Ceturtdiena, 30.novembris

redeem Andrejs, Andrievs, Andris

arrow_right_alt Latvijā \ Politika

Vējonis turpina solīt nosaukt premjera kandidātu

© Scanpix

Arī pēc sarunām ar iespējamiem kandidātiem uz premjera amatu Valsts prezidents Raimonds Vējonis šodien vēl nenorādīja, kuram plāno uzticēt valdības veidošanu.

Paredzēts, ka Vējonis rīt, 13.janvārī, no plkst.9 Melngalvju namā uzņems Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) nominēto premjera amata kandidātu Māri Kučinski, savukārt pēc tam, no plkst.10 - iespējamo "Vienotības" premjera amata kandidātu, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāju Kārli Šadurski, aģentūru LETA informēja prezidenta Preses dienestā.

Neoficiāla informācija liecina, ka, iespējams, ar ilgi gaidīto paziņojumu par to, kuram uzticēt veidot jauno valdību, prezidents varētu nākt klajā rīt pēc tikšanās ar abiem minētajiem politiķiem.

Kā ziņots, Vējonim šodien notika konsultācijas ar koalīcijas partijām - "Vienotību", ZZS, kā arī nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK).

Prezidents pērn gada nogalē paziņoja, ka nolēmis uzņemties iniciatīvu premjera amata kandidāta izvirzīšanā. Vējonis šādi nolēma rīkoties, jo valdošās koalīcijas partijas netika izmantojušas iespējas vienoties par jauno valdību.

Vējonis iepriekš paudis, ka varas sadalījumā Latvijā būtu labi ievērot nerakstīto vienošanos par līdzsvaru augstāko amatu sadalē, līdz ar to premjera amatu vajadzētu saglabāt "Vienotībai". Politiķis atzīmēja, ka viņš Valsts prezidenta amatā nonācis kā Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis, nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK ir Saeimas vadībā, līdz ar to būtu loģiski, ja valdības vadība būtu "Vienotības" rokās. Prezidents gan atzina, ka šāds amatu sadalījums nav nemaināms.

Vējonis vispirms tikās ar finanšu ministru Jāni Reiru (V), kuram piedāvāja uzņemties premjera pienākumus. Tomēr Reirs no piedāvājuma atteicās un informēja prezidentu, ka vēlas turpināt darbu kā finanšu ministrs arī jaunajā valdībā, ja viņu aicinās to darīt prezidenta nominētais premjers. Tāpat prezidents tikās ar Valmieras mēru Jāni Baiku ("Valmierai un Vidzemei"), tomēr arī viņš nolēma turpināt darbu Valmierā.

Valdības veidošanas procesu sarežģī partiju domstarpības par atbildības sfēru sadalījumu un amatiem. Partijas arī ilgāku laiku nevirzīja savus premjera amata kandidātus, tomēr vakar ZZS nolēma premjera amatam atbalstīt deputātu Kučinski, vienlaikus nolemjot neatbalstīt politiķa Šadurska kandidatūru. Šadurskis gan nebija oficiāli izvirzīts šim amatam, bet tika minēts kā potenciālais kandidāts. Šadurskis paudis, ka gatavs uzņemties premjera pienākumus, ja Vējonis viņam uzticēs valdības veidošanu.

Pašreizējā Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) par savu demisiju paziņoja pirms mēneša - 7.decembrī. Sākotnēji par iespējamo valdības vadītāju tika uzskatīta "Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa, tomēr pret viņas kandidatūru iebilda nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK, un tas liedzis viņai izveidot valdību. Oficiāli Āboltiņas kandidatūra "Vienotībā" atsaukta nav.