Vienotais Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) ir kārtējais valsts nozagšanas piemērs, tas apdraud valsts nacionālo drošību un aizsardzību, - Latvijas Radio sacīja Jūrmalas mērs Romualds Ražuks (PS).
Kā ziņots, no 1.jūlija visā Latvijā darbu sāka vienots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), kurā Jūrmalas uzņēmums iekļauties nevēlas. Šodien valdībā tiks izskatīts jautājums par pašvaldības uzņēmuma "Jūrmalas ātrā palīdzība" nākotni.
Pirms valdības sēdes pie Ministru kabineta paredzēts jūrmalnieku pikets. Kā sacīja Jūrmalas mērs, kurš arī piedalīsies piketā, sacīja, ka ar šo protesta akciju jūrmalnieki vēlas parādīt, ka viņi ir un nepadodas, "esam gatavi aizstāvēt savu taisnību".
Ražuks uzskata, ka šis jautājums ir jārisina no Jūrmalai un visai valstij izdevīgām pozīcijām. "Pašvaldība ātrās palīdzības dienestā ir ieguldījusi 100 000 latu, ieguldīsim vēl. Kāpēc man kā pašvaldības vadītājam nedot iespēju izdzīvot saviem iedzīvotājiem. Vienotajā sistēmā mēs nevarēsim palīdzēt, tas būs valsts dienests, pašvaldība nekā nevarēs palīdzēt," uzskata Jūrmalas mērs.
Ražuks uzsvēra, ka Jūrmalā ir labi noorganizēts NMP dienests, kas apmierina gan iedzīvotājus, gan pašvaldību, tā ļoti labā līmenī nodrošina palīdzības sniegšanu arī kaimiņu pašvaldībās - Kalnciemā, Tukumā.
"Vienotajā NMPD trūkst 70 brigādes, - šis caurumainais deķis tiks uzvilkts arī pāri Jūrmalai. Tas nespēs palīdzēt visiem iedzīvotājiem. Uzskatu, ka tas ir kārtējais valsts nozagšanas piemērs un apdraud nacionālo drošību un aizsardzību," uzskata Ražuks, norādot uz skandalozo NMPD transporta iepirkumu konkursu, kuru mēģināja apturēt veselības ministra pienākumu izpildītāja Linda Mūrniece (JL).
"Viņa to gribēja apturēt, bet viņai izgrieza rokas. Principā šī lielā privātā struktūra ["Rīgas sanitārā transporta autobāze"] pārņem kontroli par šādu pakalpojumu visā valstī. Tas ir absurds, ka kara, epidēmiju un līdzīgos gadījumos privātie sāk diktēt noteikumus valstiski tik svarīgā jomā," skaidro Ražuks.
Pārējās pašvaldības atmetušas ar roku šai cīņai, "ja valsts pārņēma šo funkciju, lai tad arī pati tiek galā", uzskata Ražuks un piebilda, ka ir gatavs šo jautājumu skaidrot arī Nacionālās Drošības padomē un Saeimas Nacionālās drošības komisijā.
Viņaprāt, Latvijā vienotais NMPD būtu jāsadala 3-4 konkurējošos pakalpojumu sniedzējos. "Nav jau mantas salikšana vienviet svarīga, bet vienota vadības sistēma. Pašlaik šis izveidotais monstrs noteiks savas cenas, mēs maksāsim privātajiem to, kas viņiem nepienākas. Ja būs vairākas vienības, varēs salīdzināt cenas," skaidro Jūrmalas mērs un piebilst, ka tieši tā būs līdzekļu šķērdēšana, jo monopolists noteiks savu cenu.
Ražuks sacīja, ka valdībai nav ne mazāko iemeslu nenoslēgt līgumu ar pašvaldību, nevienam tas nevar traucēt. "Ja ir principa jautājums, kas kaitē Latvijas attīstībai, tādos jautājumos mēs [Jūrmalas dome] nepiekāpsimies. Nevar būt ne runas, ka veselības ministrija noteiks, kas ir svarīgi un būtiski nacionālajai valsts drošībai. Ir vajadzīga konkurence," sacīja pašvaldības vadītājs.
Jau ziņots, ka iepriekšējā nedēļā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā uzņēmuma un Jūrmalas domes vadība uzsvēra, ka Jūrmalas ātrā palīdzība ir unikāls veidojums, kur mediķi un glābēji strādā vienkopus. Turklāt jau tagad uzņēmumā ir gan augsti kvalificēts personāls, gan nepieciešamās tehnoloģijas.
Jūrmalas vadība aicināja izvērtēt iespēju NMPD slēgt sadarbības līgumu ar Jūrmalas pašvaldības uzņēmumu par pakalpojuma sniegšanu Jūrmalā.
Šodien valdībā tiks skatīta Veselības ministrijas atbildes vēstule Saeimas komisijai par Jūrmalas ātrās palīdzības nākotni.
Plānots, ka pirms valdības sēdes, no plkst.11.30, būs jūrmalnieku pikets pret pašvaldības uzņēmuma likvidāciju.
Jau ziņots, ka līdz šodienai Jūrmalas ātrā palīdzība strādā ierastajā režīmā un turpina saņemt izsaukumus.
Kā ziņots, Jūrmalā trijās vietās no 1.jūlija ir izvietotas arī piecas NMPD brigādes, tas ir, Dzintaros, Jaundubultos, Vaivaros. Turklāt patlaban dienestā vēl tiek izvērtēta nepieciešamība veidot arī ceturto brigāžu izvietojuma punktu.