Valdība gatavo nodokļu paaugstinājumu

© nra.lv

Pretēji partiju un partiju apvienību priekšvēlēšanu solījumiem par nodokļu sloga samazinājumu nākotnē, nākamajam gadam gatavotie budžeta konsolidācijas priekšlikumi paredz vairāku nodokļu un nodevu kāpumu.

Lai gan pašlaik vēl precīzi nav zināms, cik īsti lielai jābūt nākamā gada valsts budžeta konsolidācijai – par 390 līdz 440 miljoniem latu, kā cer pesimisti, vai 350 līdz 395 miljoniem latu, kā pareģo optimisti –, tomēr skaidrs ir viens: valsts budžeta izdevumus nāksies samazināt, bet ieņēmumus palielināt.

Laikraksts Telegraf, atsaucoties uz neoficiāliem avotiem, vēsta, ka Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi divus variantus budžeta deficīta samazināšanai. Pirmais – optimistiskākais – paredz, ka tiks atceltas visas vai daļa samazināto pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmju, līdz 1,5% palielināta nekustamā īpašuma nodokļa likme (pašlaik tā ir 0,1% – 0,3%), kā arī likvidētas otrā pensiju līmeņa iemaksas. Otrs variants papildus šiem pasākumiem paredz palielināt arī akcīzes nodokli, ieviest iedzīvotāju ienākumu nodokļa progresīvo likmi, kā arī samazināt neapliekamo minimumu pensionāriem.

FM noliedz, ka pašlaik tiek gatavoti atsevišķi 2011. gada budžeta varianti. "Finanšu ministrija sagatavos konsolidācijas priekšlikumus, kas apjomā pārsniedz nepieciešamo konsolidācijas apmēru. Jaunā valdība varēs no šā plašā piedāvājuma izvēlēties to, kas atbilst tās politikai un nostādnēm," Neatkarīgajai skaidroja Baiba Melnace.

Atbilstoši valdības apstiprinātajam 2011. gada budžeta gatavošanas plānam jau esot gatavi vai topot septiņi pamata dokumenti, kas ietvers iespējamos konsolidācijas priekšlikumus. Nodokļu politikas attīstības pamatnostādnēs, uz kurām atsaucas FM, arī ir minēta gan PVN samazinātās likmes atcelšana (plus 95 miljoni latu budžetā), gan transportlīdzekļu nodevas paaugstināšana (plus 1 miljons latu budžetā), gan nekustamā īpašuma nodokļa palielināšana (plus 60 miljoni latu budžetā). Reizē ar šiem priekšlikumiem, FM piedāvā ar nākamo gadu paaugstināt neapliekamo minimumu par 20 latiem. Saglabājoties esošai iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmei, nodokļu slogs vienam strādājošam samazinātos tikai par 5,20 latiem mēnesī.

Tomēr FM secinājusi, ka gadījumā, ja jaunā valdība nolemj paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) līdz 1,5% (ietverot 75 latu atvieglojumu,) atcelt samazināto PVN likmi, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu paaugstināt līdz 55 latiem, no šīm nodokļu izmaiņām ciestu mājsaimniecības, kurās strādā tikai viens cilvēks. Mājsaimniecības, kurās strādā divi cilvēki, izmaiņas nejutīšot.

Pagaidām gan tie ir tikai iespējamie priekšlikumi. To, kādas pārmaiņas nodokļu un atalgojuma jomā iedzīvotājus un uzņēmējus gaida pēc nepilniem četriem mēnešiem, neņemas prognozēt neviens, jo par tām lems jaunā valdība. Finanšu ministrs Einars Repše (JL) septembra sākumā aicināja visas politiskās partijas un to apvienības, kas nopietni pretendē uz darbu nākamajā Saeimā, sagatavot savus priekšlikumus 2011. gada budžeta konsolidācijai un publiski par tiem debatēt vēl pirms vēlēšanām, atgādināja B. Melnace.

"Neesam saņēmuši nevienu konkrētu priekšlikumu no partijām un partiju apvienībām, kas startē 10. Saeimas vēlēšanās. Līdz šim ir bijuši vien informācijas pieprasījumui un valdības piedāvājumu kritika," sacīja B. Melnace.

Svarīgākais