Zatlers strostē Saeimu un grib lielākas Valsts prezidenta pilnvaras [papildināts]

© Jānis Saliņš, f64

Valsts prezidents Valdis Zatlers šodien, uzrunājot Saeimas deputātus pavasara sesijas pēdējā plenārsēdē, nāca klajā ar priekšlikumu paplašināt Valsts prezidenta pilnvaras, kā arī sāka diskusiju par tautas vēlētu prezidentu. Tāpat V. Zatlers visnotaļ kritiski izvērtēja 9. Saeimas veikumu.

V. Zatlers uzskata, ka Valsts prezidentam ir jādod tiesības atlaist Saeimu un rīkot tās pirmstermiņa vēlēšanas bez visas tautas nobalsošanas par šo lēmumu.

Viņš arī uzskata, ka Valsts prezidentam jādod tiesības izvirzīt un iecelt amatā valsts kontrolieri, tiesībsargu un Latvijas Bankas prezidentu. Patlaban tādas tiesības ir tikai Saeimai.

Zatlers norādīja, ka viņš atbalsta Valsts prezidenta izraudzīšanos visas tautas vēlēšanās.

Uzrunājot Saeimas deputātus, prezidents atgādināja, ka iedzīvotāju uzticība parlamentam un valdībai joprojām ir zema. Lai šo uzticību atjaunotu, prezidents aicināja deputātus atturēties no balošanas par likumprojektiem, kas tiek virzīti šauru grupu interesēs. V. Zatlers atgādināja, ka Saeimas darbu vēro gan Latvijas sabiedrība, gan starptautiskā kopiena, tādēļ politiķi nedrīkstot domāt īstermiņā. "Jūsu darbs var negatīvi ietekmēt Latvijas attīstību vairākus gadus un pat gadu desmitus uz priekšu," uzsvēra V. Zatlers. "Tai pat laikā priekšvēlēšanu laikā mēs no partijām daudz dzirdam par to, ko tās nedarīs un kādas ir viņu "sarkanās līnijas", taču maz tiek runāts par to, ko tad šīs partijas darīs Latvijas labā."

Valsts prezidents aicināja politiķus strādāt atbildīgāk un konstruktīvāk. Darīt visu, lai Latvijā uzlabotos demogrāfiskā situācija, lai mazinātos imigrācija, lai mazinātos bezdarbs un uzlabotos izglītības sistēma. "Kāds ir jūsu politiskais piedāvājums," retoriski vaicāja prezidents. "Šajās vēlēšanās varētu nepietikt ar lozungiem un deklarācijām, jo ir jābūt konkrētam rīcībasplānam."

Prezidents arī apsveica partiju konsolidācijas procesu un aicināja vēlētājus atbildīgi izturēties pret savu balsojumu 10.Saeimas vēlēšanās. Vēlētāju izvēli nedrīkst ietekmēt politiski šovi, bet tikai partiju piedāvātās Latvijas attīstības vīzijas un darbības programmas, norādīja prezidents.

Latvijā

Biežākais mediju ētikas kodeksa pārkāpums, ko savos atzinumos konstatējusi Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP), bijis godprātības principa neievērošana, liecina LMĒP pārskats par mediju ētikas kodeksa piemērošanas praksi, izskatot piecu gadu laikā saņemtās sūdzības.

Svarīgākais