Tēvzemieši brīdina par Vienotības tuvināšanos kreisajiem

Vienotība nav turējusi doto solījumu un vakar negaidīti izlēma atstāt tēvzemiešus aiz koalīcijas robežām. Tādējādi valdībā šobrīd tiek aicināta tikai Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Lai gan zemnieki konceptuāli pret to neiebilst, skaidrība par jaunās valdības ministru amatiem būs tikai rīt. Tikmēr nacionālā apvienība pauž bažas, ka viņu neaicināšana koalīcijā varētu liecināt par apvienības Vienotība vēlmi "spert pussoli Saskaņas centra virzienā".

Vakar apvienības Vienotība valdes ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums tomēr nesadarboties ar nacionālo apvienību Visu Latvijai!/Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (VL!/TB/LNNK). Tādējādi jaunajā valdībā būs tikai divi politiskie spēki – Vienotība, kā arī ZZS, kuriem Saeimā būs 55 mandāti. Vēl pagājušajā nedēļā tika nolemts, ka Vienotībai un zemniekiem jaunajā valdībā katram pienāksies seši portfeļi, taču, tā kā tēvzemiešu valdībā tomēr nebūs, valdības veidošanā aizsācies jauns sarunu aplis. Līdz trešdienai ZZS analizēs piedāvātos nosacījumus, tāpēc amatu sadalījums topošajā valdībā iezīmēsies tikai rīt.

Piesauc "draugus"

Vienotības sastāvā esošā partija Sabiedrība citai politikai (SCP) vakar izmantoja savas veto tiesības un neatbalstīja tēvzemiešu iesaistīšanu koalīcijā. SCP paziņoja, ka nacionālās apvienības atrašanās pozīcijā radīs "nevajadzīgu sociālo spriedzi", kas kaitēšot gan Latvijas ārpolitikas tēlam, gan traucēšot valdībai koncentrēties vitāli svarīgo ekonomisko problēmu risināšanai.

SCP līderis Aigars Štokenbergs neslēpa, ka ar novēloto iniciatīvu Valdis Dombrovskis (JL) tiekot nostādīts neveiklā situācijā.

Ilgstošu pārdomu laikā SCP tomēr nonākusi pie secinājuma, ka jaunās valdības uzdevums būs "vienot sabiedrību, nevis šķelt", bet VL!/TB/LNNK varētu kļūt par šķērsli šim mērķim. Lai gan A. Štokenbergs atzinīgi novērtēja tēvzemiešus Gaidi Bērziņu, Robertu Zīli un Dzintaru Rasnaču, tomēr, viņaprāt, "no vecajiem tēvzemiešiem, ar kuriem mēs strādājām iepriekšējā koalīcijā, nekas vairs nav palicis pāri. Tur dominē radikāls grupējums, tādēļ šā brīža situācija ir pilnīgi citāda nekā pirms vēlēšanām".

Pamatojot SCP lēmumu, A. Štokenbergs piesauca arī vārdā neminētus "draugus", kuri esot devuši signālus par VL! kā nevēlamu spēku koalīcijā. Tāpat SCP līderis minēja nelielo vislatvijiešu politisko pieredzi, kas nav pieļaujama valdības partijai.

Argumenti nepārliecinot

Nacionālās apvienības VL!/TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs G. Bērziņš sarunā ar Neatkarīgo atzina, ka tēvzemieši negaidīto pavērsienu uztver "mierīgi un nekādas ārkārtas sēdes šobrīd netiek plānotas". Tiesa, politiķis neslēpa vilšanos par Vienotības lēmumu, piebilstot, ka arī izteiktie argumenti izklausoties nepārliecinoši. "Piektdien mums bija radusies stingra pārliecība, ka beidzot visas neskaidrības ir novērstas un varam sākt konstruktīvu darbu pie valdības deklarācijas. Raugoties no šodienas viedokļa, iespējams, aizdomas varēja radīt tas, ka Sabiedrība citai politikai nepiedalījās VL!/TB/LNNK sarunās ar Vienotības pārstāvjiem, taču toreiz mēs tam nepievērsām uzmanību," klāstīja G. Bērziņš. "Kopumā SCP minētie argumenti izklausās nepārliecinoši," turpināja politiķis. "Jo īpaši par nespēju sastrādāties ar Visu Latvijai! Saeimas deputātiem, kuriem esot pārāk maza pieredze. 10. Saeimā aptuveni 60% politiķu būs bez parlamentārās pieredzes, tāpēc tas nevar būt patiesais iemesls, lai atteiktos no sadarbības. Manas subjektīvās bažas būtu par to, vai, atsakoties no tēvzemiešiem, apvienība Vienotība tomēr negatavojas spert pussoli Saskaņas centra virzienā."

Arī VL!/TB/LNNK valdes priekšsēdētājs Roberts Zīle uzskata, ka pēkšņa veto tiesību izmantošana liecina par Vienotības iekšējo sašķeltību. Tāpat pieredzējušais politiķis uzskata, ka "Vienotībā ir nostrādājis Saskaņas centra lobijs" un ka tuvināšanās ar kreisajiem varētu būt tikai laika jautājums.

Visu Latvijai! līderis Raivis Dzintars savos izteicienos bija daudz skarbāks. "Vienotībā, neapšaubāmi, ir daudz politiķu, kuri simpatizē tēvzemiešiem, taču Sabiedrības citai politikai rīcība liecina, ka šim politiskajam spēkam tuvāks ir Saskaņas centrs. Savukārt Aigara Štokenberga piesauktie "draugi", kuri it kā devuši padomu nesadarboties ar nacionālo apvienību, visticamāk, meklējami Krievijas vēstniecībā," aizdomas pauda R. Dzintars.

Neizdošoties sašķelt

Vēl jo tiešāks politiķis bija spriedumos par apzinātu VL! nomelnošanu masu medijos, kad šīs partijas kontekstā tika piesaukta gan čečenu mafija, gan parādījās skarbi politologu komentāri. R. Dzintars neizslēdza iespēju, ka melnā tēla veidošanā varētu būt iesaistīts arī kāds atsevišķs Vienotības pārstāvis.

Tajā pašā laikā lēmums neaicināt VL!/TB/LNNK valdībā, pēc R. Dzintara teiktā, nesabojāšot VL! attiecības ar "vecajiem tēvzemiešiem", jo abu politisko spēku viedokļi esot "ļoti saliedēti".

Latvijā

Valdība otrdien atbalstīja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumus, kas paredz noteikt kārtību, saskaņā ar kuru tiks izveidots vienots energokopienu reģistrs.

Svarīgākais