Smagās ekonomiskās situācijas apstākļos tieši konkrēti solījumi nodokļu politikas jomā ir viens no galvenajiem aspektiem, pēc kura tiek vērtēti 10. Saeimas vēlēšanām pieteiktie politiskie spēki.
Viena no idejām, kas dažādās variācijās figurē gandrīz visu partiju vēlēšanu programmās, ir īpašumu sākumdeklarācijas sistēma. Tāpat vairākums politisko spēku iestājas par progresīvo nodokļu sistēmu, kas noteiks lielākus nodokļus patēriņam, kapitālam, luksusa precēm, mazākus – veselībai, izglītībai, darbaspēkam. Šajās vēlēšanās visu partiju darba kārtībā ir arī solījumi nemazināt vecuma pensijas un iecere ar laiku ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli, lielāko algu īpašniekiem liekot maksāt augstāku nodokļa likmi.
Optimistiskas prognozes
Viens no optimistiskākajiem politiskajiem spēkiem šajās vēlēšanās ir apvienība Vienotība, kas jau 2014. gadā Latvijai sola bezdeficīta budžetu un tautsaimniecības izaugsmi 20% apmērā. Lai gan pamata šādām saulainām prognozēm pagaidām ir maz, ekonomists Andris Vilks, kurš strādājis pie Vienotības nodokļu politikas projekta, sarunā ar Neatkarīgo skaidro – 2011. gadā Latvijas ekonomikā vēl būšot jūtams zināms saspringums, taču jau 2012. un 2013. gadā situācija stabilizēsies, kas 2014. gadā ļaušot domāt par iedzīvotāju ienākuma likmes samazināšanu līdz 22% un neapliekamā minimuma būtisku paaugstināšanu.
Ar 2012. gadu Vienotība sola valstī ieviest īpašumu sākumdeklarēšanas sistēmu, kas varētu attiekties praktiski uz visiem iedzīvotājiem. Tāpat tuvāko gadu laikā plānots pāriet arī uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvo sistēmu, tiesa, pagaidām vēl nav zināms, no kāda ienākumu līmeņa tā tiks piemērota.
Iestājas par 1000 latu slieksni
Zaļo un zemnieku savienība pavisam konkrēti iestājas par progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokli ar slieksni no 1000 latiem, kā arī par neapliekamo minimumu nekustamā īpašuma nodoklim, kura reformu ar, iespējams, augšupejošiem maksājumiem iecerējusi šā brīža valdība. Atbastot savu elektorātu, t.i., lauksaimniekus un mazos uzņēmējus, ZZS sola atrisināt mazo ražotāju un zemnieku diskrimināciju nodokļu un valsts atbalsta jautājumos. Tāpat ZZS gatava saglabāt pensijas un sociālos pabalstus pašreizējā līmenī.
Cer stimulēt nodokļu maksāšanu
Viens no Par labu Latviju (PLL) vēlēšanu programmas veidotājiem, ekonomists Uldis Osis ir aprēķinājis – ēnu ekonomikas zonā šobrīd atrodas vismaz "otrs valsts budžets" un, uzlabojot nodokļu iekasēšanu, naudas pietiktu gan pabalstiem, gan pensijām, gan citiem sociālajiem uzlabojumiem. Tiesa, PLL piedāvā sekmēt nodokļu maksāšanu nevis ar bargākiem sodiem, bet gan ar motivācijas sistēmu. "Nodokļu slogs ir jāsamazina tik tālu, lai cilvēki paši vēlētos godīgi veikt visus maksājumus," Neatkarīgajai skaidro PLL pārstāvis Edgars Vaikulis. Tādējādi PLL iestājas par zemākajām nodokļu likmēm visā Eiropas Savienībā.
Līdzīgi kā vairākums partiju, arī PLL atbalsta sākuma deklarēšanas sistēmu, tiesa, piedāvājot to attiecināt tikai uz tām personām, kuru kapitāls pārsniedz miljonu latu.
Kopumā jāatzīst, ka nodokļu politikas jomā PLL piesaka grandiozus plānus – samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz 20%; noteikt, ka minimālā alga ir beznodokļu ienākums; ieviest 25% nodokļu atvieglojumus par katru ģimenē esošo bērnu; piemērot samazināto PVN maizei un pienam u.tml. Paralēli atbalstam, kas tiek solīts uzņēmējiem, eksportētājiem, ražotājiem, PLL arī apliecina, ka pensijas netikšot mazinātas. Tāpat PLL programmā joprojām figurē maz ticamie, taču visnotaļ iespaidīgie "150 000 jaunu darba vietu" un "3 gadu mājokļu nodokļa brīvdienas jaunajām ģimenēm".
Akcentē pensionārus un bērnus
Tikmēr Saskaņas centrs (SC) savā vēlēšanu programmā sola aizstāvēt vecuma pensijas. Tiek formulēta arī nekustamā īpašuma nodokļa reformas ideja, veicot zemesgabalu pārvērtēšanu saskaņā ar to izmantošanu, t.i., ēkas tiks apliktas ar minimāliem nodokļiem, bet nelielas dzīvojamās telpas platības no nodokļiem tiks vispār atbrīvotas. Turklāt par Latvijas jaunās ekonomikas stabilas izaugsmes pamatu SC piedāvā noteikt tirdzniecību ar Krieviju.
Tikmēr SC oponenti, labēji noskaņotā apvienība Visu Latvijai/TB/LNNK lielāko akcentu nodokļu politikā liek uz ģimenēm. Apvienība sola valsts galvojumu pirmā mājokļa iegādei 30% apmērā no bankas nodrošinājuma ģimenēm ar bērniem. Tāpat VL/TB/LNNK gatavi celt ar nodokli neapliekamo minimumu, ar proporcionālu pieaugumu par katru nākamo bērnu.