Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Latvijā \ Politika

Pielaidi valsts noslēpumam nav ieguvuši jau desmit Saeimas deputāti

© F64

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) pielaidi valsts noslēpumam kopumā atteicis desmit 12.Saeimas deputātiem.

Šobrīd ir izsniegtas speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam 42 Saeimas deputātiem.

Pārbaudes procedūra šobrīd ir procesā par vienu Saeimas deputātu. SAB deputātu vārdus neatklāja, taču publiski zināms, ka pielaides vēl nav izsniegta "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājai Ingunai Sudrabai (NSL).

Kopumā speciālā atļauja pieejai valsts noslēpumam ir atteikta desmit deputātiem. Daļai šo deputātu pielaide jau atteikta laikā, kad viņi bija ievēlēti iepriekšējos Saeimas sasaukumos vai arī atradās citu valsts pārvaldes struktūru amatos.

Speciālo atļauju nav pieprasījuši vai tā nav bijusi nepieciešama darba pienākumu veikšanai - 47 deputātiem.

Jau ziņots, ka nesen SAB atteica pielaidi Saeimas deputātam Jānim Tutinam (S), kurš bija ievēlēts Saeimas Nacionālās drošības komisijā.

Tāpat šogad pielaide atteikta Saeimas deputātam Valdim Kalnozolam (ZZS). Pielaide atteikta Zentai Tretjakai (S), Jānim Urbanovičam, Veiko Spolītim (V).

Iepriekš pielaide atteikta arī personām, kas pēc ievēlēšanas un pastrādāšanas 12.Saeimā izvēlējušās karjeru turpināt citur. Tādi ir Rīgas domes deputāte Regīna Ločmele-Luņova (S), Daugavpils domes deputāts Andrejs Elksniņš (S).

Likumā par Valsts noslēpumu minēti septiņi argumenti, kāpēc pieeja konfidenciāliem, slepeniem un sevišķi slepeniem valsts noslēpuma objektiem tiek personai liegta.

Pielaidi nevar izsniegt, ja persona iesniegusi atteikumu no Latvijas pilsonības, personas rīcībspēja ir ierobežota likumā noteiktajā kārtībā, persona bijusi notiesāta par noziegumu un atrodas uzskaitē sakarā ar apreibinošu vielu atkarību.

Tāpat pielaidi atsaka, ja persona bijusi padomju specdienestu un ārpus ES un NATO esošu drošības dienestu darbinieks. Pielaide arī nepienākas tām personām, kuras pēc 1991.gada 13.janvāra darbojušās Padomju Savienības Komunistiskajā partijā, Latvijas PSR Darbaļaužu internacionālajā frontē, Darba kolektīvu apvienotajā padomē, Kara un darba veterānu organizācijā vai Vislatvijas sabiedrības glābšanas komitejā.

Pielaide nepienākas arī personi, par kuru pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt tās uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu.