Aicina apsvērt iespēju Aglonas svētkos dievkalpojumus organizēt attālināti

 
©Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzskata, ka jāapsver iespēja Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētkus svinēt attālināti, šodien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" apgalvoja pati ministre.

Ministre skaidroja, ka viņa rosināja kolēģiem valdībā apsvērt šādu iespēju, ņemot vērā, ka arī Romas pāvests Lieldienās noturēja "aizskustinošu dievkalpojumu tukšā Vatikānā".

Drošības labad, viņasprāt, tas būtu apsverams scenārijs šovasar Aglonā.

Jau ziņots, ka Tieslietu ministrija (TM) un Romas Katoļu baznīca Latvijā aicina ikvienu iedzīvotāju un svētceļnieku izvērtēt sagaidāmos riskus Covid-19 izplatības dēļ un "pieņemt atbildīgu lēmumu" par savu dalību Aglonas svētkos, aģentūru LETA informēja TM valsts sekretārs Raivis Kronbergs.

TM un baznīca aicina izvērtēt svētceļojumu organizēšanu vai dalību svētceļojumos, būt atbildīgiem pret sevi un pasargāt līdzcilvēkus, izvērtēt, "vai veselības stāvoklis ir stabils, vai svētkus nevar skatīties ar televīzijas starpniecību, klausīties pa radio un piedalīties svētkos attālināti".

Savukārt, ja tiek izlemts piedalīties svētkos, TM aicina ievērot noteiktos ierobežojumus, rūpējoties par savu un apkārtējo drošību. Ministru kabineta akceptētie grozījumi "Epidemioloģiskās drošības pasākumos Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" paredz, ka no augusta, kad notiks svētki Aglonā, āra pasākumos varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem, nevis 1000, kā bija noteikts iepriekš. Šis nosacījums attieksies uz pasākumiem ārtelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri. Veselības ministrija gan ir pieļāvusi, ka pulcēšanās iespējas var tikt sašaurinātas, ņemot vērā Covid-19 uzliesmojumu pēdējās nedēļas laikā.

Savukārt netika mainīts maksimālais cilvēku skaits pasākumos iekštelpās - ne vairāk kā 250 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir mazāka nekā 1000 kvadrātmetri, un 500 cilvēki iekštelpās, kuru kopējā publisko telpu platība ir lielāka nekā 1000 kvadrātmetri.

TM atgādina, ka atbilstoši Epidemioloģiskās drošības likuma un Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma deleģējumam Ministru kabinets ir noteicis epidemioloģiskās drošības pasākumus, kas veicami, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību, tajā skaitā pulcēšanās prasības un ierobežojumus, kas attiecināmi arī uz reliģiskās darbības veikšanas vietām. Arī Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētku laikā būs jāievēro Ministru kabineta noteiktie ierobežojumi.

TM "respektējot ticīgo vēlmi piedalīties dievkalpojumos Aglonā", tāpēc precīzāki norādījumi, instrukcijas par svētku laikā noteiktajiem ierobežojumiem un ievērojamajiem drošības pasākumiem sekošot pēc 20.jūlija.

Līdz tam svētku uzraudzības grupa, kuru vada ministrijas pārstāvis un tajā ir iesaistīti daudzu nozaru pārstāvji, kā arī Aglonas pašvaldība un Aglonas bazilika pārstāvji, šajā nedēļas nogalē tiksies klātienē, lai norunātu visas nianses par svētku norisi, ierobežojuma prasībām, to uzraudzību un kontroli.

Augusta vidū Aglonā notiek tradicionālie Vissvētās jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētki, kuros ik gadu pulcējas vairāki tūkstoši cilvēku.