Mūrnieces izredzes palikt: 50/50

© f64

Šodien Saeima izšķirs, vai iekšlietu ministre Linda Mūrniece arī turpmāk pildīs amata pienākumus vai 9. Saeimā finišēs kā ierindas deputāte. Viņas izredzes tiek vērtētas kā piecdesmit pret piecdesmit. Opozīcijai ir gandrīz visi trumpji, lai L. Mūrnieci noknābtu, izšķirīga būs pozīcijas vienotība, kas varētu ministri paglābt.

Partijas Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL) priekšsēdētājs Jakovs Pliners nešaubīgi iekšlietu ministra krēslā vēlas redzēt citu cilvēku. Vienprātība valda arī frakcijas rindās. J. Pliners uzsver, ka zem L. Mūrnieces lietussarga policisti ir pacēluši roku pret preses brīvību un žurnālisti, kas nav piedodams. Ministre arī draudējusi, ka policistus, kuri neprot latviešu valodu, viņa atlaidīs. "Protams, valoda ir jāzina, bet galvenais, lai cilvēks ir profesionālis! Un, ziniet, pie mums frakcijā ir vērsušies ministrijas ierēdņi, kuri izteikuši bažas, ka Mūrniece policiju neattīsta, un daudzi ierēdņi pat baidās izteikt domas, lai pret viņiem nevērstu represijas," saka PCTVL priekšsēdētājs.

Iecirst L. Mūrnieces krēslā pamatīgu robu gatava arī partija Saskaņas centrs un tās vadītājs Jānis Urbanovičs. Viņš uzsver, ka balsojums par demisiju ir vienīgais veids, kā pieprasīt no iekšlietu ministres politisko atbildību par kratīšanu žurnālistes mājā.

Vienbalsīgi pret L. Mūrnieces palikšanu ir arī Tautas partija. Tā pieņemts frakcijas sēdē, un pat Mareks Segliņš, kurš pirms nedēļas neatbalstīja L. Mūrnieces aiziešanu, šodien balsos par neuzticības izteikšanu. "Mēs esam politikā, nevis bērnudārzā," nosmej M. Segliņš.

Bez minstināšanās pret iekšlietu ministri balsos arī Latvijas pirmā partija/Latvijas ceļš. Frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Dzintars Jaundžeikars, kurš L. Mūrnieci pirms pāris gadiem iesūdzēja tiesā par goda un cieņas aizskaršanu, joprojām atceras, ka partija Jaunais laiks (JL) pieprasīja viņa demisiju. "Vienotība, no vienas puses, atbalsta Neo, viņa advokāts ir Aleksejs Loskutovs. No otras puses, ir policija un Mūrniece. Lai tad viņi paši iekšienē tiek galā, mūsu frakcija balsos par Mūrnieces demisiju. Es pats nekādā gadījumā šo pieprasījumu neatbalstu, bet balsojums jau ir pavisam kas cits. Cik atceros, arī Mūrniece balsoja par manu atstādināšanu, un kāpēc lai es balsotu citādi?" saka Dz. Jaundžeikars.

Turpretī partijas Tēvzemei un Brīvībai/LNNK deputāts Juris Dobelis uzskata, ka nav pamata runāt par ministres aiziešanu. "Ne jau Linda deva rīkojumu veikt kratīšanu! Kāpēc runā tikai par viņu, nevis prokuratūru un tiesnesi? Policija tikai izpildīja rīkojumu. Šis lēmums ir politisks, un nav noslēpums, ka vienam otram liekas, ka, noskaņojot žurnālistus pret kādu politiķi, viņš iegūs labvēlību," saka J. Dobelis.

Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) priekšsēdētājs Augusts Brigmanis neuzskata, ka L. Mūrniece būtu jāatbrīvo no amata. Pirmkārt, būtu neprāts nostāties pret koalīcijas viedokli. Otrkārt, L. Mūrniece pārliecinājusi ZZS, ka Neo lieta nebūt nav tik dzidra un šķīsta, kā tiek pasniegta medijos. "Protams, ir jāiestājas par preses brīvību, taču jāizpēta ir konkrētais gadījums. Šeit ir daudz interesantu detaļu," mīklaini saka A. Brigmanis. Neskaidrību radījusi Pilsoniskā savienība, kas pretēji JL viedoklim iepriekš nostājās pret L. Mūrnieci.

Pati ministre par savu krēslu ir droša un nešaubās, ka šodien balsojums būs viņai labvēlīgs.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais