"Vienotība" neievēro aģitācijas ierobežojumus

© f64

Ceturtdien Rīgas centrāltirgus teritorijā, tērpušās Vienotības krekliņos, ieradās desmitās Saeimas deputāta kandidāte Lolita Čigāne un "divas brīvprātīgās" viņas palīdzes, kuras tirgus apmeklētājiem dalīja priekšvēlēšanu bukletus.

L. Čigāne neuzskata, ka būtu pārkāpusi likumu par priekšvēlēšanu aģitāciju, kas aizliedz valsts un pašvaldības iestādēs, to kapitālsabiedrību teritorijā nodarboties ar aģitēšanu. Līdzīgu praksi piekopj arī Vienotības kandidāts ārsts Hosams Abu Meri, kurš aģitācijas materiālus izplata klīnikas Linezers telpās.

"Centrāltirgus nav iestāde tādā izpratnē, ka tā ir publiski pieejama vieta. Tur brīvi nāk publika, kas brīvi pulcējas. Piemēram, Saeimā nevar brīvi tikt iekšā, jo tur ir caurlaižu režīms, tāpat kā daudzās citās valsts iestādēs. Es nezinu, kāds ir centrāltirgus juridiskais statuss, taču publiskā telpa, kas tur ir, nav iestāde pēc šādas definīcijas, kas ir slēgta telpa. Es izmantoju savas vārda brīvības tiesības, kas ir garantētas Satversmē," Neatkarīgajai skaidro bijusī sabiedrības par atklātību Delna vadītāja L. Čigāne.

Apmeklējot vairākas Rīgā esošas valsts slimnīcas, Neatkarīgā divās atrada priekšvēlēšanu aģitācijas bukletus. Tā Linezerā uzreiz pie ieejas bija palicis Vienotības buklets ar Latvijas kontūru un jautājumu – kurš izārstēs? Tā iekšlapās atbildes sniedz un ar sevi iepazīstina "Latvijas ārsts Hosams Abu Meri". Gastroenterelogs stāsta, ka viņš strādā privātā uzņēmumā, kas atrodas Linezera telpās, un šos bukletus ir izdalījis kolēģiem, nevis tos atstājis, lai aģitētu. Linezera kvalitātes vadības sistēmas vadītāja Biruta Iļjiča norāda, ka katru dienu novāc dažādus partiju bukletus, kuri izlikti slimnīcas telpās.

Partijas mazāk iecienījušas Gaiļezera slimnīcu, kur bukleti esot, taču ne tik daudz kā Linezerā. Tā vakar Gaiļezerā bija atrodamas partijas Ražots Latvijā skrejlapas.

"Veselības ministrija uzskata, ka atbilstoši likumam aģitācijas materiālu izvietošana valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēs nav pieļaujama. Mēs vērsīsim savu iestāžu vadītāju uzmanību uz to," norāda ministrijas preses pārstāve Egita Pole.

Likums Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām un Eiropas Parlamenta vēlēšanām 18. pantā noteic, ka valsts un pašvaldību iestādēs, kapitālsabiedrībās, kurās vairāk nekā 50 procenti kapitāla daļu pieder valstij vai pašvaldībai, aizliegts publiski pieejamās vietās izvietot un izplatīt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus.

Savukārt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 204.2 pantā par aģitācijas noteikumu pārkāpšanu paredzēts izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu fiziskām personām līdz 150 latiem, bet juridiskām personām – līdz 800 latiem.

Svarīgākais