Saeimā aktualizēts jautājums par it kā zemajām valsts uzņēmumu valdēs iebīdīto personu algām, Saeimas Tautsaimniecības komisija rosina tās dubultot, raksta laikraksts "Latvijas Avīze".
Tautsaimniecības komisijas vadītājs Vents Krauklis (TP) neslēpa savu nostāju šajā jautājumā. Pašreizējās algas esot par mazām tiem valdes pārstāvjiem, kuri vienlaikus pildot arī kādu amatu uzņēmumā. Tā kā divas algas vairs nedrīkst saņemt, izdevīgāk esot darbu valdē atstāt, jo lielāka alga esot pastāvīgā amatā uzņēmumā.
"Un tā profesionāļi aiziet no valdēm projām," konstatēja Krauklis un piebilda, ka valdes locekļu algai ir jābūt lielākai.
Patlaban lielo uzņēmumu valdes priekšsēdētāja atalgojuma aprēķināšanai piemēro koeficientu "6", bet turpmāk to varētu paaugstināt līdz pat "12". Par to deputāti lems nākamnedēļ. Patlaban lielo valsts uzņēmumu vadītāji saņem ap 2800 latiem mēnesī.
Krauklis pastāstīja, ka pie šā jautājuma tiekot strādāts jau kopš jaunā gada un ka deputāti saņemot milzīgu spiedienu no nozaru arodbiedrību pārstāvjiem, ka ar līdzšinējām algām nevarot samierināties.
Tautsaimniecības komisijas pārstāvis Dzintars Zaķis (JL) uzskata, ka par šo jautājumu ir jādiskutē, bet reāli algas varētu paaugstināt pēc gada, ne ātrāk. "Uzņēmumam, kura apgrozījums svārstās ap 450 miljoniem latu gadā un kur vadītājam ir milzīga atbildība, pašreizējais atalgojums nav tik liels, lai motivētu strādāt arvien labāk," sacīja Zaķis.
Savukārt Saeimas deputāte Ilma Čepāne (PS) atgādināja, ka pavisam nesen valdība apstiprināja to valsts uzņēmumu sarakstu, kuros 2010. un 2011.gadā ir atļautas prēmijas, naudas balvas, pabalsti un cita materiālā stimulēšana. Kaut gan premjers Valdis Dombrovskis (JL) un finanšu ministrs Einars Repše (JL) iepriekš stingri nostājās pret to, ka valsts uzņēmumi grib turpināt dzīvot kā treknajos gados, tomēr saraksts ar 16 uzņēmumiem tika apstiprināts bez iebildumiem.
Ja vēl dubultos algas, tad patiešām šajos uzņēmumos atgriezīsies treknie gadi, atzina deputāte. Turklāt nodokļu maksātājiem uzņēmumu vadības atalgojums daudzviet nebūs pieejams, jo deputāti par to jau ir parūpējušies. Likumā "Par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzību" ir norādīts, ka tie uzņēmumi, kas saņem Eiropas Savienības fondu finansējumu vai valsts budžeta dotāciju, drīkstēs informāciju nepubliskot. Tā ir lielākā daļa uzņēmumu.