Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas skolēniem, kas ceļu no mājām uz skolu un atpakaļ mēro ar skolas autobusu, pirmdien nācās kāpt transporta līdzeklī, uz kura bija uzlīmētas politisko partiju apvienības Vienotība priekšvēlēšanu reklāmas.
Tajā bija redzami 10. Saeimas Zemgales vēlēšanu apgabala kandidāti, Sabiedrības citai politikai (SCP) biedri Aigars Štokenbergs un Inga Priede. Priekšvēlēšanu aģitācijas uzraugi minētajā gadījumā pārkāpumu nesaskata.
Pirms mācību stundām un pēcpusdienā apmēram stundu pa Kandavas novadu tiek izvadāti K. Mīlenbaha vidusskolas audzēkņi. Transporta pakalpojumu nodrošina Kandavas novada domes deputātam Ojāram Budženam piederošā zemnieku saimniecība Vītiņi. Norēķinus par skolēnu autobusu veic pašvaldība.
13. septembrī no Vienotību veidojošās SCP partijas saraksta Kandavas domē ievēlētā deputāte I. Priede uz autobusa uzlīmēja divas uzlīmes ar Vienotības logo, savu un A. Štokenberga foto.
Taču pamatīgs tracis izcēlās dienas vidū, kad autobuss bija novietots Kandavas centrālajā laukumā, kur politisko reklāmu pamanīja vairāki iedzīvotāji.
"Dome uzskata, ka ir pārkāpts Administratīvo pārkāpumu kodekss par aģitācijas noteikumiem, tāpēc uzdeva šo reklāmu noņemt. Tāpat pašvaldība sagatavos vēstuli Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB), kura tiešā kompetencē ir jautājumi, kas saistīti ar priekšvēlēšanu aģitācijas uzraudzību," Neatkarīgajai stāsta Kandavas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Solvita Viļuma.
Līmētāji satraukušies
"Kāpēc man ir jāatbild uz jautājumiem?" vaicā Kandavas domes deputāts un Vienotības reklāmu rotājošā autobusa īpašnieks O. Budžens, kurš, mirkli apdomājies, sāk stāstīt: "Tā bija Ingas Priedes iecere. Viņa teica, ka piestiprinās uzlīmes un viss būs kārtībā. Pāris stundas tās uzlīmes pastāvēja, pēc tam pašvaldības policija lika tās noņemt, jo neesot nepieciešamās atļaujas."
Likuma par priekšvēlēšanu aģitāciju 18. pantā ir noteikts, ka valsts un pašvaldību iestādēs ir aizliegts publiski pieejamās vietās izvietot un izplatīt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus, taču autobuss pieder zemnieku saimniecībai, kura saņem no pašvaldības finansējumu.
Savukārt I. Priede sarunā ar Neatkarīgo ir satraukta, jo uzskata, ka nekur nav "teikts, kādam jābūt skolu autobusu noformējumam. Tas nav no Šveices finanšu instrumenta iegādāts autobuss. Tas ir autobuss, kas braukā uz Talsiem, Tukumu. Un mūsu ieskatā šīs uzlīmes ir vides reklāma, par ko es maksāju no saviem personiskiem līdzekļiem."
Pārmet ētikas neievērošanu
"Politikā ir nerakstīta vienošanās, ka skolas un skolu jauniešus politiskās reklāmās neiesaista. Pašvaldības skolas uztur no visa novada naudas, un tas tikai norāda uz patvaļu, nerēķināšanos ar citiem. Šeit jautājums ir par to, cik ētiski ir iesaistīt skolas un skolēnus politisko struktūru aģitācijā," uzskata Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes dekāne Ilga Kreituse.
Viņa piebilst, ka šajā gadījumā pārmetumi par situācijas kontrolēšanu raidāmi KNAB virzienā. "Ja jau Delna un Providus ir tik acīgas un visu redz, tad kāpēc, skatoties demokrātisku vēlēšanu virzienā, Kandavā neredz šādus gadījumus. Tas tikai parāda šo organizāciju uzskatus, dalot partijas labajās un sliktajās, un pēc tam norāda KNAB, kuras partijas ir jākontrolē un jāpievērš uzmanība. Ja jau viņi ir tik acīgi un gudri, kāpēc par šo pārkāpumu nekas nav ziņots? Kandavā ir kādi specifiski laikapstākļi, ka aizsvīst brilles un nav iespējams ar lupatiņu tās notīrīt?" retoriski vaicā politoloģe I. Kreituse.
Viss kārtībā
"Likumi paredz partijām un deputātu kandidātiem tiesības priekšvēlēšanu aģitācijai publiskās vietās, tajā skaitā, uz transportlīdzekļiem, izvietot aģitācijas materiālus, ievērojot likumā minētos nosacījumus un ja tas nav aizliegts ar citiem likumiem," skaidro KNAB galvenais speciālists sabiedrisko attiecību jautājumos Andris Vitenburgs.