SVF eksperti savulaik saņēmuši draudus un bēguši no Latvijas

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misijas locekļi savulaik Latvijā saņēmuši draudus un steigā pametuši valsti, atsaucoties uz Drošības policiju un bijušo premjeru Ivaru Godmani (LPP/LC), ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

Starpgadījums noticis pirms diviem gadiem - laikā, kad valdība lēma par aizdevuma prasīšanu no starptautiskajām organizācijām. Valdība lēmumu pieņēma 2008.gada novembrī un jau pēc dažām nedēļām Latvijā ieradās pirmā SVF ekspertu misija, lai vienotos par aizdevuma nosacījumiem. Tolaik amatpersonu izteikumi bija visai optimistiski un ne ar vārdu netika pieminēts, ka sarunas varēja izjaukt kāds nepatīkams incidents.

Latvijas valdības un aizdevēju sarunu pirmais raunds noslēdzies bez rezultāta, jo SVF eksperti misiju pēkšņi pārtrauca un tika evakuēti no Latvijas. Darbs palicis nepabeigts, jo kāda no misijas loceklēm saņēmusi draudu īsziņu. SVF nolēmis, ka jāreaģē tūlītēji un ekspertiem Rīgu lika pamest. Latviju lielā steigā fonda cilvēki pametuši ar auto un ceļu tālāk turpinājuši no Lietuvas. Sarunas ar Latvijas valdību fonds nolēma turpināt no Varšavas.

Par misijas lēmumu pamest Latviju ekspremjers Godmanis bijis šokēts: "Es biju mežā, un viņš [misijas vadītājs Rozenbergs] man zvanīja no lidostas. Kad es teicu, ka iedarbināšu visas drošības struktūras, kādas vien Latvijā ir, vienalga es saņēmu atbildi, ka lēmums jau ir pieņemts un ka viņi turpinās strādāt no Varšavas."

Pēc Godmaņa stāstītā SVF Latviju pametis ļoti lielā steigā un tobrīd situācija bijusi ļoti saspringta - aizdevēji tik tikko bija vispār ieradušies Latvijā un jau sarunu sākums izvērtās pagalam neveiksmīgs. "It kā figurēja, es pats neredzēju, īsziņa, ko bija saņēmusi viena no fonda darbības grupas loceklēm, viņa ir no Čehijas, kas faktiski bija par banku sektoru atbildīga. Nu, lūk, protams, man tas arī bija nopietns šoks," sacīja Godmanis.

Tobrīd pastāvējusi versija, ka draudi iespējams saistīti ar "Parex bankas" pārņemšanu. Novembra beigās Latvijas amatpersonas saņēmušas SVF misijas vadītāja vēstuli, kurā ieteikts no "Parex bankas" pilnībā izslēgt tās īpašniekus, kā arī liegt viņiem tiesības saņemt no bankas labumus. To, ka bankas pārņemšana notikusi visai drudžainos apstākļos, pierāda arī fakts, ka Nacionālās drošības komisijas sēdē runāts par iespējamiem apdraudējumiem arī Finanšu un kapitāla tirgus komisijas amatpersonām. Uz neilgu brīdi apsardze bija nozīmēta arī komisijas vadītājai Irēnai Krūmanei.

Iespējamos draudus tūlīt pārbaudīja Drošības policija, kas sadarbojās arī ar SVF drošības dienestu. Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa stāstīja: "Saņēmām informāciju no tā laika valdības par signāliem, kas varētu apdraudēt SVF kādu darbinieku. Informācija tika pārbaudīta. Drošības policija sazinājās ar SVF drošības dienestu un, pārbaudot šo informāciju, netika gūti apstiprinājumi vai konstatējums, ka šai amatpersonai tiešam ir apdraudējums." Viņa gan nevarēja atbildēt, kāpēc tad SVF cilvēki nolēma no Latvijas aizbraukt.

Godmanis atklāja, ka īsziņas sūtītāju vienkārši nebija iespējams noskaidrot. "Tajā brīdī man bija tāds samērā izmisuma stāvoklis, jo kā lai mēs turpinām sarunas? Mums teica, ka pie memoranda darbs turpināsies, viņi to darīs Varšavā un pielikām lielas pūles, lai būtu atpakaļ," stāstīja Godmanis. Lai fonda eksperti vispār atgrieztos Latvijā, esot notikušas nopietnas sarunas ar vairāku valstu vēstniecībām.

Ja Latvijā šis incidents, kas varēja izjaukt sarunas ar tobrīd ļoti svarīgajiem aizdevējiem, tā arī līdz šim bija noklusēts, tad Vašingtonā, SVF mītnē, šo starpgadījumu piemin joprojām, arī šonedēļ notikušajā fonda sammitā aizkulišu sarunās Latvija saistībā ar šo starpgadījumu tikusi pieminēta ne tajā labākajā gaismā.

Svarīgākais