"KPV LV" atsauc no amata ekonomikas ministru Jāni Vitenbergu

© f64.lv, Oksana Džadana

Partijas "KPV LV" valde trešdien, 21.aprīlī, nolēmusi atsaukt no ekonomikas ministra amata Jāni Vitenbergu pēc tam, kad viņš publiski paziņojis par aiziešanu no "KPV LV" un gatavību pievienoties nacionālajai apvienībai "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (NA), informēja partijas pārstāve Inese Ozoliņa.

Par šo partijas lēmumu šodien tiks informēts arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

"Vitenbergs ekonomikas ministra amatā tika deleģēts no mūsu partijas, tāpēc būtu tikai godprātīgi, ja līdz ar publiskiem paziņojumiem par pievienošanos citai partijai viņš paziņotu par amata atstāšanu," par "KPV LV" valdes priekšsēdētājas, Saeimas deputātes Ievas Krapānes pausto informēja partijas pārstāve.

Krapāne uzsver, ka lēmums no Vitenberga par šādu soli netika sagaidīts, tāpēc valde nolēmusi atsaukt viņu no ekonomikas ministra amata. "Šis nebija viegls lēmums, jo līdz šim kā partija esam stāvējuši par cilvēku, kuram ticējām un kuru vienmēr atbalstījām grūtos brīžos un sarežģītu un sabiedrībai nesaprotamu lēmumu pieņemšanā," pauž partijas valdes priekšsēdētāja.

Vitenberga lēmumu "iet citu ceļu" partija pieņēmuši ar sapratni un cieņu, norāda Krapāne. "Apzinoties, ka pašlaik valstī pandēmijas apstākļos ir vajadzīga stabilitāte un rīcībspēja, esam jau izskatījuši jaunu kandidātu iespējas, kas spēs operatīvi nodrošināt pēctecību Ekonomikas ministrijas darbā," pauž politiķe.

"KPV LV" atgādina, ka koalīcijas partiju sadarbības līgums paredz, ka partijai ir trīs ministru portfeļi - iekšlietu, labklājības un ekonomikas ministra. Koalīcijas līgums paredz nedēļas laikā atbrīvot ministru no amata, ja sadarbības partneris, kas ieteicis šo ministru, rakstveidā paziņojis par ministra atsaukšanu, vērš uzmanību partijā.

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījuma "Rīta panorāma" "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo norādīja, ka iespējamos ministra amata kandidātus pagaidām neatklās, sagaidot sarunu ar Kariņu.

Tāpat viņš pagaidām atturas komentēt, kā varētu izvērsties situācija, ka premjera viedoklis par Vitenberga atsaukšanu būtu noraidošs. Par Vitenberga soli deputāts nav priecīgs, piebilstot, ka šis jautājums būtu bijis jāizskata gan no partijas, gan frakcijas interesēm.

Kā ziņots, "KPV LV" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Možvillo (KPV LV) aģentūrai LETA, komentējot Vitenberga aiziešanu uz NA, norādījis, ka "Politiskā staigāšana", tuvojoties vēlēšanām, nav nekas unikāls. "Katrs cilvēks izdara izvēli pēc savas pārliecības un saprašanas. Tas ir slikti komandai un slikti partijai. Bet katrs izvēlas savu politisko nākotni un savu nostāju. Šobrīd no manis komentāri ļoti vienkārši - viņš izvēlējās savu ceļu," teica Možvillo.

Pašlaik Možvillo frakcijas vārdā nebija gatavs atbildēt, vai tiks prasīta ekonomikas ministra maiņa, lai amatā varētu stāties kāds "KPV LV" pārstāvis, taču šis jautājums frakcijā "noteikti jāpārrunā".

Jau ziņots, ka Vitenbergs ir uzrakstījis iesniegumu par iestāšanos NA, un neoficiāli zināms, ka tuvākajā laikā NA Vitenberga iesniegumu izskatīs. Vitenbergs aģentūrai LETA apliecināja, ka pieņēmis lēmumu mainīt partiju un uzrakstījis iesniegumu, lai iestātos NA.

NA un "KPV LV" šodien vienojās par koordinētu rīcību turpmākai sadarbībai ekonomikas un zemkopības jomu attīstībai. Neoficiāli tiek skaidrots, ka noslēgtā vienošanās un plānotā frakciju sadarbība ļaus saglabāt koalīcijas stabilitāti jutīgā situācijā, kad ekonomikas ministrs maina politisko piederību.

NA līdz šim Krišjāņa Kariņa valdībā bija divi ministri - kultūras ministrs Nauris Puntulis un zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Savulaik veidojot koalīciju un dalot amatus, tika panākta vienošanās, ka katrai koalīcijas partijai pienāksies pa trim nozīmīgiem amatiem un kā trešo NA ieguva Saeimas priekšsēdētājas amatu.

Savukārt partija "KPV LV" šajā sadalē ieguva trīs ministru posteņus - ekonomikas, labklājības un iekšlietu. Lai arī 13.Saeimas vēlēšanās "KPV LV" ieguva visvairāk balsu no koalīcijas partijām, kopš vēlēšanām partiju ir plosījuši iekšēji konflikti, no tās ir izslēgti visi sākotnējie līderi un partijas reitings pašlaik dod mazas cerības tikt pārvēlētiem nākamajā Saeimā. Arī pašlaik partijā turpinās dažādu grupējumu cīņas par ietekmi, un no partijas izslēgtais tās dibinātājs Artuss Kaimiņš ir izteicies, ka partija eksistējot vien tāpēc, ka no valsts saņem būtisku finansējumu.

Līdz ar Vitenberga lēmumu pievienoties NA rindām nedaudz pamainās spēku samērs valdībā - NA tagad Ministru kabinetā būs tikpat amatu, cik "Jaunajai vienotībai", Jaunajai konservatīvajai partijai un "Attīstībai/Par!", savukārt "KPV LV" būs par vienu ministra portfeli mazāk.

Svarīgākais