"Vienotība" vienojas tikai uz papīra

"Jūrmalas Vienotība izšķīdīs tikpat ātri kā uzcepās," skeptiski grozot galvu, piebilda kāds sapulces dalībnieks. Uz šo sanāksmi atnāca gandrīz 50 jūrmalnieku, kas pārstāvēja trīs Vienotībā jau esošās partijas – Jauno laiku, Pilsonisko savienību un Sabiedrību citai politikai.

Apsveikuma runas, debates un balsošana notika lietišķi, bez īpaša entuziasma, un Jūrmalas nodaļas dibinātāji drīz vien ķērās pie neformālās daļas – kafijošanas.

Kaut arī sapulci raiti vadīja Dzintra Homka (SCP), jau oficiālajā daļā bija manāmas Vienotības locekļu labākās īpašības: prasme izvairīties no nevajadzīgas konkrētības un māka salikt vārdus dziļdomīgās konstrukcijās. Tā, piemēram, dibināšanas sapulces viesis ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) mudināja jūrmalniekus "Latviju radīt kā radošu valsti ar pievienoto vērtību", un, lai šis darbs veiktos, "izmaiņām jābūt galvās". Citi runātāji aicināja "darboties Jūrmalas labā", "apturēt procesus, kas ir nepatīkami", "turēties pie kreisuma, jo liberālisma tāpat ir gana", un "elpot svaigo Vienotības gaisu".

Taču galvenā intriga palika nepieminēta, un tā ir vistiešākajā veidā saistīta ar spēku samēru Jūrmalas domē, proti, svarīgākais ir jautājums par to, vai jaunizveidotā domes Vienotības frakcija, kurā ietilpst četri cilvēki, turpmāk balstīs domes priekšsēdētāju Raimondu Munkevicu (Jūrmala – mūsu mājas) vai ne? Lieta tāda, ka divi no jaunizceptās frakcijas – Iveta Blaua un Juris Visockis (abi JL) – līdz šim atradās opozīcijā. Pēc tam sarunā J. Visockis apgalvoja, ka par R. Munkevicu nebalsos nekad, jo viņus abus saista senas "draudzības jūtas", kuras sakņojas korupcijas skandālā, kas vēl nav līdz galam tiesiski atrisināts. Ne velti savu uzrunu sapulcē J. Visockis beidza ar teikumu: "Korupcija Jūrmalā zeļ un plaukst." Līdz ar to pozīcija uz J. Visocka balsi var necerēt, bet tas nozīmē, ka frakcija ir izveidota tikai "uz papīra". Pārējie Vienotības locekļi tik kategoriski nebija.

Aptaujātie opozīcijas deputāti pagaidām kavējās neskaidrībā: bija pāragri spriest, uz kuru pusi aizies Vienotības frakcija – vai tā vienosies ar opozīciju vai stiprinās R. Munkevica pozīcijas, vai arī veidos ap sevi varas centru. J. Visockis kā vienu no šobrīd svarīgākajiem uzdevumiem minēja R. Munkevica gāšanu, taču šis jautājums vēl neesot apspriests frakcijā. Varas maiņa, pēc J. Visocka domām, ir nepieciešama galvenokārt tādēļ, lai izbeigtu "tradīcijas" veidot nelietderīgus amatus, par kuriem maksā nesamērīgas algas: likvidējot šos amatus, naudu varētu novirzīt pilsētas attīstībai, nevis pietuvinātu cilvēku uzturēšanai.

Varas maiņa Jūrmalā, iespējams, varētu notikt maijā – uz to cer gan opozicionāri, gan Vienotības aktīvākais autsaiders J. Visockis. Viss atkarīgs no tā, kā risināsies kuluāru sarunas tuvākajās nedēļās: avoti ziņo, ka pozīcija nemaz nav tik monolīta, kā šķita pēcvēlēšanu periodā. "Munkevics nu ir izsūkts, visas iespējas izsmeltas, tad kāpēc viņu vēl atbalstīt?" komentējot dažu deputātu iespējamo atteikšanos balsojumos būt R. Munkevica pusē, teica kāds Jūrmalas eksperts.

Svarīgākais