Kreisie optimistiski par iekļūšanu nākamajā koalīcijā

© f64

Tēvzemieši, ar kuriem apvienība Vienotība izlēma tomēr nestartēt kopējā Saeimas vēlēšanu sarakstā, pauž bažas par Vienotības gatavību nākamajā valdībā sadarboties ar kreisajiem spēkiem. Turklāt arī pašas kreisi orientētās partijas nekautrējas sniegt arvien tiešākus mājienus par labajām attiecībām ar šā brīža valdošajiem spēkiem un izteikt pārliecību par iekļūšanu nākamajā koalīcijā.

Par to, ka kreisi orientētajiem spēkiem tomēr varētu būt zināmas cerības iekļūt nākamajā valdībā, liecina Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL) Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Jakova Plinera mājiens par šā brīža labajām attiecībām ar Jauno laiku (JL). Portālā diena.lv nesen publicētajā intervijā J. Pliners norādījis: "Mēs jau strādājam kopā ar Jauno laiku un visos jautājumos, kas skar pretkorupcijas lietas, balsojam kopīgi. Nākamajā Saeimā ceram uz mūsu un Vienotības koalīciju. Daudzi bieži publiski saka: ar PCTVL kopā neiesim nekad. Taču vienlaikus tas viņiem visiem, ieskaitot tēvzemiešus, netraucē ar mums sadarboties – gan Rīgas domē, gan Daugavpils un Rēzeknes pašvaldībās. Viņiem būs jāizšķiras – strādāt ar oligarhiem vai nestrādāt. Un, ja viņi atkal izvēlēsies strādāt kopā ar vecajām partijām, tad visa bļaušana par godīgu Latviju aizies vējā."

Fundamentāla atzīšanās

Saskaņas centra (SC) Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs J. Plinera komentāru medijiem uzskata par fundamentālu atzīšanos, kas skaidri iezīmējot tālākos politiskos notikumus. "Plinera kungs ir politiķis ar milzīgu stāžu, kurš rūpīgi izvērtē katru vārdu. Ja reiz viņš nācis klajā ar tik radikālu paziņojumu, tas nozīmē, ka Jaunā laika šā brīža sadarbībai ar PCTVL Saeimā nav gadījuma rakstura, bet gan daudz dziļākas saknes. Tas nozīmē, ka nekādas mazākuma valdības šobrīd Latvijā nav. PCTVL ir tajā iekšā un rēķinās ar šādu sadarbību arī pēc vēlēšanām," pārliecināts ir SC līderis.

Tiesa, J. Urbanovičs pauda neizpratni par to, ka J. Plinera internetā publicētā intervija, kuru ticis solīts publicēt arī izdevumā SestDiena, drukātā versijā tā arī neesot parādījusies. Tas viņam liekot domāt, ka apvienībai Vienotība tomēr esot kāda ietekme uz laikraksta Diena cenzēšanu.

TB/LNNK prasa konkrētu solījumu

Uztraucoties par arvien skaidrāk nolasāmajām simpātijām starp kreisajiem un šā brīža valdību, apvienība Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (TB/LNNK) ir lūgusi Vienotībai publisku "solījumu" pēc vēlēšanām neveidot koalīciju ar Saskaņas centru.

TB/LNNK priekšsēdētājs Roberts Zīle norāda, ka tēvzemiešu izslēgšana no tālākajām sarunām par konsolidāciju, iespējams, vistiešāk norāda uz atsevišķu Vienotības politiķu "tālredzību", jau laikus ierobežojot savu partneru loku, neiekļaujot tajā partijas, kas skaidri iestāsies pret sadarbību ar tādiem politiskajiem spēkiem kā, piemēram, Saskaņas centrs.

SC šaubās

Vienotību veidojošā spēka Sabiedrība citai politikai (SCP) valdes priekšsēdētājs Aigars Štokenbergs sarunā ar Neatkarīgo gan atzīst – tēvzemiešu aicinājums Vienotībai ir nekorekts. "Ja tēvzemiešus tiešām uztrauc nākamās valdības attiecības ar kreisajiem, tad solījums nesadarboties ar SC būtu jālūdz visām vēlēšanās startējošajām partijām," argumentēja politiķis. "Turklāt ir muļķīgi apšaubīt Vienotības partiju patriotismu, kas ne reizi jau pierādījies konkrētos Saeimas balsojumos. Tāpat, manuprāt, nevienam nebūtu jāšaubās, piemēram, par Latvijas Ārpolitikas institūta goda direktora Ata Lejiņa patriotismu, kurš tikko paziņojis, ka vēlēšanās startēs kopā ar Vienotības spēkiem."

A. Štokenbergs arī uzsvēra, ka dot konkrētus solījumus par to, ar kurām partijām pēc vēlēšanām tiks veidota valdošā koalīcija, būtu absurdi. "No sākuma ir jāredz, kādas partijas un ar cik vietām vispār tiks ievēlētas Saeimā. Turklāt koalīcijas aprises lielā mērā būs atkarīgas no Valsts prezidenta, jo tieši viņš nominē Ministru prezidentu," klāstīja viens no Vienotības līderiem.

Savukārt SC Saeimas frakcijas vadītājs J. Urbanovičs, komentējot iespējamo sadarbību ar Vienotību, atgādināja: SC vienmēr esot bijis tendēts uz sadarbību un izskatīs jebkuru konstruktīvu piedāvājumu, taču asais Vienotības tonis, kāds līdz šim ticis veltīts SC, liekot domāt, ka šāda sadarbība esot maz ticama.

Svarīgākais