Neiebalsotie deputāti no 9. Saeimas atvadās bez skumjām

Atskatoties uz 9. Saeimu, vairākums politiķu, kuriem jaunajā parlamentā nav izdevies iekļūt, pauž gandarījumu par paveikto, atvadas no lielās politikas uztverot bez nožēlas un pat ar humoru. Darbs parlamentā tika salīdzināts gan ar cirku, gan ar purvu, gan ar iespēju "sākt domāt".

Vakar 9. Saeima pulcējās uz pēdējo plenārsēdi, lai jau 2. novembrī dotu vietu jaunajiem deputātiem.

Sola neliegt padomu

Tēvzemietis Juris Dobelis, kas strādājis četru parlamentu sasaukumos, 9. Saeimu sauc par vissarežģītāko, tostarp kā būtisku tās iezīmi minot arvien agresīvāko starppartiju cīņu par varu. Tiesa, uz savu neiekļūšanu 10. Saeimā politiķis raugās ar humoru, atzīstot: "Palieku vecāks, grumbaināks, laikam vairs nepatīku vēlētājiem." Tajā pašā laikā J. Dobelis apliecināja, ka viņš negrasās nekur pazust. "Es nākšu uz Saeimu, skatīšos, kas te notiek. Varbūt varēšu kādos jautājumos palīdzēt," komentēja politiķis, uzsverot: ja "cilvēks ir aktīvs, viņš var daudz izdarīt, arī nebūdams Saeimas deputāts".

Atrasties lielās politikas tuvumā sola arī viena no vispieredzējušākajām Latvijas politiķēm Anna Seile (PS), kura parlamentā bijusi jau divdesmit gadu. Raksturojot 9. Saeimu, politiķe tās darbību salīdzināja ar šūpolēm, kas "te cēlās augšup, te strauji krita lejā". Tiesa, kopumā A. Seile ir gandarīta par paveikto, atzīstot, ka turpinās sadarboties ar Pilsoniskās savienības Saeimas frakciju, neliedzot nevienam no jaunajiem deputātiem padomu.

Ausma Ziedone-Kantāne (JL), kura strādājusi gan 8., gan 9. Saeimā, jaunu, nepieredzējušu deputātu ienākšanu Saeimā novērtēja visnotaļ filozofiski. Kā zināms, 10. Saeimā vairākums parlamentāriešu būs bez iepriekšējas pieredzes, tāpēc A. Ziedone-Kantāne atgādināja, ka "daudzi, nonākot parlamentā, pat nezina, kā valsts uzbūvēta. Te būs lauksaimnieki, kas ienāks pa tiešo no savas lauku sētas. Tādēļ būs daudz tādu politiķu, kas sāks visu apgūt no ābeces līmeņa".

Savukārt Saeimas priekšsēdis Gundars Daudze (ZZS), kas, lai arī saglabā parlamentārieša mandātu, taču, visticamāk, zaudēs prestižo amatu, jaunajam sasaukumam novēlēja turpināt 9. Saeimas iesākto atklātību pret sabiedrību un ciešo sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām. Tāpat G. Daudze vēlētos, lai 10. Saeimas deputāti "vēl vairāk pievērstos pieņemto un arī nepieņemto lēmumu skaidrošanai sabiedrībai, kā arī turpinātu šī parlamenta uzsākto varas centra atgriešanu Saeimai".

Vaļsirdīgi un ar humoru

Ar zināmu humoru savu pēdējo darba dienu aizvadīja Kārlis Leiškalns (TP), kurš neslēpa labo noskaņojumu. "Esmu strādājis kā zirgs un jūtu lielu gandarījumu par padarīto," sacīja politiķis, kurš bijis 5., 6., 7. un 9. Saeimas deputāts. Turpretim vēlēšanās caurkritušās partijas Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā frakcijas priekšsēdētājs Jakovs Pliners atklāti atzina: "Saeima – tas ir cirks un purvs, un diez vai nākamais parlaments būs labāks."

Visnotaļ vaļsirdīgs savos spriedumos bija arī sportists Viktors Ščerbatihs (ZZS), kurš uzsvēra, ka pirms darba parlamentā viņš divdesmit piecus gadus esot trenējies, bet darbs parlamentā viņu beidzot "piespiedis domāt".

Par saviem nākotnes plāniem vairākums jaunajā parlamentā neiekļuvušo politiķu runāja izvairīgi.

A. Ziedone-Kantāne, visticamāk, neatgriezīšoties teātra dzīvē, savukārt J. Pliners pievērsīšoties pedagoga darbam paša dibinātajā privātajā mācību iestādē. K. Leiškalns ir nolēmis kļūt par lobiju, aizstāvot uzņēmēju intereses likumdošanas gaiteņos. Šim mērķim K. Leiškalns varētu sākt strādāt kompānijā MRSgrupa, kas nodarbojas ar sabiedriskajām attiecībām un sponsorēšanu.

Svarīgākais