīzes risināšanā. Tāpēc biedrība atkārtoti uzsver, ka tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, "kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus".

Arī par VM ieceri jau novembrī izsludināt mediķu mobilizāciju veselības nozare uzzināja šodien no masu medijiem, norādīts mediķu organizācijas paziņojumā.

Biedrība pieprasa, lai VM un veselības ministrs "pārstāj graut Latvijas veselības aprūpes sistēmu", un uzņemas atbildību par vakcinācijas procesa organizācijas kļūdām. "Jānorāda arī uz to, ka kopš 2021.gada jūlija VM nav apstiprinājusi pacientu prioritizēšanas vadlīnijas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Šis svarīgais uzdevums ir novilcināts un vadlīniju neesamība rada vēl lielāku apgrūtinājumu Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu darbā," pauž organizācijas pārstāvji.

LĀB arī uzskata, ka pašlaik VM ar paziņojumu par mobilizāciju rada nevajadzīgu trauksmi iedzīvotāju un arī mediķu vidū, lai gan kopš 2020.gada pavasara nav uzrunāts vairums no speciālistiem, kuri brīvprātīgi pieteicās strādāt ar Covid-19 pacientiem. Pirms mobilizācijas sākšanas ir jāveic mērķtiecīga resursu plānošana, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu apmācība. Tāpat nav plāna par to, kur mobilizētie speciālisti tiks nosūtīti, kritiski izsakās ārsti.

Vakcinācija ir svarīgākais Covid-19 profilakses līdzeklis, kura organizēšanai paredzētie līdzekļi ir iztērēti bez reālas atdeves no ieguldījumiem, norāda LĀB. Mediķi pauž, ka sākotnēji ģimenes ārstu darbs esot noniecināts, bet tagad kolēģi tiek vainoti visās ar vakcināciju saistītās problēmās.

"Tāpat tā vietā, lai risinātu veselības aprūpē strādājošo darbinieku atalgojuma jautājumu, valdība visā nopietnībā diskutē par ārvalstu speciālistu piesaisti, kas vēl vairāk demotivē esošo, uz izdegšanas sliekšņa strādājošo, personālu," pausts paziņojumā.