Ārlietu ministrs piedalīsies augsta līmeņa konferencē par Eiropas Cilvēktiesību tiesas nākotni

18.-19.februārī ārlietu ministrs Māris Riekstiņš piedalīsies augsta līmeņa konferencē par Eiropas Cilvēktiesību tiesas nākotni Interlākenā, Šveicē.

Konferences mērķis ir Eiropas Padomes dalībvalstu ministru un citu augsta līmeņa pārstāvju lokā pārrunāt jautājumus, kas attiecas uz Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvenciju, kā arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas turpmāko reformu.

Konference par Eiropas Cilvēktiesību tiesas nākotni Interlākenā norisinās Šveices prezidentūras Eiropas Padomes Ministru komitejā pasākumu ietvaros.

Konferences laikā paredzēts apspriest Eiropas Cilvēktiesību tiesas šodienas izaicinājumus un vienoties par rīcības plānu nākotnei, tostarp nepieciešamos pasākumus nacionālajā, Tiesas un Eiropas Padomes līmenī.

Konferencē ārlietu ministrs Māris Riekstiņš informēs klātesošos par Latvijas pozīciju un priekšlikumiem.

"Latvija, kā Eiropas Padomes dalībvalsts, kas bijusi aktīva 14.protokola izstrādē, kā arī piedalās pašreizējā Eiropas Cilvēktiesību tiesas reformu procesā, ir ieinteresēta Tiesas darbības uzlabošanā un lietu izskatīšanas ilguma samazināšanā. Svarīgi, lai Tiesas augošā pieejamība Eiropas iedzīvotājiem un popularitāte, par ko liecina milzīgs un arvien pieaugošs saņemto pieteikumu skaits, neatstātu negatīvu ietekmi uz tās spriedumu kvalitāti," uzsver ārlietu ministrs Māris Riekstiņš.

2004.gada maijā parakstīšanai tika atvērts Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 14.protokols, kas paredz vairākus pasākumus Eiropas Cilvēktiesību tiesas darba optimizācijai un kura stāšanos spēkā līdz šim brīdim kavēja Krievijas Federācija. 2010.gada janvārī Krievijas Federācijas Dome ratificēja 14.protokolu. Taču pēdējo gadu laikā kļuvis skaidrs, ka tajā paredzētie Tiesas darbības uzlabojumi vairs nebūs pietiekami efektīvs risinājums, kas ļautu Eiropas Cilvēktiesību tiesai tikt galā ar milzīgo pieteikumu skaitu, ko tā ik gadu saņem.

Kā liecina statistika, Eiropas Cilvēktiesību tiesā pašreiz ir vairāk nekā 119 000 neizskatītu pieteikumu. 2009.gadā tika iesniegti 57 000 jauni pieteikumi, kas ir par 15% vairāk nekā iepriekšējos gadus. Pagājušā gada laikā Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņēma 35 460 nolēmumus, no kuriem spriedums tika pieņemts vairāk nekā 2 000 lietām, savukārt vairāk nekā 33 000 lietas tika pabeigtas ar tiesas lēmumu.

Svarīgākais