Meklēs jaunu ģenerālprokuroru

© Andrejs Strokins, f64

Jāņa Maizīša buldozera cienīgais gājiens pēc vēl viena termiņa ģenerālprokurora krēslā beidzies ar skaļu blīkšķi. Saeima noņēmusi viņu no trases, un jautājums, kurš būs nākamais ģenerālprokurors, atkal ir atvērts.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs ir grūtas izvēles priekšā – meklēt jaunu kandidātu no aptuveni simts cilvēku loka, kuri atbilst amata prasībām, vai virzīt J. Maizīti atkārtotam balsojumam. Savu viedokli I. Bičkovičs atklās šodien, kad atgriezīsies no komandējuma Baltkrievijā. J. Maizītis jau pasteidzies paziņot, ka ir gatavs mēģināt laimi arī otrreiz.

Bijušais prokurors Guntis Akmeņkalns, kurš līdzīgi kā J. Maizītis izteica gatavību kandidēt, uzskata, ka Saeimas balsojums bijis saprātīgs. "Valsts prezidentu, valsts kontrolieri un Satversmes tiesas tiesnešus var atkārtoti ievēlēt tikai uz vienu termiņu. Šī prasība ir domāta tāpēc, lai demokrātiskā sabiedrībā neveidotos varas iesēdēšanās, kas apdraud visas brīvās sabiedrības būtību. Maizītis daudz stāstīja par to, ko gribēja darīt, taču cilvēkus neinteresē mokas, bet padarītais," saka G. Akmeņkalns.

Viens no J. Maizīša oponentiem, Ventspils mērs Aivars Lembergs, ir sarūgtināts, ka ģenerālprokurors Saeimā piedzīvojis fiasko: "Man kā politiķim ir izdevīgs tāds ģenerālprokurors, kurš, politisku un karjeras interešu vadīts, izvirza man apsūdzības, kas pēc tam sabrūk kā kāršu namiņš. Kā zināms, tiesā visās šajās lietās Maizītis ar kaunu zaudēja. Kā Latvijas patriotam man šķiet, ka Latvija ir pelnījusi profesionālāku un politiski neangažētu ģenerālprokuroru, tādu, kuram likums stāvētu pāri visam."

Pretējās domās ir Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedrs Dzintars Rasnačs, kurš par balsojumu ir ļoti sarūgtināts. Viņš atsakās komentēt, kurš būtu cienīgs J. Maizīša sekotājs.

Savukārt Latvijas Zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece Guna Kaminska uzskata, ka viņa kā cilvēks no malas nespēj izvērtēt piemērotāko kandidātu, jo, izņemot J. Maizīti, neviens cits vārds publiski nav nosaukts. "Kad uzņemam advokātus, viņu vārdus publiskojam, lai saņemtu atsauksmes. Ja ir tikai divi kandidāti – Maizītis un Akmeņkalns – un tālāk virza Maizīti, nav pamata apšaubīt viņa kandidatūru. Iestādes vadītāja izvēlē būtisks ir prokuratūras kolektīva viedoklis, jo nedz policija, nedz advokāti, nedz tiesa līdz galam nezina nianses," saka G. Kaminska.

Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietnieks Pāvels Gruziņš uzsver – lai varētu izvirzīt jaunu kandidātu, būtu jāzina, kādi argumenti bija Saeimas deputātu balsojumam pret J. Maizīti. "Deputāti, protams, ir brīvi savā balsojumā, taču šoreiz argumenti būtu jāzina.

***

VIEDOKLIS

Kādas sekas var rasties pēc Jānim Maizītim nelabvēlīgā Saeimas balsojuma?

Aivars Borovkovs, Latvijas Juristu biedrības prezidents:

– Arī iepriekšējā reizē ģenerālprokurora amata kandidāts netika apstiprināts pirmo reizi. Balsojumam ir politiska aizmugure, un tāpēc ar loģikas metodēm meklēt atbildi šoreiz nav jēgas. Fakts, ka Jāni Maizīti neievēlēja par ģenerālprokuroru, Latvijas tiesu un izmeklēšanas sistēmai nav zaudējums, vien parāda, ka nākotnē būs citādi. Maizītis ar savām zināšanām no skatuves diez vai pazudīs. Nav apspriežams arī jautājums, kuru tagad likt viņa vietā. Tam katrā ziņā jābūt no profesionāļu vidus, un domāju, ka prokuratūrā var atrast pietiekami labus kandidātus.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais