Parlaments atbalsta bargāku sodu noteikšanu par migrantu nelikumīgu pārvietošanu

© Scanpix

Saeimas deputāti šodien otrajā lasījumā atbalstīja bargāku sodu noteikšanu saistībā ar migrantu nelikumīgu pārvietošanu.

Atbalstītie grozījumi Krimināllikumā paredz bargākus sodus par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai un par iespējas nodrošināšanu nelikumīgi uzturēties Latvijā.

Grozījumus sagatavoja "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāti, sadarbojoties ar Iekšlietu ministrijas (IeM) ekspertiem, un tos iesniedza vairāku parlamenta deputātu pārstāvji. Izskatot otrajā lasījumā, grozījumu saturā gan veiktas izmaiņas.

Pašlaik Krimināllikumā paredzētā kriminālatbildība par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai nav pietiekama un nenodrošina preventīvu šādu pārkāpumu novēršanu, pārliecināti grozījumu rosinātāji, aģentūru LETA iepriekš informēja partijas preses sekretāre Laila Timrota.

Arī Valsts robežsardze vērsusi uzmanību, ka noziedzīgie grupējumi, apzinoties pārkāpuma atbildības aspektus, noziegumus veic tā, lai, ņemot vērā spēkā esošo tiesisko regulējumu, aizturēšanas gadījumā personu pārvietotājiem varētu piespriest minimālus kriminālsodus.

"Vienotības" un IeM kopīgi izstrādātajos grozījumos paredzēts būtiski palielināt minimālo sodu par šādiem pārkāpumiem - līdz pat brīvības atņemšanai uz 15 gadiem.

Piedāvātajos grozījumos par personas nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai, ja šādu pārkāpumu izdarījusi valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, vai personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai arī par vienā gadījumā vairāku personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai rosināts sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Savukārt ar brīvības atņemšanu no diviem gadiem līdz astoņiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās rosināts sodīt, ja šādu pārkāpumu izdarījusi organizēta grupa vai ja tas izraisījis smagas sekas, vai arī par liela personu skaita nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Taču, ja šādas darbības izraisījušas divu vai vairāku cilvēku nāvi, rosināts paredzēt brīvības atņemšanu no trim gadiem līdz 15 gadiem un probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem.

Tāpat grozījumi paredz bargāk sodīt personas, kuras robežpārkāpējus nodrošina ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā. Par šādu pārkāpumu, ja to izdarījusi personu grupa vai valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, piedāvāts paredzēt brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai piespiedu darbu, vai naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem.

Savukārt, ja tas izdarīts mantkārīgā nolūkā vai ja šāda iespēja nodrošināta divām vai vairākām personām, rosināts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, atņemot tiesības ieņemt noteiktu amatu uz laiku līdz pieciem gadiem un konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Kā norāda partijā, kopš 2014.gada vidus būtiski mainījušās darbības jomas, kurās aktīvi iesaistās organizētā noziedzība. Mainoties ģeopolitiskajai situācijai pasaulē, organizētās noziedzības pārstāvji maksimāli pievērsušies noziegumiem, kas saistīti ar migrantu nelikumīgu pārvietošanu pāri Eiropas Savienības (ES) robežai.

Saskaņā ar Valsts robežsardzes sniegto informāciju gada laikā vairākas reizes palielinājies uz robežas aizturēto nelegālo migrantu un to pārvietotāju skaits, norāda viens no iniciatīvas autoriem, "Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Edvards Smiltēns.

Kopš 2014.gada vairākkārt palielinājies aizturēto nelegālo migrantu un to pārvietotāju skaits, norāda likumprojekta autori. Ja 2013.gadā par to uzsākti tikai trīs kriminālprocesi, tad 2015.gada pirmajā pusē to skaits jau sasniedzis 28, liecina Valsts robežsardzes sniegtā informācija, aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā.

Aģentūras "Frontex" aplēses liecina, ka cilvēku nelikumīga pārvietošana pāri robežām un cilvēku tirdzniecība ir otra lielākā un ienesīgākā noziedzības nozare pēc narkotiku tirdzniecības. Par vienas personas nelikumīgu pārvietošanu nelegālās imigrācijas atbalstītāji saņem no 500 līdz 5000 eiro, norāda likumprojekta autori.

Saeima šodien atbalstīja arī ar citu tēmu saistītu priekšlikumu par izmaiņām Krimināllikumā, kas paredz prokuroriem plašākas iespējas sodīt personas, sastādot priekšrakstu par sodu un tādējādi nenododot lietu iztiesāšanai tiesā. Turpmāk priekšrakstu par sodu varēs sastādīt arī personai, kura izdarījusi smagu noziegumu, par kuru paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem.

Šādas izmaiņas palīdzēs vienkāršot kriminālprocesu un mazināt tiesu noslodzi. Priekšrakstu par sodu prokurors var piemērot, ja persona atzīst savu vainu un apņemas atlīdzināt radītos zaudējumus, skaidroja Preses dienestā.

Latvijā

Elektronisko sakaru un informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzēja "Bite Latvija" maijā ieviestais bezmaksas drošības risinājums līdz šim ir bloķējis jau 250 tūkstošus telefonkrāpnieku zvanu savā tīklā. Novembrī vien "Bite Latvija" bloķēja 95 tūkstošus krāpniecisku zvanu, kas vidēji ir 130 krāpniecības mēģinājumi stundā jeb 3100 zvanu dienā.

Svarīgākais