Ieviešot nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), ir noteikti nepieciešams noteikt "neapliekamo minimumu", šodien Latvijas Televīzijas raidījumā "100.pants" norādīja TB/LNNK frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats.
Grīnblats skaidroja, ka NĪN ieviešanas gadījumā visvairāk cietīs tieši mazāk turīgie iedzīvotāji, jo pašlaik ierosinātās nodokļa izmaiņas paredz vienādu likmi visām dzīvojamām platībām.
Pēc viņa teiktā, būtu nepieciešams ņemt vērā katra īpašuma vērtību, lai nodokļa slogs vairāk tiktu likts uz turīgo un vidēji turīgo iedzīvotāju daļu.
TB/LNNK pārstāvis tāpat atgādināja, ka pievienotās vērtības nodokļa likmes paaugstināšana no 18% uz 23% nedeva gaidītos rezultātus un ieņēmumus, tāpēc viņš diezgan skeptiski raugoties uz turpmāku nodokļu palielināšanu.
Viņš gan atzina, ka vairāku miljonu latu samazinājumi, veidojot nākamā gada budžetu, ir neizbēgami, taču viņam šķiet, ka atkal griezīs pēdējā brīdī un "tumsā un atkal nogriezīs kaut ko vērtīgu".
Kā liecina Finanšu ministrijas oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" publiskotā informācija, nodokļa ieņēmumu pieaugums par dzīvojamām mājām būtu 13 miljoni latu, kopējais nodokļa ieņēmumu pieaugums, piemērojot zemei un saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām 1,5% likmi, kā arī minimālo nodokļa maksājumu pieci lati, būtu 27 miljoni latu.
75 kvadrātmetru dzīvokļa Rīgā ar kadastrālo vērtību 28 061 lats īpašniekam gadā būtu jāmaksā 56 lati, bet ar platību 74 kvadrātmetri un kadastrālo vērtību 11 655 lati - 23 lati.
Savukārt Jūrmalā par 74 kvadrātmetru dzīvokli ar kadastrālo vērtību 20 720 lati būs jāmaksā 41 lats gadā.
Zemākais maksājums būtu par 72 kvadrātmetru dzīvokli Ludzas novadā ar kadastrālo vērtību 972 lati - maksājums būtu trīs lati gadā.
Savukārt par individuālo māju Rīgā 145 kvadrātmetru platībā nodoklis gadā būs 81 lats. Par tādu pašu māju Jūrmalā maksājums būs 80 lati. Par māju Mārupes novadā būs jāmaksā 62 lati, bet šādu īpašumu Ludzas novadā - četri lati.
Saskaņā ar likumu "Par nekustamā īpašuma nodokli" ar nodokli tiek aplikta zeme un saimnieciskajā darbībā izmantojamās ēkas. Nodokļa likme ir 1% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
Līdz 2010.gadam likumā noteikts nodokļa apmēra pieauguma ierobežojums 25% salīdzinājumā ar iepriekšējo taksācijas gadu. Likums paredz pašvaldībām atvieglojumu piešķiršanas tiesības NĪN maksātājiem, jo ieņēmumi no šā nodokļa pilnībā tiek ieskaitīti tās republikas pilsētas vai novada pašvaldības budžetā, kuras administratīvajā teritorijā atrodas nekustamais īpašums vai tā daļa.
Saskaņā ar likuma normām atvieglojumus atsevišķām NĪN maksātāju kategorijām pašvaldības var noteikt 90%, 70%, 50% vai 25% apmērā no aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas. Dzīvojamās mājas nav nodokļa objekts.
Saskaņā ar nodomu protokolu, kas noslēgts ar Starptautisko Valūtas fondu, un Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmu ar 2010.gadu jāuzsāk dzīvojamo māju aplikšana ar NĪN. Lai izpildītu Starptautiskā Valūtas fonda rekomendācijas, uz nodokļa bāzes paplašināšanas ar dzīvojamām mājām rēķina 2010.gadā papildus jāiekasē 59,6 miljoni latu jeb 0,5% no iekšzemes kopprodukta.
Lai iespējami lielākā mērā izpildītu uzņemtās saistības ar Starptautisko Valūtas fondu, papildus dzīvojamo māju aplikšanai ar nodokli 2010.gadā paredzēts zemei un saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām palielināt nodokļa likmi līdz 1,5% un noteikt minimālo nodokļa maksājumu pieci lati par katru nekustamā īpašuma nodokļa objektu, skaidro finanšu ministrs Einars Repše (JL).